fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

     این مراسم که توام با چندین برنامه متنوع فرهنگی هنری بود پس ازخاطره گوئی یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس وایراد سخن رسولزاده رئیس شورای اسلامی شهر کاشان , سعید ابریشمی راد در جمع مردم لتحر گفت: ما امروز آمده‌ایم به مردم و معتمدین و جوانمردهای لتحر دست مریزاد بگوییم .

شهردار کاشان با بیان اینکه تلاش های زیادی شده که شهرداری با مشورت مردم اداره شود تا مدیریت مشارکتی به عینه محقق گردد، بیان کرد: زمانی مدیریت مشارکتی تحقق پیدا می کند که مردم در عرصه عمل وارد شوند. شهردار افزود: امروز در لتحر شاهد نتیجه و‌ باروری مفهوم مدیریت مشارکتی هستیم. ابریشمی راد با تاکید بر اینکه احداث مجموعه ورزشی شهدای غواص با مشارکت مردم شکل گرفته و شهرداری کمترین نقش را در احداث آن داشته، اظهار کرد: منطقه لتحر برای بهتر بودن همه چیز دارد. این مقام مسوول فرصت های خدمت رسانی به مردم را بسیار اندک دانست و با توجه به اینکه ورزشگاه لتحر به نام شهدای غواص مزین شده تاکید کرد: حیف است در سایه امنیتی که شهدا برایمان ایجاد کرده اند، فرصت سوزی کنیم.

جوادزینعلی فعال سیاسی واز خدومتگزاران منطقه لتحر هم قدردانی ازمسئولان وخدمتگزارنی در این مراسم حضورداشته اند همکاری وهمدلی همه مسئولان را برای خدمت رسانی به مردم ضروری دانست وبرپرهیز از خط وخط بازیهای سیاسی تاکید کرد.

در این مراسم که فرماندار ویژه کاشان , نماینده مردم کاشان وآران وبیدگل, اعضای شورای اسلامی شهر کاشان وودیگرمقامات ومسئولان نهادها حضور داشتند به جمعی از خدمتگرارانی برای اجرای این طرح ورزشی تلاش کرده این هدایائی تقدیم شد .

سردار مرتضی طلایی هم در مراسم افتتاح مجموعه ورزشی شهدای غواص و جشن پویش مردمی لتحر كاشان در گفتگوبا پرتال خبری کاشان به تحولات سیاسی کشور پرداخت واظهار داشت : اگر مدافعان حرم نبودند تروریست‌های داعش سوریه را و عراق را بلعیده بودند و امروز اثری از این دو کشور نبود.

وی با اشاره به اینکه اراده نیرو‌های مقاومت منافع نظام سلطه را به خطر انداختند، افزود: اگردر عراق حکومت دینی و شیعی حاکم است و گروه‌های انقلابی در عراق مقاوم و استوار ایستاده اند به برکت نیروی مقاومت است.

سردار طلایی گفت: مشکل امروز آمریکا با جمهوری اسلامی ایران برای این است که ایران از جریان مقاومتی که در منطق شکل گرفته و منافع حیاتی نظام سلطه و اسرائیل را به خطر انداخته است حمایت و پشتیبانی می‌کند.

به گفته وی، اگر سوریه و عراق بعد از این همه سال هجمه تروریست‌های داعش و تکفیری‌ها و حمایت‌های بی امانی که آل سعود و آمریکا و نظام سلطه مقاومت نکرده بودند آمریکا برتمام منطقه خاورمیانه حاکم شده بود.

سردار طلایی گفت: امروز آمریکا با وجود همه فشار‌های سیاسی و اقتصادی که بر ایران وارد کرده به نتیجه نرسیده است و درمانده و مستاصل شده است به طوریکه ترامپ دست گدایی به سوی نخست وزیر ژاپن دراز کرده تا با سفر به ایران از جمهوری اسلامی بخواهد دست از سر آمریکا بردارد .

وی افزود: اگر امروز ترامپ ذلیل و درمانده شده است برای مذاکرده با ایران واسطه به ایران می‌فرستد به برکت خود شهدا است و هر قطره‌ای از خون شهدا در فرمایشات رهبر معظم انقلاب تجلی پیدا می‌کند و می‌فرماید من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

سردار طلایی گفت: امروز نظام سلطه ملتمسانه با سفر به کشور‌های مختلف تلاش می‌کند تا با فرستادن واسطه به ایران ما متقاعد کند دست از سر آن‌ها برداریم و این یکی از دستاورد‌های خون شهدا و انقلاب اسلامی ایران است.   وی با اشاره به اینکه هندسه انقلاب از نگاه امام راحل دارای شش ضلع است، اظهار داشت: یکی از اضلاع هندسه انقلاب اسلامی ایران مبارزه با نظام سلطه و مستکبران است و رکن هندسه انقلاب مردم هستند که با پشتوانه معنوی ملت انقلاب به ۴۰ سالگی رسيده است.

سردار طلایی گفت: بصیرت و آگاهی و استقامت و پایداری و ایستادگی مردم در برابر همه مشکلات از مهمترین عوامل پیروزی و دوام و قوام انقلاب اسلامی ایران در برابر همه مشکلات است.

تروریست‌های داعش سوریه را و عراق را بلعیده بودند و امروز اثری از این دو کشور نبود.

وی با اشاره به اینکه اراده نیرو‌های مقاومت منافع نظام سلطه را به خطر انداختند، افزود: اگردر عراق حکومت دینی و شیعی حاکم است و گروه‌های انقلابی در عراق مقاوم و استوار ایستاده اند به برکت نیروی مقاومت است.

سردار طلایی گفت: مشکل امروز آمریکا با جمهوری اسلامی ایران برای این است که ایران از جریان مقاومتی که در منطق شکل گرفته و منافع حیاتی نظام سلطه و اسرائیل را به خطر انداخته است حمایت و پشتیبانی می‌کند.

به گفته وی، اگر سوریه و عراق بعد از این همه سال هجمه تروریست‌های داعش و تکفیری‌ها و حمایت‌های بی امانی که آل سعود و آمریکا و نظام سلطه مقاومت نکرده بودند آمریکا برتمام منطقه خاورمیانه حاکم شده بود.

سردار طلایی گفت: امروز آمریکا با وجود همه فشار‌های سیاسی و اقتصادی که بر ایران وارد کرده به نتیجه نرسیده است و درمانده و مستاصل شده است به طوریکه ترامپ دست گدایی به سوی نخست وزیر ژاپن دراز کرده تا با سفر به ایران از جمهوری اسلامی بخواهد دست از سر آمریکا بردارد.

وی افزود: اگر امروز ترامپ ذلیل و درمانده شده است برای مذاکرده با ایران واسطه به ایران می‌فرستد به برکت خود شهدا است و هر قطره‌ای از خون شهدا در فرمایشات رهبر معظم انقلاب تجلی پیدا می‌کند و می‌فرماید من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

سردار طلایی گفت: امروز نظام سلطه ملتمسانه با سفر به کشور‌های مختلف تلاش می‌کند تا با فرستادن واسطه به ایران ما متقاعد کند دست از سر آن‌ها برداریم و این یکی از دستاورد‌های خون شهدا و انقلاب اسلامی ایران است. وی با اشاره به اینکه هندسه انقلاب از نگاه امام راحل دارای شش ضلع است، اظهار داشت: یکی از اضلاع هندسه انقلاب اسلامی ایران مبارزه با نظام سلطه و مستکبران است و رکن هندسه انقلاب مردم هستند که با پشتوانه معنوی ملت انقلاب به ۴۰ سالگی رسيده است.

سردار طلایی گفت: بصیرت و آگاهی و استقامت و پایداری و ایستادگی مردم در برابر همه مشکلات از مهمترین عوامل پیروزی و دوام و قوام انقلاب اسلامی ایران در برابر همه مشکلات است .                                                                  

سخنران قبل از خطبه ها حجت الاسلام حمید رضا ارباب سليماني بود که در سخنانی با گرامیداشت عید سعید فطر شرایط امروز کشور را خاص و حساسی خواند و با اشاره به فشار‌های خارجی، گفت: برخي مشکلات کشور داخلی و برخی دیگر ناشی از سوء مدیریت‌ها است ودراین خصوص نیازمند همکاری وهمیاری دیگر نهادهاست ومسؤولان به تنهایی نخواهند توانست مشکلات کشور را حل کنند .

مشاور وزیر ارشاد اقامه نماز و توجه و توسل را زمینه ساز حل مشکلات خواند وبا اشاره به اینکه همه انبیاء الهی با نماز مأنوس و پرچمدار نماز بوده اند اهمیت اقامه نماز جماعت را یادآور شد وگفت: مسجد بر روی افکار خانواده و فرزندان را تأثیرگذاراست و اقامه نماز و عمل به دستورات آن ضروریست .

حجت الاسلام ارباب سلیمانی از نماز، زکات، امربه معروف و نهی از منکر بعنوان چهار شاخصه حکومت دینی و اسلامی نام برد وافزود: مدرسه، مربیان و معلمان برای نماز خوان شدن دانش آموزان باید طرح و برنامه داشته باشند .

وی درپایان با یادآوری این نکته اگرمسؤولان به نماز اهتمام داشته باشند زیر دستان هم اهتمام دارند ابراز امیدواری کرد که با تلاش وهمکاری تمامی نهادهای تولیدی,صنعتی ودانشگاهی علاوه برتقویت فضای فرهنگی کشورمسائل ومشکلاتی که از سوی دشمن تحمیل شده است برطرف شود .

نماز با صلابت عید سعید فطرپس از یکماه عبودیت با حضور قشرهای مختلف مردم در مصلی بقیه الله العظم کاشان با شکوه فراوان برگزار شد.

آیت الله نمازی درخطبه‌های نماز عید سعید فطر با تسلیت ایام گرامیداشت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) و قیام تاریخی ۱۵ خرداد، گفت: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی روز به روز بر حقانیت دین مبین اسلام افزوده می‌شود و گرایش جوانان کشور‌های خارجی به اسلام و محبوبیت آن در آمریکا و اروپا نیز گواهی بر این مدعاست .

وی باتبریک ایام الله عید سعید فطر به مسلمانان جهان خطاب به خاندان آل سعود، گفت: آل سعود باید از سرنوشت محمدرضا پهلوی و صدام درس عبرت بگیرد در غیر این صورت سرنوشتی بهتر از این دو دیکتاتور نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان افزود: حاکمان ظالم عربستان در حالی ایران را متهم به دخالت در امور کشور‌های منطقه می‌کند که خود با کمک آمریکا و اسرائیل بیش از چهار سال است مردم مسلمان و مظلوم یمن را زیر آتش بمباران بی رحمانه خود گرفته و در حال نسل کشی در یمن است .

وی دربخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: مردم روزه دار ایران اسلامی در آخرین جمعه ماه رمضان با حضور حماسی خود در راهپیمایی روز قدس حماسه‌ای دیگر آفریدند و مورد تحسین رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفتند .

نماینده ولی فقیه در کاشان بر نهادینه کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تأکید کرد و از دوچرخه سواری بانوان و پدیده سگ گردانی در در دارالمومنین کاشان انتقاد کرد .

همزمان باآخرین روز از ماه مبارک رمضان وسی امین سالروزرحلت حضرت امام خمینی ره کاروان زیارتی تجدید میثاق با امام ورهبری ازکاشان عازم مرقدحضرت امام ره شدند .

این کاروان زیارتی پس ازاقامه نمازجماعت ظهر وعصرازواحدهای مختلف پایگاههای بسیج این شهرستان حرکت و حدود ساعت 18 از بیانات ارزشمند رهبرمعظم انقلاب اسلامی بهره مند شدند .

این افراد که شامل بسیجیان ,خانواده معظم شهدا,رزمندگان سالهای دفاع مقدس وجانبازان انقلاب ودیگر قشرهای مختلف مردم بودند پس از اتمام مراسم ودریافت بسته های افطاری ویژه واقامه نمازمغرب وعشاء دربین راه,حدود 5/23 به کاشان رسیدند .

     حضورگسترده وخالصانه مردم به ویژه قشرجوان , وحدت ویکپارچگی مردم با دیدگاههای مختلف , نظم وانظباط خدمتگزاران بسیجی ودیگر نهادها,وتوزیع سئوالات فرهنگی دوره های مختلف زندگی حضرت امام ره ازجمله مواردی بودکه زیبائی تدابیرخدمت رسانی به زائران مرقد حضرت امام ره را دوچندان کرده بود .

سرهنگ پاسدارمرتضی عمومهدی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج کاشان باتسلیت سی امین سالروزرحلت حضرت امام ره گفت:حدود 2500 نفر ازشهرستانهای شمالی استان اصفهان شامل کاشان , آران وبیدگل , نطنز واردستان برای تجدید میثاق باامام وولایت عزیمت کرده اند که از این تعداد 1300 نفرازشهرستان کاشان هستند که در قالب 32 دستگاه اتوبوس از کلیه پایگاههای بسیج ومساجد این شهرستان به این مکان مقدس شرکت کردند,تابتواننددرآخرین لحظات ماه پر برکت رمضان ازمحضرپرفیض ولایت استفاده کنند

سی امین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) با عنوان "همایش در سوگ خورشید" با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس، رئیس دانشگاه، فرماندار ویژه کاشان و مدیران ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد.

دراین مراسم پس ازتلاوت آیاتی از کلام الله مجید وسرود جمهوری اسلامی ، دکتر حمید روحانی مورخ و پژوهشگر انقلاب اسلامی ضمن گرامیداشت این ایام ، سخنانی در پیرامون ویژگی ها و خصوصیات حضرت امام (ره) را بیان کرد .

وی، رهبری امام خمینی (ره) را بر مبنای آموزه های قرآنی دانست و گفت: حضرت امام (ره) انسانی اخلاق مدار بود که در دروه های مختلف زندگی خود اخلاق و آموزه های دینی را نصب العین کارهای خود قرار داده بود.

این گزارش حاکیست: مداح اهل بیت حاج محمود شریفی نیز در این مراسم در سوک بنیانگزار جمهوری اسلامی به مدیحه سرایی پرداخت.

پخش کلیپ ارتحال حضرت امام خمینی (ره) از دیگر برنامه های این مراسم بود.

کاشان آنلاین /  نشست پرچالش شورای اسلامی شهر کاشان، صبح شنبه 11خرداد 98 با موضوع پاسخ شهردار به چهار سؤالِ چهار نفر از اعضای شورا در حالی برگزار شد که مرتضایی «فرماندار کاشان» نیز به عنوان میهمان در آن حضور داشت. محور نشست، پاسخ های ابریشمی راد «شهردار کاشان » به سؤالات «بیان زیر و بم پروژه زیرگذر- چرایی ادامه تولید برنامه کاشانه علی رغم حذف ردیف بودجه آن توسط شورا- چرایی واگذاری برخی زمین ها به پیمانکار طرح زیرگذر طرح، بدون مزایده – توضیح درباره مرکز تولیدات رسانه یی شهرداری و رفع ابهام موازی‌کاری آن با روابط عمومی شهرداری – بود.

ابتدای این نشست البته با پاسخ مکتوب شهردار به آن چهار سؤال همراه بود اما در ادامه نقد نسبتأ تند رسول زاده «رییس شورای اسلامی شهر» به عملکرد شهرداری در داستان پروژه زیرگذر و همچنین ادامه تولید برنامه کاشانه، و اظهارات هشت عضو دیگر شورا در همراهی و یا مخالفت با ادامه پروژه زیرگذر و توضیحات مجدد شهردار به ابهامات پروژه زیرگذر و سایر موارد مطروحه، نشست را به گفت و شنودی پرحاشیه بدل کرد.

نظر به اهمیت خبری این نشست، گزیده ی اظهارات شهردار، رییس شورا و همچنین هشت همکار دیگر وی در این  گفت و شنود رسمی از نظرتان می گذرد.

سعید ابریشمی راد «شهردار کاشان»:

خوشحالم امروز همه حرفها زده شد چون بنده به شفافیت اعتقاد دارم اما ظاهرأ من امروز برای پاسخگویی و حتی توضیح درباره سه سوال نیامده بودم چون روند نشست طوری بود که گویی اعضای شورا باید اختلافات خود را حل کنند. هر چند جلسه امروز با ماده 83 قانون شورا که ناظر به روند و سیر سؤال شورا از شهردار است مطابقت نداشت، اما بنده به جهت ایراد توضیح و روشنگری درباره سه یا چهار سؤال در محضر دوستان حاضر شدم. بنده وامدار هیچ جریان و گروهی نیستم و روی هیچ پروژه یی هم که مصوبه شورا را دارد مانند زیرگذر تعصب ندارم و صرفأ اجرای مصوبات شورا بر اساس منافع شهر و مردم را با همه توان بر عهده دارم. هر جا تعصب باشد، عقل تعطیل می شود. برایم عجیب است که در این یک سال، رییس محترم شورا یک بار از من نخواستند کارشناسان و مشاوران پروژه زیرگذر را به ایشان معرفی کنم تا در جریان روند کار قرار گیرند اما بعد از نامه هایی که بر تصویب پروژه از سوی شورا اشعار دارد، با آن مخالفت می کنند. شورای محترم شهر بنا به نامه دوم خرداد 98 به امضای رییس شورا با الزام به اصلاح و جابجایی دو ماده در قرارداد، موافق کلیات پروژه کریدور غیرهمسطح – زیرگذر- بود، اما به شکلی عجیب و غریب، امروز و 10 روز بعد از آن نامه می گوید کلأ! با پروژه مخالف است. هر جا تعصب باشد، عقل تعطیل می شود.

در مورد برنامه کاشانه، طبق مصوبه شورا، کد «ردیف بودجه» آن برای سال جاری حذف شد. این که شهرداری با بهره گیری از نیروها و داشته های خود و خودداری از عقد قرارداد با بخش خصوصی، کاشانه را روی آنتن می برد، تخلف از مصوبه شوراست؟ وانگهی، چند بار از دوستان شورا برای بازنگری و تدوین موارد محتوایی در برنامه کاشانه دعوت کردیم اما آنها عدم حضور را به پذیرش دعوت ما ترجیح دادند. الان برای بنده سؤال است که شهرداری در مورد کاشانه، کجا از مصوبه شورا تخلف کرده است؟

اگر هر روز گروهها و مجموعه هایی بخواهند با ارسال شکایات بی دلیل و موهوم در مسیر پروژه سنگ اندازی کنند، این طرح طی 20 سال آینده هم به اتمام نمی رسد. در کدام ادوار قبلی شورای شهر کاشان، شهردار این گونه شفاف و با جزییات همه موارد پروژه ها را توضیح می داد؟ هم از طریق کاشانه، هم در نشستهای خبری و هم در رسانه مکتوب شهرداری زیر و بم پروژه به مردم بارها و بارها توضیح داده شده. از روز نخست کارم در سمت شهرداری کاشان این روزها و این موارد اختلافی و این چالش ها را پیش بینی می کردم، اما حتی با بیشتر شدن این کشمکش ها هم، اهل استعفا نیستم و تا پایان مدت قانونی، در خدمت مردم کاشان خواهم بود.

علی رسول زاده «رییس شورای اسلامی شهر کاشان » :

تاکنون با دو جریان تأثیرگذار شهر، در سه دوره شورا حاضر بوده ام اما همیشه به سه اصل قانون- مصلحت شهر و مردم - ایفای وظایف قانونی پایبند بوده ام. قبلا اگر در مورد برخی قضایای شهری مصلحت سنجی و سکوت می کردم، از این پس می خواهم با مردم شفاف تر باشم. 40 سال از انقلاب گذشته اما متأسفانه در شهر ما بر خلاف شهرهای دیگر، تحمل نظر مخالف و جنبه ی پیروزی در یک رقابت انتخاباتی وجود ندارد. ما نتوانستیم همدیگر را بپذیریم و کار مشترک و همگرایی را در اینجا معنا کنیم.

بنده به صراحت می گویم که در انتخاب شهردار فعلی تأثیرگذار بودم و فارغ از عضویتم در فلان جریان، از وی حمایت کردم اما از ایشان گله مندم که چرا در موضوع برنامه کاشانه که شورا مخالف ادامه تولید برنامه بود، بر خلاف مصوبه شورا عمل کرده و ما را دور زدند. درباره پروژه زیرگذر هم جزییات پروژه تاکنون به اطلاع بنده نرسیده. تنها نایب رییس شورا در جریان برخی مفاد قرارداد ایجاد زیرگذر بود. به نظر می رسد جناب شهردار تک محور هستند. من بر اساس حسن نیت با آغاز پروژه موافقت کردم اما چون نه هزینه آن مشخص است و نه ابعاد مختلف فنی - تخصصی و اجتماعی اش نامعلوم، با ادامه آن مخالفم.

علی رضا پورعسگری «عضو شورای اسلامی شهر کاشان» :

حق شورای شهر سوال از شهردار است و بنده هم دوره قبلی از شهردار سوال کردم که به هر حال ایشان جوابهایی داد. بهتر است منصفانه گفتگو و به فکر منافع شهر باشیم. این را بدین جهت عرض کردم که یکی از دوستان همکارِ مخالف این طرح، پس از عقد قرارداد انجام پروژه با قرارگاه خاتم، با فرمانده این قرارگاه تماس گرفتند و به ایشان گفتند اینها – طیف شهرداری – اصلاح طلب هستند و شما اصولگرا و بهتر است با آنها کار نکنید! به این همه اکتفا نکرده اند و چند بار با مقامات مختلف تماس گرفته اند تا پروژه دچار مشکل شود! آیا اینها سنگ اندازی نیست؟

علی هاشمی طاهری «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

جزییات و ریز پروژه زیرگذر در صحن علنی شورا مطرح نشد. ما نمی دانیم منابع مالی این پروژه چقدر است. دوستان از اول این شورا، طیف اقلیت را بازی ندادند. از ما مشورت نگرفتند در حالی که روز اول کار آقای ابریشمی به ایشان گفتیم با شما مخالفیم اما به احترام رأی مردم و اصل همکاری از شما حمایت می کنیم.

با صددرصد پروژه زیرگذر مخالفم چون هم هیچ مصوبه ای ندارد و هم شهرداری دارای سه ماه بدهی به کارکنانش است. به جای پروژه زیرگذر با 200 میلیارد هزینه، کنارگذر را با حدود 30 میلیارد تکمیل کنند که به صرفه تر است و با عبور خودروهای سنگین بخشی از ترافیک مدخل کاهش می یابد. برای کاهش بیشتر ترافیک هم، ترمینال اتوبوس های بین شهری را به میدان صنعت منتقل کنند. داستان میدان مدخل که در آن برج رضوی ها خراب شد، هم با اصلاح هندسی حل شدنی است.

عفت پدرام فر «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

متأسفانه گاهی اوقات در روند تصمیمات شهرداری و عزل و نصبهای این نهاد، جناح بندی و دیدگاههای سیاسی دخالت دارد. ما هم نماینده مردمیم و می خواهیم شهرمان لوکس و مدرن و در عین حال آرام و مناسب زیست عمومی باشد اما سؤالم از شهردار این است که آیا اولویت شهر ما پروژه هزینه برِ زیرگذر است؟ آیا صرفه و سود پروژه برآورد شده است؟ میگویند بالای 70 میلیارد اما حدود 200 میلیارد هزینه این پروژه است.

هیچ کس با یک پروژه ی دارای طرح و نقشه خوب مخالف نیست اما در شرایط اقتصادی مطلوب و بدون بحران تورم. آیا با زیرگذری که از یک طرف پایین بروی و از یک طرف بیایی بالا، مشکل ترافیک شهر حل می شود؟ چرا با تغییر شکل هندسی  میدان مدخل و هزینه کمتر کار را پیش نمی برید؟ این سؤالات آیا چوب لای چرخ گذاشتن است؟ یکی از همکاران گفت 90 درصد مردم به این طرح احسنت می گویند، پس آن 90 درصدی که پیش ما از پروژه گله می کنند از کجا آمده اند و مردم کجا هستند؟! بله، ما هم میگوییم کار با تأنی پیش برود و مثل داستان خیابان امیریه نشود، اما در کدام جلسه رسمی شورا، ابعاد مختلف پروژه زیرگذر برای همه شرح داده شد؟

مجید شمس «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

عجیب است که طی هشت ماه، هفت مرتبه روی پروژه زیرگذر در شورا بحث و بررسی و گفتگو شد. همه جوانب سنجیده شد، موافقت شورا هم تصویب گردید اما باز هم دوستانی ساز مخالف میزنند و گویا از اساس با هر پروژه ی شهری در این دوره مخالف اند. قانون می گوید پس از تصویب یک طرح و لایحه در شورا تا 6 ماه نمی توان در موردش بازنگری کرد. 10 روز پیش نامه موافقت شورا با اجرای پروژه و با امضای رییس به مقصد شهرداری ارسال شد اما اکنون حرفهایی دیگری می شنویم.

خوشبختانه همه دم از مردم و مهم بودن بیت المال و کار برای مردم می زنند اما سوال من این است چرا دوستان مخالف پروژه زیرگذر سر ماجرای حیف و میل بیت المال در خیابان امیریه واکنش نشان ندادند؟ آیا آن همه هزینه در فرودگاهی که ربطی به شهرداری نداشت و در مصلا و بدون مجوز و غیرمسولانه 13 میلیارد هزینه توسط شهردار قبل، تخلف نبود؟ چرا دوستان مخالف پروژه زیرگذر در این موارد ساکت بودند؟

آیا این دوستان در این دو سال قدمی برای رفع مشکل حسابهای مسدود شهرداری برداشتند؟ آیا برای پرداختن دیون و معوقات شهرداری راهکاری دادند یا مرتب سنگ اندازی کردند؟ چرا مخالفان طرح، برای شنیدن نظر کارشناسان پروژه به کمیسیون عمران نیامدند؟ به جرأت میگویم شهردار فعلی، تنها شهرداری است که با همه اعضای شورا – 9 نفره – کار می می کند. پروژه زیرگذر امضای موافقت همه اعضای شورای شهر را دارد. کجای پروژه زیرگذر 200 میلیارد هزینه دارد؟چرا دوستان صادقانه حرف نمی زنند؟

مصطفی کردمیل «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

طی 10 سال و دردوره سه شهردار، کارشناسان خبره به این نتیجه رسیدند که چاره گشودن گره ترافیک میدان مدخل کریدور غیرهمسطح است. بارها در کمیسیون عمران شورای فعلی، این پروژه با حضور مشاورین فنی و با توضیحات جامع و کامل فنی به بحث گذاشته شد اما خبری از منتقدان طرح علی رغم دعوت از آنها نشد. در آخرین نشست کمیسیون فنی با موضوع زیرگذر سه عضو شورا بیشتر حاضر نبودند.

چرا آقای رضوی با آن سابقه فنی و عمرانی در کمیسیون فنی با موضوع زیرگذر حاضر نشدند؟ دوستان در آن جلسات سؤالات خود را طرح نکردند و الان که موافقت شورا با پروژه اعلام شده، درباره آن طرح سؤال کرده اند! آیا اینها چوب لای چرخ پروژه نیست؟ 90 درصد مردم در برخوردهای‌شان با ما، به این طرح که برطرف کننده‌ی سالها معضل ترافیک مبدأ ورودی شهر است، احسنت می گویند.

مهدی ناظم رضوی «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

طرح زیرگذر مجوز محیط زیست ندارد. سؤالم این است درختان جابجا شده در مسیر پروژه الان کجا هستند و چه مقدار آنها خشک و چه مقدار دوباره جوانه زده اند. شهرداری و مسؤلین پروژه تاکنون آنالیز و شبیه سازی کامپیوتری و برآوردی از هزینه کلی آن به ما نداده اند. حجم عظیم خاکبرداری به کجا منتقل می شود؟ آیا بهتر نبود به جای این پروژه هزینه بر و سنگین و دارای تأسیسات گسترده، به پروژه های نیمه تمام رسیدگی می شد؟

حسینعلی وکیل «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

طرح زیرگذر سال 88 در زمان شهرداری آقای مدرس زاده در شرف پیگیری بود و تاکنون که سال 98 است، طی 10 سال و در زمان سه شهردار بر روی آن بارها توسط مشاوران حمل و نقل و کارشناسان ترافیک مطالعه و برنامه ریزی شده. نظر سه مشاور از جمله مشاورطرح های ترافیکی شهر اصفهان روی آن این بود که طرح زیرگذر در مدخل ورودی شهر کاشان اجرا شود. به نظر بنده این طرح، از اَبرپروژهای علمیِ ترافیکی در تاریخ شهر کاشان است.

این طرح در شورای ترافیک استان و شهرستان و همچنین شورای تأمین تصویب شده است. بارها آن را در کمیسیون فنی شورا پرزنته و روی آن بحث و بررسی صو.رت دادیم اما منتقدان همکارِ طرح در شورا، یک بار هم حاضر نشدند در این نشستها حاضر شوند و حرف کارشناسان را بشنوند و ایرادهای شان را آنجا مطرح کنند. طبیعی است تا نقشه ها برآورد و فاز یک تمام نشود، پیمانکار نمی تواند صورت هزینه یی از کل پروژه ارائه کند.

جا دارد از شرکتهای آب، گاز، برق و مخابرات که برای این طرح و جمع آوری شبکه های خود در مسیر طرح همکاری کرده اند تشکر شود. در مورد محل تخلیه خاک و نخاله جمع شده از مسیر پروژه، قرار است محلی در نزدیکی طرح انتخاب و خاک مورد اشاره به آن جا منتقل و با طراحی یک تپه بزرگ و بعد تبدیل آن به یک بوستان و پارک تفریحی اقدام شود.

علیرضا مفرح «عضو شورای اسلامی شهر کاشان»:

جناب شهردار؛ در زمان بررسی بودجه 98، در صحن شورا بحث هزینه 78 میلیاردی برای پروژه زیرگذر بود که اکنون نزدیک 100 میلیارد برای پروژه کادرسازی کرده یید و برای بقیه هزینه هم در آینده باید فکری کرد. کلأ چقدر برای مجموع پروژه پیش بینی می کنید؟آیا این طرح با این هزینه، مقرون به صرفه هست ؟آیا ارزش و فایده آن سنجیده شده یا نه؟ با شرکتهای تاسیساتی برق و آب و .. هم ظاهرأ توفقاتی برای گرفتن تخفیف هزینه جمع کردن شبکه های شان داشته ید که جمع آنها حدود 12 میلیارد و 400 میلیون می شود، آیا حجم این تخفیف و کاهش هزینه ها و مبالغش به شورا اعلام شده؟

گفته شده کارگاه پروژه 90 درصد پیشرفت داشته، ما دکل را دیده یم ولی مردم می پرسند کجاست و چرا شروع به کار نمی کند. آیا زمینهای ساوجبلاغ و شرکت ریستندگی که ظرف20-30 سال گذشته فروخته نشد، امیدی برای فروش آنها به برای پرداخت هزینه پروژه به پیمانکار، در آینده نزدیک هست؟ هنوز خاطره تلخ پرکردن خیابان امیریه با ضرر میلیاردی در ذهن همه ما هست، امیدوارم پروژه زیرگذر مثل داستان خیابان امیریه نشود.

پایگاه خبری جماران: می گویند، «هر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند»؛ پیوند عجیب خمینی کبیر(س) و مردم زمانه اش حکایت همین جمله بود.

او که اولین متکوب سیاسی اش را در سال 1323 در کتابخانه مرحوم وزیری یزد با آیه شریفه «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَةٍ ۖ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ...» (بگو که من به یک سخن شما را پند می‌دهم و آن سخن این است که شما خالص برای خدا دو نفر دو نفر با هم یا هر یک تنها قیام کنید) (سباء، 46) آغاز کرد، حدود دو دهه بعد وقتی مراحل خودسازی و تزکیه را گذارند؛ بر مبنای همان آیه شریفه، یکه و تنها پا به عرصه جامعه نهاد و از همان روز خواب آرام را از چشمان ظالمان ربود. زنگ صدای امام همچنان در گوش تاریخ است و تذکارش قوت قلب تمام ستمدیدگان و مبارزین راه آزادی انسان.

 سخنان امام رنگی و بویی جز خداباوری و دعوت به حق به چشم نمی خورد؛ و از همین رو بود که مردمش در استقبال و تشییع او را چون نگینی در بر گرفتند و تاریخ را شگفت زده ساختند.

در بیست و نهمین سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پایگاه خبری جماران، ویدئویی از سخنان مهم امام را خطاب به مسئولین کشور منتشر می کند که نه تنها امروز، بلکه تا همیشه تاریخ انذاری برای انسان هاست؛ سخنانی که از حیث صراحت و صداقت تکان دهنده است.

این سخنان در صبح 6 خرداد 1360 (22 رجب 1401 ) در حسینیه جماران و در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ ایراد شده است.

‌‌هوای نفس، منشأ تمام دعواها‌

‌‌     دعواهای ما دعوایی نیست که برای خدا باشد. این را همه از گوشتان بیرون کنید!‌‎ ‎‌همه تان همۀ ما، از گوشمان بیرون کنیم که دعوای ما برای خدا است، ما برای مصالح‌‎ ‎‌اسلام دعوا می کنیم. خیر! مسئله این حرفها نیست. من را نمی شود بازی داد! دعوای خود‌‎ ‎‌من و شما و همۀ کسانی که دعوا می کنند همه برای خودشان است. همه می گویند پیش بده‌‎ ‎‌برای ما! همه می خواهند تمام این قدرت چی چی. آخر من نمی فهمم چه قدرتی الآن در‌‎ ‎‌کار هست! خوب، محمدرضا اگر دنبال این مسائل می رفت مطلبی بود، برای اینکه یک‌‎ ‎‌قدرتی بود ـ قدرت شیطانی بود ـ کسی حق نداشت یک کلمه بگوید؛ اما امروز که بقال‌‎ ‎‌سرمحله می آید و می گوید که برادر نخست وزیر اینجا این کار درست نیست، برادر‌‎ ‎‌رئیس جمهور این کار درست نیست، این دیگر قدرتی نیست. یک برادری است، یک‌‎ ‎‌دسته برادرند، یک دسته شان شانسشان آورده است آنجا نشسته اند؛ یک دسته بیچاره‌‎ ‎‌هم برای اینها سینه می زنند!

قدرت نیست که ما حالا برای یک قدرتی بیاییم. اینها‌‎ ‎‌تلبیسات ابلیس است که بر ما غلبه کرده است. و این تلبیسات ابلیسی را چنانچه مسامحه‌‎ ‎‌کنید، شما را به جهنم می فرستد! در همین دنیا هم به تباهی می کشد. در همین دنیا ایستاده‌‎ ‎‌است این تلبیس نفسانی و این شیطان نفس ایستاده است تا آنجایی که همه چیز دنیا را به‌‎ ‎‌باد فنا بدهد. 

هیتلر حاضر بود تمام بشر از بین برود، و خودش در آن قدرت همان آلمان‌‎ ‎‌باقی باشد. آن نژاد بالاتر و این چیزی که در مغز هیتلر بود در مغز همۀ شما هست! خودتان‌‎ ‎‌غفلت کرده اید. در مغز همه این مطلب هست که همه بروند و من ‌‌[‌‌باشم‌‌]‌‌! تا نروید سراغ‌‎ ‎‌اینکه یک انصافی در کار باشد، یک توجهی به خدا در کار باشد. یک حسابی در کار‌‎ ‎‌باشد، که خودتان از خودتان حساب بکشید که من امروز می خواهم چه بکنم، می خواهم‌ همۀ مملکت ایران را به هم بزنم برای اینکه من باشم و هیچ کس نباشد نه، همه باشید، و‌‎ ‎‌همه هم حفظ کنید مملکت را. همه باشید، و همه روی قانون عمل بکنید قانون اساسی را‌‎ ‎‌باز کنید، و هر کس مرز و حد خودش را تعیین کند. به ملت هم بگویند که قانون اساسی ما‌‎ ‎‌برای دولت این را وظیفه کرده است؛ برای رئیس جمهور این را؛ برای مجلس این را؛‌‎ ‎‌برای فرض کنید فلان کار برای ارتش این را. برای همه وظیفه معین کرده است. به مردم‌‎ ‎‌بگویند در قانون اساسی که شما رأی دادید برایش، وظیفۀ ما این است. در لفظ فقط‌‎ ‎‌نباشد، و در واقع خلاف. واقعاً سر فرود بیاورید به قانون؛ و واقعاً سر فرود بیاورید به‌‎ ‎‌اسلام. لفظ را همه می گویند. شاید شیطان را هم ازش بپرسند، می گوید من انقلابی هستم!‌‎ ‎‌امروز همه انقلابی هستند! امروز همه دلسوز برای ملت هستند! امروز دعوای اینکه ما‌‎ ‎‌همه جنگ هم رفته ایم ـ

و شما دیدید که یک دسته نوشته اند که ما از اول در جنگ چه‌‎ ‎‌بودیم ـ گفته اند. خوب، من هم می توانم بگویم من در صفِ اول جنگ دارم جنگ‌‎ ‎‌می کنم، ولی اینجا افتادم همینطور.

باید به حسب واقع، به حسب انصاف، به حسب‌‎ ‎‌وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده اند، این مردم زاغه نشین که شماها را‌‎ ‎‌روی مسند نشانده اند ملاحظه آنها را بکنید، و این جمهوری را تضعیفش نکنید. بترسید‌‎ ‎‌از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از‌‎ ‎‌آن روز بترسید که ممکن است یکی از «ایام الله » ـ خدای نخواسته ـ باز پیدا بشود. و آن‌‎ ‎‌روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به 22 بهمن. قضیه ‌‌[‌‌این‌‌]‌‌ است که فاتحه همه ما را‌‎ ‎‌می خوانند!

(صحیفه امام، جلد14، صص: 279 و 280)

وی درمراسم سالگرد آیت الله العظمی مدنی کاشانی گفت: پس از گذشت نزدیک به سه دهه از ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران راه، هدف و انقلاب اسلامی زنده و پویاست و امروز همه جوانان راه، مقصد و انقلاب حضرت امام را در تبعیت از رهبری ادامه می دهند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: حیات حضرت امام خمینی (ره) به جسم آن بزرگوار نبود بلکه معمار کبیر انقلاب اسلامی به راه، هدف و اندیشه والای او وابسته است.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین با توجه به تهدیدهای دشمن، ضرورت کشور و نظام را حفظ وحدت و انسجام ملی دانست و یادآوری کرد: همه اعم از دولت، ملت و تمام جریانهای سیاسی باید با احساس مسئولیت و با تعاون و همکاری در کنار یکدیگر برای برطرف کردن مشکلات کشور و پیشرفت و آبادانی و رسیدن به نقطه تعالی کمک کنند.

وی همت و تلاش امروز دشمن را ایجاد یاس و نامیدی در دل مردم بیان کرد و افزود: مدیران و مسئولان با هر گرایشی باید برای ایجاد امید در کشور با مجاهدت تلاش کنند.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: ملتی که در جنگ تحمیلی شجاعانه ایستاد، با تشکیل جبهه متحدی علیه تکفیری ها و داعش مقاومت کرد و منطقه از لوث وجود آنها پاک و امن ساخت، می تواند در مقابل تمام مشکلاتی که دشمن برای کشور ایجاد کرده، مقاومت و آنها برطرف کند.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله مدنی کاشانی، گفت: این عالم ربانی شاگردان زیادی برای تبلیغ دین سلام تربیت کرد و نظریه ولایت فقیه، کتابهای فقهی و اصولی و آثار دیگر او همواره در جامعه پویا و زنده خواهند ماند.

وی از آیت الله مدنی کاشانی به عنوان شخصیتی دشمن شناس و دشمن ستیز یاد کرد و افزود: روحیه خدمت به مردم و احساس مسئولیت نسبت به دشمنان دین از جمله ویژگیهای برجسته این عالم جلیل القدر و چهره انقلابی بود.    

حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسی همچنین در جمع فعالان فرهنگي اجتماعي و سياسي اصولگرا که در حسينيه حضرت علي اكبر(ع) اين شهربرگزار شد گفت: اعتقاد و باور ما اين است هر كسی با هر نوع سليقه اي كه دلداده به انقلاب و نظام و ولايت و در جبهه انقلاب و ارزش ها و تبعيت از ولايت باشد بايد حضور مجاهدانه براي رفع مشكلات زندگي و معيشت مردم داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه هركسی حضور مجاهدانه براي رفع مشكلات زندگي و معيشت مردم داشته باشد در جبهه انقلاب و ارزش ها و تبعيت از ولايت قرار دارد، افزود: رهبر معظم انقلاب به عنوان مقتداي بصيرت آفرين ما همواره به همه ما توصيه و تأكيد دارد كه نيروهاي انقلاب و ارزشي انقلابي باشند و انقلابي بمانند.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان بر انديشه انقلابي و عمل انقلابي تأكيد كرد و اظهار داشت: اقتضاي انديشه انقلابي و عمل انقلابي آن است كه جامعه را بشناسيم و اقتضائات جامعه را بدانيم و متناسب با نيازها و اقتضائات جامعه ايفاي نقش كنيم.

وي بر شناخت زمان تأكيد كرد و ادامه داد: طلاب، دانشجويان و بازاري ها بايد بدانند امروز در چه وضعيت و شرايط اقتصادي و سياسي قرار داريم و آگاه و عالم به زمان و ابعاد مختلف جامعه باشيم و با نيازهاي جامعه آشنا باشيم و متناسب با نيازهاي جامعه ايفاي نقش داشته باشيم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی گفت: اگر شهدا هاديان ما هستند براي اين است كه زمان خود را خوب شناختند و به نيازهاي زمان خود آگاه بودند و براساس اين آگاهي نقش آفريني كردند و براي همين است كه شهدا همچنان جاويد و باقي هستند.

به گفته وي، دانشمنداني كه بقا دارند بقاي آنها به دليل شناخت آنها از عرصه هاي اجتماعي است و آگاه به زمانه تنها اختصاص به روحانيت ندارد، بلكه دانشجو و كارگر و كارمند و كشاورز و فرهيخته عالم به زمان بايد نيازهاي امروز جامعه را بشناسد.

وي با اشاره به فرمايشات راهبردي اخير رهبر معظم انقلاب در حرم امام خميني(ره) و در ديدار با مسؤولان در ماه مبارك رمضان، يادآور شد: بخش هاي مختلف كشور بايد خود را موظف به اجراي فرمايشات راهبردي معظم له كه نيازهاي امروز كشور است بدانند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی انديشه انقلابي و عمل انقلابي را امر مهمي دانست و ابراز داشت: وظيفه امروز همه چهره هاي انقلابي آن است كه متناسب با آنچه كه نياز امروز جامعه است ايفاي نقش كنند.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان در ادامه با تأكيد بر اينكه امروز هيچ مشكلي در كشور بدون راه نيست و راه حل مشكلات امروز در دستان تواناي سرمايه هاي عظيم نيروي متراكم انساني فرهيخته كشور است، گفت: دشمن براي ايجاد مشكلات كشور تلاش زيادي داشته اما براي برون رفت از مشكلات راهكارهاي زيادي وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی افزود: همانگونه كه ملت قهرمان ايران در 8 سال دفاع مقدس با وجود تمام مشكلات اقتصادي و تحريم ها و بدون تجهيزات جنگي و نظامي توانست در برابر دشمن به پيروزي برسد امروز نيز مي تواند با مشكلات مقابله كند.

به گفته وي، هرچه دشمنان اسلام و نظام عرصه را بر ما تنگ كنند نيروهاي پا به ركاب امام و رهبري محكم و استوار ايستاده اند و مطمئن باشيد با اتكا به خدا و اعتماد به نفسي كه امام به ما آموخت راه هاي برون رفت از همه مشكلات را طي خواهيم كرد.

توليت آستان قدس رضوي با تأكيد بر اينكه هيچ مشكل حل نشدني و هيچ بن بستي در كشور و اداره كشور نداريم، عنوان كرد: راه هاي برون رفت از همه مشكلات وجود دارد چرا كه ما در نظام ولايت فقيه هيچ مشكل حل نشدني و هيچ بن بستي در كشور و اداره كشور نداريم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسی با اشاره به اينكه با حضور ولي فقيه در رأس نظام تمام گره ها گشوده مي شود، ابراز داشت: هركسی به ميزان مسؤوليت و كاري كه بر عهده دارد بايد با حضور قدرتمندانه و عزتمندانه تلاش خستگي ناپذير براي باز كردن گره و حل مشكلات داشته باشد.

وي در ادامه كار جبهه فرهنگي و مقابله با جنگ نرم دشمن را سخت و دشوار دانست و افزود: امروز در جنگ نرم دشمن تمامي داشته ها و عقايد ما به شدت مورد هجوم دشمنان اسلام و نظام قرار گرفته است و در اين راه وظيفه متوليان فرهنگي و مرزبانان فرهنگي جامعه پاسداري از مرزهاي فرهنگي است تا نگذارند مرزهاي فرهنگي مورد هجوم دشمن قرار بگيرد.

عضو هيات رئيسه مجلس خبرگان گفت: نقش آفرينان انقلاب و ارزش ها در عرصه هاي مختلف با وجود تمامي فراز و فرودها با ثبات قدم و ايستادگي و مقاومت نقش آفريني دارند و دشمن در تلاش است تا فعالان اين عرصه را نا اميد و مأيوس كند

در آئین ویژه ای که در مجموعه ورزشی شهدای بسیج کاشان برگزار شد پس از اجرای چندین برنامه متنوع فرهنگی مذهبی جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین دربخشی از سخنانش گفت: امسال با حضور دهها میلیونی آحاد مردم انقلابی کشورمان در راهپیمایی روز قدس، دشمن بار دیگر با شکستی مفتضحانه رو به رو و توطئه ها بی اثر خواهد شد .

سردار محمدحسین سپهر افزود : امسال تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن در حال نابودی و مرگ که دست و پای آخر خود را می‌زند، افزایش یافته و برای انقلاب اسلامی از همه گزینه‌هایی که در چنته داشتند، استفاده بردند .

وی بایادآوری این نکته که یکی از راهبردهای دشمنان ناامیدی و خارج کردن مردم از صحنه دفاع از انقلاب است تصریح کرد : مردم کشورمان با درک موقعیت حتی در دفاع از آرمان فلسطین و جهان اسلام پیشتاز و در صف رویارویی هستند که بر این اساس حضور هر نفر در راهپیمایی روز قدس، مانند یک تهاجم همه جانبه بوده و مقاومت مردمی را در جهان به نمایش می‌گذارد.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در بخش دیگر ادامه داد: روز قدس روز حضور میلیونی مردم مسلمان، انقلابی و جهادی ایران اسلامی در دفاع از آرمان‌های انقلابی، دینی و ملی بوده؛ چنانکه نقش و حضور مجاهدانه آنان در ۴۰ سال گذشته از انقلاب اسلامی همیشه موجب تقویت محبوبیت، امنیت و کارکرد انقلابی نظام در برابر دشمنان بوده است .

وی اضافه کرد: امسال حضور مردم به فرمایش رهبر معظم انقلاب به معنای تولید امنیت، تولید اقتدار، ایستادگی و پایمردی در برابر دشمنانی است که روزی می‌خواستند ریشه مردم ایران را بخشکانند اما امروز ریشه‌های پرثمر انقلاب، نظام و مردم ولایتمدار ما جهان را متوجه ایران و انقلاب اسلامی کرده است .

سردار سپهر در پایان ابراز امیدواری کرد که این حضور پررنگ مردم در مراسم روز جهانی قدس موجب خواهد شد تا مسؤولان با وحدت وهمدلی خود حول محور رهبری بهتر از گذشته نسبت به وظایفی که دارند تلاش کنند و این کارکردهای مردمی موجب توسعه و تعالی همه جانبه نظام اسلامی ما بشود .

همچنین مردم کاشان با شرکت در راهپیمائی روز جهانی قدس وبا دادن شعارهائی تا میدان جهاد این شهر عشق وارادت خود را نسبت به آرمانهای انقلاب اسلامی ابراز داشتند وسپس با استفاده از اتوبوسهای مستقر در این میدان در نماز جمعه این شهر در مصلی بزرگ بقیه الله العظم این شهر برگزار شد به سخنان امام جمعه موقت حجت الاسلام محمد رضا اسلامی تبار گوش فرا دادند .

امام جمعه موقت کاشان دربخشی از سخنانش گفت:: بی‌تردید روز قدس امسال حماسی‌تر و باشکوه‌تر برگزار شد چراکه علاوه بر جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در اشغال هفتادساله سرزمین فلسطین، پای معامله قرن و زد و بندهای آمریکا و اسرائیل در تضییع حقوق مسلمانان در میان است .

امام جمعه موقت کاشان، ضمن محکوم کردن جنایات این رژیم منحوس، سکوت مرگبار و همراهی ذلیلانه برخی دولت‌های به‌اصطلاح اسلامی با جنایتکاران در منطقه، بر حق مسلم و مشروع مردم مظلوم فلسطین در دفاع از خویش و بازگشت به موطن اصلی خود تأکید کرد. اسلامی تبار با اشاره به رهنمونهای عالمانه مقام معظم رهبری گفت: یکی از دلایل نابودی تمام تمدنهای توحیدی عدم تبعیت از امام جامعه بوده، امروز ما باید رهبر حکیمی را که هوشمندانه کشتی انقلاب اسلامی را ناخدایی و فرمانروای می کند پیروی کنیم تا هم در دنیا و هم در آخرت تنبیه نشویم .

     آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در سال ۱۳۵۸ از سوی امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، روز قدس اعلام شده و از آن هنگام مردم بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، از ترکیه و اندونزی گرفته تا انگلستان در این مناسبت به پشتیبانی از مردم ستمدیده فلسطین و محکوم کردن جنایت‌های حکومت اشغالگر صهیونیستی نسبت به برگزاری راهپیمایی اقدام می‌کنند .                                                                

شب قدر فرا رسیده، شبی که به تعبیر خداوند متعال در قرآن مجید بهتر از هزار ماه است.

به گزارش افکارنیوز، در این مطلب می خوانید:

اعمال مشترک شب قدر

اعمال مخصوص شب نوزدهم رمضان

اعمال مخصوص شب بیست و یکم رمضان

اعمال مخصوص شب بیست و سوم رمضان

اخبار مذهبی- شب قدر 98 نیز فرا رسید، شبی که چشمان هزاران عاشق به معبود خود است تا با الهی العفو گفتن ثانیه به ثانیه به پروردگار خود نزدیک و نزدیک تر شوند و مورد رحمت و بخشش پروردگار قرار گیرند.

به گزارش افکار نیوز، هیچ شبی در طول سال به شب قدر نمی رسد ، می گویند در این شب تقدیر انسانها نوشته می شود .

شب قدر 98 شاید شب قدری متفاوت باشد، شاید برای عده ای از بندگان خدا آخرین شب قدر عمرشان باشد ، به همین علت است که باید آن را قدر دانست و از لحظات آن به خوبی استقفاده کرد.

 

برخی اعمال در هر سه شب قدر در روایات آمده است:

اول: غسل

علاّمه مجلسى فرموده بهتر است غسل این شبها در هنگام غروب آفتاب انجام گیرد که نماز شام را با غسل بخواند.

دوم: دو رکعت نماز که در هر رکعت پس از سوره «حمد»، هفت مرتبه «توحید» خوانده و پس از فراغت از نماز هفتاد مرتبه بگوید، أَسْتَغْفِرُ اللّه وَ أَتوبُ الَیْهِ . در روایت نبوى است: که از جاى برنخیزد تا خدا او و پدر و مادرش را بیامرزد.

اعمال مشترک شب قدر

سوم: قرآن مجید را باز کند و در برابر خود گرفته و بگوید:اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِکِتَابِکَ الْمُنْزَلِ وَ مَا فِیهِ وَ فِیهِ اسْمُکَ الْأَکْبَرُ وَ أَسْمَاؤُکَ الْحُسْنَى وَ مَا یُخَافُ وَ یُرْجَى أَنْ تَجْعَلَنِی مِنْ عُتَقَائِکَ مِنَ النَّارِ.

خدایا از تو درخواست می‌کنم به حق کتاب نازل شده‌ات و آنچه در آن است و در آن است نام بزرگترت، و نام هاى نیکوترت و آنچه بیم انگیز است و امیدبخش، اینکه مرا از آزادشدگان از آتش دوزخ قرار دهى.

سپس هر حاجتی که دارد بخواهد.

اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذَا الْقُرْآنِ وَ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ بِهِ وَ بِحَقِّ کُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فِیهِ وَ بِحَقِّکَ عَلَیْهِمْ فَلا أَحَدَ أَعْرَفُ بِحَقِّکَ مِنْکَ

خدایا به حق این قرآن، و به حق کسی که آن را بر او فرستادى و به حق هر مؤمنى که او را در قرآن ستودى و به حق خود بر آنان، پس احدى شناساتر از تو به حق تو نیست

چهارمقرآن به سرگرفتن در شب قدر و خدا را به چهارده معصوم سوگند دادن .

 پنجمخواندن زیارت امام حسین علیه السلام در شب قدر.

ششم: این شبها را احیا بدارد، روایت شده هرکه شب قدر را احیا بدارد، گناهانش آمرزیده مى شود. هرچند به شماره ستارگان آسمان و سنگینى کوه ها و پیمانه دریاها باشد.

هفتم: صد رکعت نماز بجا آورد که فضلیت بسیار دارد و بهتر آن است که در هر رکعت پس از سوره «حمد» ، ده مرتبه «توحید» بخواند.

هشتماین دعا را بخواند : اللَّهُمَّ إِنِّی أَمْسَیْتُ لَکَ عَبْداً دَاخِراً لا أَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعاً وَ لا ضَرّاً وَ لا أَصْرِفُ عَنْهَا سُوءاً أَشْهَدُ بِذَلِکَ عَلَى نَفْسِی وَ أَعْتَرِفُ لَکَ بِضَعْفِ قُوَّتِی وَ قِلَّةِ حِیلَتِی فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْجِزْ لِی مَا وَعَدْتَنِی وَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ مِنَ الْمَغْفِرَةِ فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ وَ أَتْمِمْ عَلَیَّ مَا آتَیْتَنِی فَإِنِّی عَبْدُکَ الْمِسْکِینُ الْمُسْتَکِینُ الضَّعِیفُ الْفَقِیرُ الْمَهِینُ اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْنِی نَاسِیاً لِذِکْرِکَ فِیمَا أَوْلَیْتَنِی وَ لا [غَافِلا] لِإِحْسَانِکَ فِیمَا أَعْطَیْتَنِی وَ لا آیِساً مِنْ إِجَابَتِکَ وَ إِنْ أَبْطَأَتْ عَنِّی فِی سَرَّاءَ [کُنْتُ ] أَوْ ضَرَّاءَ أَوْ شِدَّةٍ أَوْ رَخَاءٍ أَوْ عَافِیَةٍ أَوْ بَلاءٍ أَوْ بُؤْسٍ أَوْ نَعْمَاءَ إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاءِ

خدایا شام کردم درحالی که براى تو تنها بنده کوچک و خوارى هستم که براى خویش سود و زیانى را به دست ندارم و نمى توانم از خود پیش آمد بدى را بازگردانم، به این امر بر خویش گواهى مى دهم، و در پیشگاهت به ناتوانى و کمى چاره ام اعتراف مى کنم، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و آنچه را به من و همه مردان و زنان مؤمن، از آمرزش در این شب وعده دادى وفا کن، و آنچه را به من عنایت فرموده اى کامل ساز، که من بنده بیچاره، درمانده، ناتوان، تهیدست خوار توام.

خدایا مرا فراموش کننده ذکرت قرار مده در آنچه سزاوار آنم فرمودى، و نه فراموش کننده احسانت در آنچه عطایم نمودى، و نه ناامید از اجابتت، گرچه مدّت زمانى طولانى گردد، چه در خوشى یا ناخوشى، یا سختى، یا آسانى، یا عافیت، یا بلا، یا تنگدستى، یا در نعمت همانا تو شنونده دعایى.

این دعا را کفعمى از امام زین العابدین علیه السّلام روایت کرده که در این شبها، در حال قیام و قعود و رکوع و سجود مى‌خواندند. علاّمه مجلسى فرموده: بهترین اعمال در این شبها، درخواست آمرزش و دعا است برای حوائج دنیا و آخرت خود، و پدر و مادر و خویشان، و برادران و خواهران مؤمن، چه آنان که زنده اند، و چه آنان که از دنیا رفته اند، و خواندن اذکار، و صلوات بر محمّد و آل محمّد علیهم السّلام به هر اندازه که بتواند و در بعضى از روایات وارد شده: دعای جوشن کبیر را در این سه شب بخواند.

بیشتر بخوانید:

شب‌های قدر هیئت کجا برویم؟

دعای مخصوص ماه مبارک رمضان+متن و ترجمه

اعمال مخصوص شب نوزدهم رمضان

شب نوزدهم رمضان: این شب با عظمت آغاز شب هاى قدر است و شب قدر آن شبى است که در طول سال، شبى به خوبی و فضلیت آن یافت نمى شود. عمل در این شب از عمل در طول هزار ماه بهتر است و تقدیر امور سال در این شب صورت می گیرد و فرشتگان و روح که اعظم فرشتگان الهى است، در این شب به اذن پروردگار به زمین فرود می آیند و به محضر امام زمان (عج) مى رسند و آنچه را که براى هر فرد مقدّر شده بر آن حضرت عرضه می دارند.

در اعمال این شب آمده است؛

اول: صد مرتبه أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ رَبِّی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ

دوم: صد مرتبه اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ

سوم: بخواند: اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ فِیمَا تَفْرُقُ مِنَ الْأَمْرِ الْحَکِیمِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ فِی الْقَضَاءِ الَّذِی لا یُرَدُّ وَ لا یُبَدَّلُ أَنْ تَکْتُبَنِی مِنْ حُجَّاجِ بَیْتِکَ الْحَرَامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئَاتُهُمْ وَ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ أَنْ تُطِیلَ عُمْرِی وَ تُوَسِّعَ عَلَیَّ فِی رِزْقِی وَ تَفْعَلَ بِی کَذَا وَ کَذَا و بجاى این کلمه حاجت خود را ذکر کند

اعمال مخصوص شب بیست و یکم رمضان

فضیلتش زیادتر از شب نوزدهم است و باید اعمال آن شب را از غسل و احیاء و زیارت و نماز هفت قُل هُوَالله و قرآن بر سر گرفتن و صد رکعت نماز و دعاى جوشن کبیر و غیره در این شب به عمل آورد و در روایات تاکید شده در غسل و احیاء و جدّ و جهد در عبادت در این شب و شب بیست و سیّم و آنکه شب قدر یکى از این دو شب است و در چند روایت است که از معصوم سؤال کردند که معیّن فرمایید که شب قدر کدامیک از این دو شب است، تعیین نکردند. بلکه فرمودند ما اَیْسَرَ لَیْلَتَیْنِ فیما تَطْلُبُ یا آنکه فرمودند ما عَلیْکَ اَنْ تَفعَلَ خیرا فى لَیلَتَیْنِ و نَحْوُ ذلِکَ وَقالَ شَیْخُنَا الصَّدُوق فیما اَمْلى عَلَى الْمَشایِخِ فى مَجْلِسٍ واحِدٍ مِنْ مَذْهَبِ الاِمامِیَّةِ وَ مَنْ اَحْیى هاتَیْنِ اللَّیْلَتَیْنِ بِمُذاکَرَةِ الْعِلْمِ فَهُوَ اَفْضَلُ

اعمال مخصوص شب بیست و سوم رمضان

اول: خواندن سوره عنکبوت و روم که حضرت صادق علیه السلام قسم یاد فرموده که خواننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است.

دوم: خواندن سوره حم دخان

سوم :خواندن سوره قدر هزار مرتبه

 چهارمآنکه تکرار کند در این شب بلکه در تمام اوقات دعای فرج را.

پنجمبخواند: اللَّهُمَّ امْدُدْ لِی فِی عُمُرِی وَ أَوْسِعْ لِی فِی رِزْقِی وَ أَصِحَّ لِی جِسْمِی وَ بَلِّغْنِی أَمَلِی وَ إِنْ کُنْتُ مِنَ الْأَشْقِیَاءِ فَامْحُنِی مِنَ الْأَشْقِیَاءِ وَ اکْتُبْنِی مِنَ السُّعَدَاءِ فَإِنَّکَ قُلْتَ فِی کِتَابِکَ الْمُنْزَلِ عَلَى نَبِیِّکَ الْمُرْسَلِ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یَمْحُو اللَّهُ مَا یَشَاءُ وَ یُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْکِتَابِ

ششمبخواند: اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ فِیمَا تُقَدِّرُ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ فِیمَا تَفْرُقُ مِنَ الْأَمْرِ الْحَکِیمِ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ مِنَ الْقَضَاءِ الَّذِی لا یُرَدُّ وَ لا یُبَدَّلُ أَنْ تَکْتُبَنِی مِنْ حُجَّاجِ بَیْتِکَ الْحَرَامِ فِی عَامِی هَذَا الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئَاتُهُمْ وَ اجْعَلْ فِیمَا تَقْضِی وَ تُقَدِّرُ أَنْ تُطِیلَ عُمْرِی وَ تُوَسِّعَ لِی فِی رِزْقِی

هفتمبخواند این دعا را که در اقبال است:

یَا بَاطِنا فِی ظُهُورِهِ وَ یَا ظَاهِرا فِی بُطُونِهِ وَ یَا بَاطِنا لَیْسَ یَخْفَى وَ یَا ظَاهِرا لَیْسَ یُرَى یَا مَوْصُوفا لا یَبْلُغُ بِکَیْنُونَتِهِ مَوْصُوفٌ وَ لا حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ یَا غَائِبا [غَائِبُ‌] غَیْرَ مَفْقُودٍ وَ یَا شَاهِدا [شَاهِدُ] غَیْرَ مَشْهُودٍ یُطْلَبُ فَیُصَابُ وَ لا یَخْلُو [لَمْ یَخْلُ‌] مِنْهُ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرْضُ وَ مَا بَیْنَهُمَا طُرْفَةَ [طَرْفَةَ] عَیْنٍ لا یُدْرَکُ بِکَیْفٍ [بِکَیْفَ‌] وَ لا یُؤَیَّنُ بِأَیْنٍ [بِأَیْنَ‌] وَ لا بِحَیْثٍ [بِحَیْثُ‌] أَنْتَ نُورُ النُّورِ وَ رَبُّ الْأَرْبَابِ أَحَطْتَ بِجَمِیعِ الْأُمُورِ سُبْحَانَ مَنْ لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْ‌ءٌ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ سُبْحَانَ مَنْ هُوَ هَکَذَا وَ لا هَکَذَا غَیْرُهُ

پس دعا می‌کنی به آنچه بخواهى.

هشتم: آنکه غیر از غسل اوّل شب غسلى نیز در آخر شب کند و بدان که از براى غسل و احیاء این شب و زیارت امام حسین علیه السلام و صد رکعت نماز فضیلت بسیار و تاکید شده شیخ در تهذیب روایت کرده از ابوبصیر از حضرت صادق علیه السلام که فرمود در شبى که امید مى رود شب قَدر باشد، صد رکعت نماز کن. بخوان در هر رکعت قُلْ هُوَاللّهُ اَحَدٌ را ده مرتبه.

گفتم فدایت شوم اگر قوّت نداشته باشم ، ایستاده بجا آورم؟ فرمود: نشسته بجا آور . گفتم اگر قوّت نداشته باشم، نشسته بجا آورم؟ فرمود: بجا آور به همان حالى که به قفا خفته اى در فراش خود.

و از دعائم الاسلام روایت است که حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله در دهه آخر ماه رمضان رخت خواب خود را جمع مى کرد و کمر همت خود را محکم مى بست براى عبادت و در شب بیست و سیم اهل خود را بیدار مى کرد و آنها را که خواب رُبُوده بود آب به صورتشان می‌پاشید و حضرت فاطمه صلوات الله علیها نمى گذاشت در این شب احدى از اهلش بخوابد و علاج مى فرمود خواب آنها را به کمى طعام و مهیا مى کرد آنها را براى احیای آن شب از روز.

یعنى امر مى فرمود که روز را خواب و استراحت کنند که شب خوابشان نبرد و احیا بدارند و مى‌فرمود محروم کسى است که از خیر امشب محروم بماند و روایت شده که حضرت صادق علیه السلام سخت مریض شده بود، چون شب بیست و سوم ماه رمضان شد موالى خود را امر فرمود که حرکتش دادند، به مسجد بردند و آن شب را در مسجد بود تا به صبح علامه مجلسى (ره) فرموده که هر مقدار قرآن که ممکن باشد در این شب بخواند و دعاهاى صحیفه کامله را بخواند. خصوصاً دعاى مکارم الاخلاق و دعاى توبه و روزهاى این شبها را نیز باید حرمت داشت و به عبادت و تلاوت و دعا به سَر آورد؛ زیرا که در احادیث معتبره وارد شده است که روز قدر در فضیلت مثل شب قدر است.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0