fajr 98 1

خبرهای کوتاه

خبرهای کوتاه (12)

دراین مراسم پس ازقرائت زیارت پرفیض عاشوراودعای ندبه توسط روشندل مداح کجوئیان که درجوی آکنده از معنویت برگزار شد, حجت الاسلام باغستانی در سخنانی با اشاره به فضائل ماه رجب و تبریک میلاد با سعادت امام محمد باقرع گفت : این حدیث قدسی است که اگر مطیع ومجالست با خدا باشید اونیز همراهمان خواهد شد, واگر خواستید افکارتان نورانی شود,قرائت دعای افتتاح فراموش نشود .

وی همچنین از علم واخلاق به عنوان یکی از ویژگیهای یک مسلمان مومن نام برد وبا ذکرحدیثی که علامت مومن است افزود: دلت را ازکینه دیگران پاک کن , کسی که قطع رحم کرده توصله رحم کن, اگر نادانی حرف ناجوری زد تحمل کن .

درپایان این مراسم حاج اکبرجلوداریان مدیرمهدیه با اشاره به پایان سال وضرورت رسیدگی به افراد نیازمند ابراز امیدواری کرد که با اهدای کمکهای مردمی شادی را به این خانواده های بی پناه باز گردانند .

ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مصوبه کمیسیون تلفیق برای تعیین تکلیف افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۹۸ گفت: کمیسیون تلفیق مصوب کرد به حقوق همه کارکنان دولت حداقل ۵۰۰ هزار تومان اضافه شود.

این نماینده مجلس گفت: این رقم حدود ۱۰ درصد از ۲۰ درصدی است که دولت قصد داشت حقوق کارکنان را در سال ۹۸ اضافه کند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: برای مابقی این رقم نیز مقرر شد حقوق کارکنان دولت به صورت پلکانی افزایش یابد. به عبارت دیگر افرادی که حقوق کمتری دارند درصد بیشتری به دستمزدشان اضافه شود و افرادی که حقوق بالاتری دارند درصد کمتری به حقوقشان اضافه شود.

وی این مصوبه را در راستای عدالت و کاهش خط فقر خواند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ولید معلم وزیر خارجه سوریه بعدازظهر امروز – چهارشنبه – تلفنی گفت وگو کردند.به گزارش ایمنا به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این گفت وگو طرفین درباره آخرین تحولات روابط راهبردی دوجانبه و دیگر مسائل مورد علاقه تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی شامگاه دوشنبه در مراسم یادبود شهدای مدافع حریم انقلاب اسلامی اظهار داشت: شهدای حریم انقلاب طعم شیرین آزادی، استقلال و حاکمیت اسلام را نچشیدند و همه را تقدیم ما کردند. شهدایی که با اخلاص جوانی خود را وقف حاکمیت دین خدا، اشرار، امنیت و نظام اسلامی کردند‌.

وی با بیان اینکه سازمان‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس و نوکرهای آنان در منطقه هستند که دغدغه پول، اسلحه، مواد اولیه و اطلاعات ندارند، افزود: مقابله با عملیات تروریستی متصل به سازمان جاسوسی آمریکا و صهیونیست کار سختی است که جوانان مدافع وطن انجام می‌دهند.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا تاملی روز سه شنبه در آیین جشن انقلاب مدرسه امام خمینی (ره) اردستان افزود: مساله قطبی بودن موجب شده تا کار کردن در این شهرستان سخت و به مانند دونده ای باشد که در مسیر با مانع های زیادی از جمله خرده شیشه ها رو به رو می شود که حرکت را مشکل و زمان بر می کند.
وی مبارزه های بیهوده سیاسی را به عنوان آن خرده شیشه ها برشمرد و بیان کرد: این اختلاف های محلی بین شهرها و روستاها که موجب بسته شدن دست و پای مدیران می شود، در مسیر پیشرفت در دنیای امروز جایی ندارد.

            درمنطقه بزرگ کاشان آن زمان نیز علما وشخصیتهائی همواره پرچمدار این فرهنگ عاشورائی بوده اند که می توان از چهره هائی همچون قطب راوندی ، سید بوالرضا راوند ، ملا محسن فیض ، ملافتح الله ، ملا احمد وملا مهدی نراقی ، آخوند کاشی ، ملاحبیب الله شریف، آمیر سید علی یثربی نام برد .

  

در یکصد ساله گذشته نیز روحانیت شیعه توانسته است نقش خود را در حاکمیت دینی ایفا کند وعلمای کاشان از این مهم مستثنی نبوده است ودر نهضت مشروطیت هم علمائی همچون آیت الله العظمی ملاحبیب الله شریف با توصیه به دامادش ملا عبدالرسول مدنی کتاب انصافیه را به رشته تحریردرآورد وبه این کتاب تقریرزد،که وبقول نویسنده مشهورفریدون آدمیت در این کتاب دیدگاه غیر قابل انکاری را در حاکمیت روحانیت واستقرارنظام دینی تبین کرده است .

در کتاب انصافیه آزادی،قانون،آزادی درقلم وصنع، آزادی در عقائد ، تساوی در محاکمات دفع ظلم ، امنیت نفس وعرض ومال مردم به عنوان اصول مشروطیت نام برده شده واز جاهل ، عادت به ظلم ویاس وناامیدی به عنوان موانع استقرار مشروطیت یاد شده است .

   در دهه های اخیر هم بعد از واقعه 15 خردادشخصیتهای حوزوی با نفوذ در دانشگاه افکارشان را به نسل جوان که به علم آموزی روز مشغول بودند انتقال دادند واین مهم بود که در صحنه های سیاسی اجتماعی کشور دوبال حوزه ودانشگاه توانست با بهره گیری از فرهنگ عاشورائی معارف دینی کارآئی مطلوبی داشته باشدوعلیرغم کنترل شدید رژیم ستمشاهی شور وحال انقلابی مراکز مختلف تبلیغ را فراگرفت، وتوانست فضای جامعه آن زمان رامتحول، ورژیم مجبور شد،با دستگیری وشکنجه دادن آگاهان دوقشر فرهیخته طلبه و دانشجو به سرکوب مخالفین خود بپردازد . بدین لحاظ رژیم برای تست گرفتن جامعه اقدام به چاپ مطلبی موهن برعلیه حضرت امام خمینی ره در نونزدهم دیماه 56 کرد که متعاقب آن عکس العمل مناسبی برعلیه رژیم از قم آغاز ودر مدت زمان کوتاهی وبه بهانه بزرگداشت شهدای این قیام سراسر کشور را فرا گرفت، بگونه ای که در کاشان نیز علما وروحانیت این شهر هم با انتشار بیانیه ضمن محکوم کردن این حرکت توهین آمیز مردم را برای تداوم انقلاب و سرنگونی رژیم تشویق کردند، در این راستا روحانیت شهر از جمله حضرات آیات وحجج الاسلام مدنی ، صبوری ، نجفی، یثربی، خراسانی، مصطفوی ،امامی ،علم الهدی،اعتمادی ، مکی ، اسلامی، مناقب ، شریف ، حسینی ، راستی، قرائتی ،رضوی ، روحانی، صلاحیان،ودیگر روحانیت شهر ، با حضوردر راهپیمائی ها که اکثرآ ازمرکز انقلاب کاشان ، مسجد آقابزرگ آغاز می شد ویا باصدور اطلاعیه ویا سخنرانی مردم را به حمایت ازنهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) وادامه اعتصابات وحضور در تظاهرات برعلیه رژیم ستمشاهی تشویق می کردندکه در این خصوص رهبری روحانی شجاع و انقلابی حجت الاسلام مشکینی نقش بسزائی در هماهنگی روحانیت وتشکلهای انقلابی داشتند ومردم فریادهای مرگ برشاه ودرود برخمینی او را فراموش نخواهند کرد .

در عین حال انقلاب شکوهمند اسلامی در 22 بهمن 57 به پیروزی رسید و در آن موقع در کاشان حرکتهای زیبائی در جا بجائی قدرت در این شهر اتفاق افتاد وانقلابیون این شهر مراکز حساس را در اختیار گرفتندوروندتشکیل نهادهای انقلاب اسلامی ونیز محاکمه مجرمین و وابستگان رژیم آغاز و تعدادی به حکم قاضی شرع آن موقع آیت الله صبوری به اعدام محکوم و درروز 12 فروردین مردم به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند که پس از آن علیرغم توطئه های ضد انقلاب در نقاط مختلف کشور، نیروهای انقلابی در تشکلهای خاص به آن مناطق اعزام شدند تا اینکه رژیم صدام با تحریک استکبار جهانی تجاوز خودرا به کشور اسلامی مان آغاز کرد که دراین خصوص از سوی علما وروحانیت شهربا صدور اطلاعیه ویا حضور در جبهه ها حمایت خود را دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی اعلام که دراین موردآیت الله العظمی مدنی کاشانی با فتوائی ضرورت حضور در جبهه ها رایادآورشدند،و تلاش آیت الله یثربی به عنوان نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان ودیگر علما ی شهرنیز برای جذب نیرو و کمکهای مردمی به جبهه های نبرد حق علیه باطل کارساز بود وحضورایشان وبرخی دیگرشخصیتهای روحانی از جمله آیات خراسانی ، اصیلی،ودیگر اساتید حوزه ودانشگاه در جبهه ها موجب پشت گرمی رزمندگان بودند ، که در این راستا طی 8 سال دفاع مقدس بیش از 300 روحانی وطلبه به جبهه ها اعزام که از این تعداد   -- روحانی شهید،       نفر مفقود ،     نفر جانباز و     نفر آزاده تقدیم آرمانهای انقلاب اسلامی شدند .