fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
سیاسی اجتماعی

سیاسی اجتماعی (25)

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،   حسن روحانی شامگاه یکشنبه در دیدار جمعی از اساتید و پزشکان با اشاره به آمار و ارقام ارایه شده در رابطه با فعالیت‌های علمی و دانشگاهی در کشور و همچنین شمار دانشمندان، پزشکان، متخصصان و دانشگاهیان، اظهارداشت: با نگاه به همین آمار و کمیت‌ها می‌توانیم حس کنیم یکی از پیروزی‌های بزرگ ما در بعد از انقلاب، موفقیت در حوزه علم و سلامت بوده است و به راحتی می‌توان دریافت که وضعیت امروز با شرایط قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز می‌توان مقایسه کرد که در زمینه بهداشت و درمان کجا بودیم و کجا هستیم و در زمینه دسترسی به پزشک و تخت‌های بیمارستانی، امروز نسبت به دیروز در چه جایگاهی هستیم.

روحانی با بیان اینکه در گذشته ما برای یک عمل جراحی معمولی بیماران را به خارج اعزام می‌کردیم، گفت: امروز وضعیت معکوس است به طوری که بسیاری از ایرانیان و غیرایرانیان از خارج از کشور برای انجام عمل جراحی به ایران می‌آیند و این نه به خاطر ارزانی هزینه‌های عمل بلکه بخاطر اعتماد و اطمینان به پزشکان ایرانی است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز به مدد تلاش‌های انجام شده و موفقیت‌ها در کشور امکان تحصیلات عالی در بسیاری از رشته‌های علمی در داخل فراهم شده است، گفت: اینکه امروز در حوزه‌های مختلف علمی و بهداشتی پیشرفت‌های قابل ملاحظه داریم، در تولید علم تأثیرگذار هستیم و در فناوری‌های علمی و دانش روز، تک رقمی و گاهی نیز در رده ۱۴، ۱۵ و یا ۱۶ جهان قرار داریم، نشان می‌دهد که مسیر حرکت ما درست بوده است. البته هر مسیر درستی نیاز به تصحیح و روان‌سازی دارد.

روحانی تصریح کرد: امروز دانشگاه‌های کشورمان از لحاظ کمیت، وضعیت مناسبی دارند اما از لحاظ کیفیت باید تلاش کنیم که کیفیت دانشگاه‌ها هر چه بیشتر ارتقاء یابد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: وضعیت برخی رشته‌های دانشگاهی از لحاظ کیفیت قابل پسند نیست و باید ارتقاء کیفیت اینگونه رشته‌ها را مدنظر قرار دهیم، ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که هر کسی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود، مهارتی را آموخته باشد که بتواند در جامعه به راحتی شغل و مسئولیتی را برعهده بگیرد.

روحانی با تأکید بر اینکه وجود فاصله بین دانشگاه و تولید غیرقابل قبول است، اظهار داشت: این فاصله را باید از بین ببریم و یا حداقل کاهش دهیم لذا اگر کسی به طور مثال از دانشکده کشاورزی و یا حقوق فارغ‌التحصیل می‌شود نباید پس از آن برای برعهده گرفتن شغل و مسئولیتی نیاز به آموزش مجددی داشته باشد و البته باید اینگونه مهارت‌ها را از دوران دبستان و دبیرستان شروع کنیم و در چنین صورتی یک گام به جلو خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز شرایط کشور، شرایط ویژه‌ای است، خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها مدعی هستند تاکنون و طی سالهای گذشته، فشارهایی تا این حد به ایران وارد نکرده بودند و لذا شرایط سختی که امروز بوجود آمده از هر زمان دیگری بیشتر است و اهداف متعددی برای فشارهای خود عنوان کردند، از یک طرف اعلام کردند که نظام جمهوری اسلامی ایران مورد پسندشان نیست و باید مردم نظامی را برگزینند که آنها می‌پسندند و از طرف دیگر عنوان کردند که رفتار مردم ایران را نمی‌پسندند و باید این رفتار تغییر کند.

رئیس جمهوری اضافه کرد: دشمنان گاهی اعلام می‌کردند که برای مذاکره با ایران شرایطی دارند و ایران ابتدا باید این شرایط را بپذیرد که آنها پای میز مذاکره حاضر شوند، البته در هفته‌های اخیر تأکید دارند که هیچ شرطی برای مذاکره ندارند. آنان زمانی ما را تهدید می‌کردند که گویی قدرت نظامی برترند و امروز اعلام می‌کنند که قصد جنگ ندارند و فقط می‌خواهند که ما بمب اتم نداشته باشیم که البته این حرف‌شان بی‌اساس است.

روحانی با تأکید بر اینکه در این شرایط خاص راه ما ایستادگی و مقاومت است، اظهار داشت: اگر راه دیگری جز مقاومت وجود داشت، صراحتاً آن را اعلام می‌کردم، اما امروز غیر از ایستادگی راه دیگری نداریم.

وی تصریح کرد: طرفی که میز مذاکره را برهم زده و پیمانی را زیر پا گذاشته است باید به شرایط عادی برگردد و تا زمانی که بازنگشته، ما راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم.

رئیس جمهوری اظهار داشت: برای ایستادگی و مقاومت باید یکپارچه و متحد باشیم و مردم نیز نسبت به شرایط موجود آگاهی کامل داشته باشند و تردیدی نداشته باشند که راهی که نظام و مسئولین انتخاب کرده اند، راه درستی است.

روحانی گفت: بدون تردید اگر مردم به درستی راهی که برگزیدیم شک داشته باشند، شرایط به مراتب دشوار خواهد بود که بتوان در این مسیر سنگلاخی گام برداشت، لذا باید مردم نسبت به شرایط آگاهی داشته و به تصمیم مسئولین باور داشته باشند.

وی با بیان اینکه اساتید و دانشگاه‌های کشورمان می‌توانند اعتماد و باور را در جامعه تقویت کنند، اظهار داشت: اساتید و دانشگاه‌ها به عنوان گروه نخبه، مرجع و مورد اعتماد در جامعه محسوب می‌شوند و امروز جمعیت دانشجویان، دانش‌آموزان، اساتید و فرهنگیان کشورمان، جمعیت بزرگی از کشورمان را شامل می‌شود و این یک قدرت بزرگ اجتماعی است.

روحانی تصریح کرد: امروز همه باید یک راه را برگزینیم و به عنوان نماینده ملت ایران اعلام می‌کنم که در این مقطع و تا زمانی که دشمن از اقدامات خود پشیمان نشود راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم و دشمن بدون تردید اگر واقعاً متوجه شود که راهی که انتخاب کرده اشتباه و ناصحیح بوده است، آن روز می‌توان پای میز مذاکره هم نشست و هر مسأله‌ای را برطرف کرد.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه یک جامعه، پول و خزانه نیست، اظهار داشت: بزرگترین سرمایه یک کشور، سرمایه انسانی، علمی و اجتماعی است و علم است که پول خلق می‌کند و علم و دانش و فناوری نوین می‌تواند رفاه ایجاد کرده و مشکلات را حل و فصل کند.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز همه آنهایی که در کشور مسئولیتی بر دوش دارند، قاعدتاً فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کشور هستند، گفت: اگر دانشگاه‌ها به خوبی دانشجویان را پرورش دهند و محیط جامعه سالم و درست باشد، بی‌شک در چنین جامعه‌ای مدیر خوب و شایسته هم خلق می‌شود.

روحانی اعتماد و احترام به سرمایه علمی، انسانی و اجتماعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: برای مذاکره، آمریکا باید از طریق احترام وارد شود، اما در داخل کشور نیز باید به جایگاه و منزلت‌های اجتماعی ضمن وجود اختلاف سلیقه، احترام بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه قدرت ما در سایه علم است، اظهار داشت: امروز یک فرد با دانش برتر سایبری می‌تواند دنیا را به زانو درآورد و لذا علم می‌تواند قدرت خلق کند و امروز این علم در اختیار شما اساتید بزرگوار کشور است.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر سلامت با دانش و علم وارد یک جامعه شد، از طریق آن می‌توان هر گره و مشکلی را برطرف کرد.

روحانی ادامه داد: در این مقطع تاریخی و حساس خواهش و خواسته من قرابت و نزدیک شدن همه اقشار جامعه با همدیگر و کمک به یکدیگر در یافتن بهترین و کوتاه‌ترین راه است.

وی اظهار داشت: اینکه امام راحل فرمودند اگر حوزه و دانشگاه درست شود، کشور درست می‌شود نشان دهنده این دو مرکز مهم است که امروز بار مسئولیت سنگینی بر دوش دارند.

رئیس جمهوری خطاب به اساتید و دانشگاهیان گفت: از شما اساتید می‌خواهم در این شرایط سخت، با مشورت، انتقاد و پیشنهادات خود دولت را یاری کنید.

روحانی اضافه کرد: اگر امروز در رشته‌های مختلف از جمله اقتصاد، صنعت و تکنولوژی، دولت نیاز و مشکلی دارد، دانشگاه‌ها می‌توانند در این عرصه‌ها به دولت کمک کند به شرط اینکه به مراکز تولید و پژوهش متصل باشند.

وی تصریح کرد: دانشگاه جداشده از تولید، صنعت و خدمات نمی‌تواند ما را به همه اهداف خودمان برساند، لذا امروز باید در کنار یکدیگر و با همدیگر روزهای سخت را سپری کرده و این با کمک، هماهنگی و وحدت همگانی و همکاری شما اساتید و دانشگاهیان میسر می‌شود.

رئیس جمهوری در ابتدای سخنان خود در جمع اساتید و پزشکان با اشاره به اینکه در پایان روزها و شب‌های ماه مبارک رمضان قرار داریم، گفت: ماه رمضان، ماه جلای روح و صفای باطن است و از خدا می‌خواهیم که رحمت و مغفرت خود را در این ماه شامل حال ما کند.

روحانی با بیان اینکه ارزش‌های ماه مبارک رمضان از فهم بشر عادی خارج است، گفت: یک شب قدر این ماه از هزار ماه برتر است.

وی با بیان اینکه فرصت‌های زندگی ما برای ساختن جامعه و کشور بسیار محدود است، اظهار داشت: هرکسی علم، دانش و توانمندی‌اش بیشتر باشد، وظایف او هم سنگین‌تر است و هر چه شرایط برای کار سخت‌تر باشد، کار و تلاش در این شرایط ارزشمندتر خواهد بود.

پیش از سخنان رئیس جمهوری ۲ نفر به نمایندگی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۲ نفر به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات و همچنین پیشنهادات خود در حوزه‌های علمی و سلامت پرداختند.

تأکید بر ضرورت معرفت‌افزایی و تأثیرگذاری اجتماعی دانشگاه‌ها، درخواست پشتیبانی دولت از دانشگاه‌ها، اجرای عدالت در امر پژوهش‌های دانشگاهی و تخصیص بودجه‌های پژوهشی، ضرورت بازنگری در آیین‌نامه‌ها و قوانین قدیمی دانشگاه‌ها که پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست، ضرورت استفاده از متخصصین علوم انسانی در امور مربوط به امور این رشته دانشگاهی، بازنگری در بودجه‌ریزی در دانشگاه‌ها، درخواست حمایت معنوی و مادی از ارایه خدمات سلامت با توجه به افزایش هزینه‌ها و درخواست حمایت جدی دولت از صنعت داروسازی کشور از جمله محورهای مهم مطرح شده از سوی نمایندگان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت بود.

به گزارش جماران؛ نخست وزیر عراق گفت که بغداد بزودی دو هیات به آمریکا و ایران برای پایان دادن به تنش ها میان دو طرف اعزام خواهد کرد.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز سه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت که آمریکایی ها و ایرانی ها به ما اطلاع داده اند که رغبتی به جنگ ندارند.

وی خاطرنشان ساخت که عراق برای آرام کردن اوضاع بزودی یک هیات به تهران و هیاتی دیگر به واشنگتن اعزام می کند.

نخست وزیر عراق افزود: در ساعت های آینده هیات هایی به تعدادی از کشورها از جمله ایران و آمریکا اعزام خواهند شد تا برای نرم کردن مواضع و نیز کاهش تنش تلاش کنند. 

عبدالمهدی گفت: تماس ها در عالی ترین سطح در حال انجام است و نگاه بغداد برای حل بحران در منطقه بسیار به نگاه اتحادیه اروپا نزدیک است. 

وی افزود: در مرحله انتقال پیام ها میان تهران و واشنگتن هستیم و برای کاهش سطح بحران میان دو طرف تلاش می کنیم. 

وی به برنامه سفر خود به کویت در روز چهارشنبه اشاره کرد و گفت که در این سفر همکاری و تلاش مشترک با کویت برای کاهش تنش در منطقه را دنبال خواهد کرد. 

نخست وزیر عراق گفت: عراق در قلب طوفان میان آمریکا و ایران قرار دارد و برخی (کشورها و یا گروههای غیر عراقی) هستند که بحرانی کردن اوضاع منطقه را به نفع خود می دانند. 

عبدالمهدی اظهار داشت: مسئولیت ما دفاع از کشور و ملت عراق و دور نگه داشتن آن از خطر جنگ است. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احتمال بسته شدن تنگه هرمز گفت که کشورش گزینه های راهبردی دیگری را برای ادامه صادرات و واردات خود پیش بینی کرده است. 

نخست وزیر عراق همچنین با اشاره تلویحی به حمله کاتیوشایی به منطقه امنیتی سبز بغداد در یکشنبه شب گذشته تاکید کرد که هیچ گروه عراقی وجود ندارد که بخواهد آمریکا و ایران را به سمت جنگ با یکدیگر سوق دهد.

وی تاکید کرد که همه گروههای عراق بر اهمیت کاهش بحران در منطقه اتفاق نظر دارند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه شنبه در دیدار صمیمی با جمعی از فعالان سیاسی اظهارداشت: امروز نمی‌توان گفت که شرایط از دوران جنگ تحمیلی بهتر یا بدتر است اما ما در زمان جنگ مشکل بانک، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تنها تحریم ما، تحریم خرید سلاح بود.

رئیس جمهور با اشاره به محدودیت هایی که دشمنان برای فعالیت های بانکی کشور ایجاد کرده اند و هزینه های اضافی که این تحریمهای بانکی بر نقل و انتقالات مالی کشور تحمیل کرده است، گفت: این مشکلات در حوزه های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی نیز اثرگذار است.

دکتر روحانی خطاب به فعالان سیاسی حاضر در این نشست و با ارائه یک گزارش آماری از وضعیت جاری در عرصه های مختلف اقتصادی، افزود: شما که شخصیت‌های سیاسی هستید و در مجلس و پست های دیگر بوده و با مسایل سیاسی کشور آشنایید، باید واقعیت های امروز را بدانید و برای رسیدن به بهترین و کم هزینه ترین راه حل ها همفکری کنید.

رئیس جمهور اظهارداشت: در جنگ تحمیلی تقریباً مردم اتفاق نظر داشتند که دولت مقصر مشکلات نیست، بلکه صدام به کشور تجاوز و جنگ را آغاز کرده بود و چون مردم در این زمینه اتفاق نظر داشتند، شرایط نه ایده‌آل بلکه نسبتاً خوب بود و مردم برای حل مشکلات کمک می‌کردند. امروز هم باید با همان اتفاق نظر و ایجاد همدلی و وفاق شرایط را اداره کنیم و تسلیم نشویم.

دکتر روحانی تصریح کرد: تسلیم شدن با فرهنگ و دین ما سازگار نیست و مردم آن را نمی‌پذیرند، لذا نباید تسلیم بشویم و باید راه‌حل ها را پیدا کنیم و در این زمینه البته مهم است که چه مقدار از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد.

رئیس جمهور گفت: وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم اساس انقلاب بوده و همه پیروزی‌های ما بخاطر حضور مردم است، تصریح کرد: بدون حضور مردم حتی یک روز هم امکان اداره کشور وجود ندارد، لذا باید شرایط را برای حضور فعالتر مردم فراهم آوریم و مردم را راضی نگه داریم.

رئیس جمهور با اشاره به سخن یکی از فعالان سیاسی که مشکل مردم را صرفاً اقتصادی توصیف کرد، گفت: مردم مشکل اقتصادی هم دارند، اما تنها مشکل آنها اقتصادی نیست؛ لذا همه جوانب را باید مورد توجه قرار دهیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در جلساتی که بین احزاب و گروه‌های مختلف تشکیل می‌شود، مهم این است که بتوان به تصمیمی رسید که مردم از شنیدن آن خوشحال شوند و احساس کنند که در این جلسه یک گام مهم به پیش برداشته شده است.

رئیس جمهور افزود: اگر مردم احساس کنند که گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف به هم نزدیک شده و با هم همدلی و هم‌افزایی دارند، خوشحال و امیدوارتر خواهند بود اما زمانی که می‌بینند به طور مثال دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدامی انجام داده و مجلس آن را رد می‌کند، بی‌تردید مردم دچار نگرانی می‌شوند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مردم از اینکه بین دستگاه ها و قوای مختلف فاصله وجود داشته باشد به هیچ عنوان خوشحال نمی‌شوند.

رئیس جمهورگفت: وقتی به عنوان دولت لایحه‌ای را با قید فوریت در خصوص ایجاد وزارت بازرگانی به مجلس ارایه می‌کنیم و از مجلس تقاضا می‌کنیم که وزارتی به عنوان وزارت بازرگانی تشکیل شود انتظار این است که مجلس نیز با آن همراهی کند، چرا که در شرایط امروز کشور با توجه به ادغام غیراصولی که در تجمیع چندین وزارتخانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت  انجام شد، بدون وزارت بازرگانی نمی‌شود اوضاع تجاری کشور را سر و سامان داد.

دکتر روحانی تصریح کرد: امروز در شرایط سختی قرار داریم، اما در عین حال ناامید نیستم و به آینده بسیار امیدوارم و معتقدم می‌توانیم از این شرایط سخت عبور کنیم به شرط آنکه با هم باشیم و دست در دست یکدیگر بگذاریم.

رئیس جمهور اظهار داشت: انتخاباتی که در پایان امسال برگزار خواهد شد می‌تواند نماد وحدت و اتحاد باشد، اگر چنانچه با هم مهربان بوده و با همدلی و روحیه برادری در کنار یکدیگر گام برداریم و چنانچه یک دستگاه و اتاق برای انتخابات تصمیم نگیرد، می‌توانیم شرایط خوبی را داشته باشیم.

دکتر روحانی تأکید کرد: اگر در کنار هم بودیم و به این موضوع رسیدیم که هیچ تفکر و جناحی را نمی‌توان حذف کرد، می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور همچنین نسبت به تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی در آینده، اظهار امیدواری کرد.

پیش از سخنان رئیس جمهور، تعدادی از فعالان سیاسی حاضر در نشست صمیمی با رئیس جمهور به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در رابطه با مسایل و مشکلات کشور پرداخته و پیشنهادهای خود را برای مقابله با مشکلات و بحران اقتصادی بیان کردند.

ضرورت اتحاد، همدلی و وفاق و استفاده از همه ظرفیت‌های نظام برای حل مشکلات کشور، ضرورت کاهش وابستگی به نفت در اقتصاد، تقویت اصول انقلاب و استفاده از ظرفیت همدلی مردم برای حل مشکلات کشور، رعایت ارزش‌های دینی، تقویت ارتباط دولت با احزاب و گروه‌های سیاسی، انعکاس خدمات دولت به جامعه با تقویت حوزه رسانه‌ای دولت، مهار نقدینگی به عنوان مشکل اصلی اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکی، ضرورت اصلاح قیمت‌های انرژی، تقویت رابطه مجلس و دولت، مهار تورم و بهبود وضعیت معیشت مردم از جمله محورهای مورد اشاره از سوی فعالان سیاسی بود.

جواد مزروعی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، این تسهیلات را شامل 320 فقره وام 150 میلیون ریالی تعمیرات و بازسازی و 26 فقره وام 500 میلیون ریالی برای ساخت بنا عنوان کرد.
وی بیان کرد: این وام ها با کارمزد چهار درصد از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تامین اعتبار شده و از سوی بانک های عامل سپه، رفاه، مسکن، ملت، ملی، تجارت و صادرات در اختیار مالکان واحدهای مسکونی آسیب دیده ناشی از سیل قرار گرفته است.
مدیر مرکز مدیریت بحران و کنترل حوادث کاشان یادآور شد: بارش باران و جاری شدن سیلاب در فصل بهار سال گذشته به 346 واحد مسکونی این شهرستان خسارت هایی وارد کرد که در این میان 20 واحد بین 80 تا 100 درصد تخریب شدند.
وی اضافه کرد: بیشترین حجم خسارت ها به واحدهای مسکونی شهر کاشان وارد آمده بود که تمامی این تسهیلات اردیبهشت امسال پرداخت شده است.
بارش باران در فصل بهار سال 97 منجر به طغیان رودخانه های فصلی از جمله رودخانه گازرگاه در شهر کاشان و آبگرفتگی واحدهای مسکونی و معابر شهری، تخریب زمین های کشاورزی، سیل بندها و برخی تاسیسات زیربنایی و راه های ارتباطی کاشان شد.
بارش های رگباری باران و جاری شدن سیلاب در فروردین امسال نیز افزون بر 148 میلیارد ریال به شهرستان کاشان خسارت وارد کرد.
شهرستان افزون بر 365 هزار نفری کاشان در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
6136/8123

انتهای پیام /*

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشستی که عصر یکشنبه 22 اردیبهشت به میزبانی قوه قضاییه برگزار شد، با بیان اینکه این نشست با نیت اصلاح امور کشور برگزار شده است، گفت: ریاست قوه قضاییه را به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی تبریک می گویم و نمایندگان مجلس نیز در نامه ای علاقه خود را به ایشان اظهار کردند لذا امیدواریم تحول جدی در این قوه به وجود بیاید.

*نمایندگان مجلس طبق قانون در اظهارنظر باید مصون باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این جلسات باید هر 3 ماه یکبار تکرار شود چرا که حجم مشکلات زیاد است، عنوان کرد: برای بهره برداری از هر جلسه نیز باید نمایندگانی از قوه قضاییه و هیأت رئیسه مجلس، موارد را پیگیری کنند تا حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

وی در ادامه صیانت از نمایندگان را محل مناقشه دانست و افزود: این موضوع باید برطرف شود چرا که در قانون اساسی نمایندگان از اظهارنظر مصون هستند و تفسیر برخی این گونه است که اگر نماینده مجلس مرتکب جرم نشده و فعل مجرمانه صورت ندهد در بقیه موارد با سایر افراد جامعه تفاوت دارد و صرفا به خاطر لفظ و بیانی که برای مصالح کشور است و اتهام فرض شده، نباید مجرم شناخته شود.

*اظهارنظرات افراد در قوه قضاییه جناحی نباشد

لاریجانی با بیان اینکه دو قوه مجریه و مقننه تا حدی سبقه سیاسی دارند، تأکید کرد: اما آنجا که تکیه گاه مردم عدلیه است که نباید سبقه سیاسی داشته باشد البته سیاسی بودن بد نیست صرفا نباید اظهار عمومی شود و افراد در قوه قضاییه نباید کاری به جناح ها داشته باشند تا محل اتکای مردم محسوب شوند از این رو اظهارات افراد در این قوه باید فقط قانونی باشد که به نفع این قوه است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر ضرورت مبارزه با فساد بیان داشت: دخالت افراد باید در این موضوع کم شود و اطلاعات به سادگی در دسترس قرار گیرد. در قانون برنامه 5 ساله توسعه کشور بر موضوع دولت الکترونیک بسیار وقت صرف شد که باعث ریشه کنی مفاسد می شود و زیرساخت های آن نیز فراهم است اما هنوز هر بخش از حکومت کار خود را می کند.

وی ادامه داد: کارکرد قوه قضاییه باید به قوای دیگر متصل شود که اگر آقای رئیسی پشتیبانی کند امسال که سال بسیار مهمی است دولت الکترونیک در کشور رخ دهد و تمامی بخش های حکومت به هم مرتبط شود.

*نمایندگان مجلس چشمان قوه قضاییه هستند

لاریجانی در ادامه درباره ارتباط مجلس و قوه قضاییه عنوان کرد: در دو حوزه تقنینی و نظارتی و مسائل مربوط به نمایندگان باید میان دو قوه ارتباط برقرار باشد به خصوص نمایندگان با برخی مسائل از نزدیک برخورد دارند که می توانند به قوه قضاییه ارجاع دهند. برای مثال دادستانی جلوی کار اقتصادی که با زحمت راه اندازی شده را می گیرد که به خاطر تصور اشتباه دادستان است البته این موارد به قوه قضاییه می رسد اما بر نمی گردد لذا نمایندگان باید بدانند مشکلات را با کدام بخش قوه مطرح کنند و از کجا پاسخ دریافت کنند چرا که نمایندگان چشم شما هستند که مشکلات را به شما منتقل می کنند.

رئیس قوه مقننه افزود: در امور تقنینی، کمیسوین قضایی، مرکز پژوهش های مجلس و معاونت قوانین مجلس فعال هستند که باید با مراکز تحقیقاتی قوه قضاییه پیوند بخورند.

*زندان مجموعه‌ای برای تربیت مجرم نیست

وی با تأکید بر اهمیت حبس زدایی بیان داشت: باید موادی در قانون که منجر به افزایش حبس شده است، با همکاری دو قوه حذف شود چرا که زندان ها مجموعه ای برای تربیت نیستند بلکه ممکن است مجرم بیشتری بیرون بدهد پس باید کاهش یابد.

لاریجانی با بیان اینکه اصلاح برخی قوانین در حوزه قاچاق به بهبود شرایط کمک کرد، اظهار داشت: لازم است چنانچه مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند اموال قاچاقچیان به خاطر خیانتی که به جامعه کرده اند مصادره شود و برای این مورد نیز نیاز به اصلاح قانون است.

*قوه قضاییه لایحه مقابله با خشونت علیه زنان را تعیین تکلیف کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره لایحه مقابله با خشونت علیه زنان گفت: دولت این لایحه را پیشنهاد داد اما هنوز در قوه قضاییه مانده است لذا اگر موردی دارد باید اصلاح شده و هرچه سریع تر به مجلس برسد چرا که مقام معظم رهبری نیز روی این موضوع حساسیت داشتند.

وی در باب مبارزه با فساد بیان کرد: در مجلس طی طرحی سازمان طراحی شده است که با فساد مبارزه کند و نمونه آن نیز در خارج از کشور موجود است و در حال حاضر منتطر نظر قوه قضاییه هستیم تا مسیر قانونی را طی کند. در حوزه نظارت نیز سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس و معاونت نظارت مجلس بر مسائل نظارت می کند اما لازم است برای حل گره پرونده های پر مشکل، همکاری میان این دستگاه ها افزایش یابد.

*قوه قضاییه در کادر خود چابک سازی کند

دکتر لاریجانی در ادامه به موضوع پیشگیری از جرم تأکید و اظهار کرد: در نص قانون این موضوع ذیل وظایف قوه قضاییه است البته در گذشته تصور این بود که از جرایم قریب الوقوع توسط دادستان جلوگیری شود اما در نهایت با تفسیر دیگری شورایی تشکیل شد که قوه قضاییه در رأس ان است لذا باید روی پیشگیری از جرم کار کرد تا زندان ها خالی شود و این موضوع باید از زمان پیش از دبستان آغاز شده تا از فشار پرونده های دادگاه کاسته شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در حال حاضر 7 هزار نفر که در آزمون استخدامی قوه قضاییه شرکت کرده اند منتظر استخدام هستند و قوه اعلام می کند تعداد دیگری نیز نیاز دارد در حالی که باید چابک سازی صورت گیرد و قوه قضاییه نیز مانند دولت فربه نشود. اینکه می گویید پرونده ها زیاد است و کارمند کم باید از طریق پیشگیری از وقوع جرم عمل کرد تا پرونده های قضایی کاهش پیدا کند.

*رسانه‌ای کردن جرائم حوزه امنیت اجتماعی باعث بازدارندگی می‌شود

وی در ادامه به امنیت اجتماعی و اهمیت آن اشاره و بیان کرد: مردم به صورت روزمره با مسائل امنیت اجتماعی سروکار دارند و امنیت سیاسی و ملی مربوط به زعما می شود و نازل است. مسائلی همچون سرقت مسلحانه، کیف قاپی یا تجاوز به عنف در حوزه امنیت اجتماعی است که باید پیگیری شود و مردم احساس کنند عدلیه پشتیبان آنها است.

لاریجانی اضافه کرد: در خارج از کشور موضوعاتی همچون تجاوز به عنف را بسیار بزرگ می کنند و دادستان و رئیسه نهاد قضایی سر صحنه حاضر شده و در این موضوع جنجال ایجاد می شود تا مجرمان بدانند که با آنها برخورد می شود و این رفتار حالت بازدارندگی دارد. ما نیز باید این موارد را بزرگ کرده و با قاطعیت با آن برخورد کنیم همچنین رسانه ها نیز نباید این موضوعات را اشاعه نگرانی تلقی کنند چرا که جامعه رفته رفته متوجه اهمیت موضوع شده و مردم می فهمند که کسی که اقدامات مخربی در حوزه امنیت اجتماعی داشته باشد آبرویش می رود و این بازدارندگی مهم است.

*پیشگیری از تخلف جایگزین مچگیری در ادارات شود

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور در حوزه نظارت اقدام می کنند، یادآور شد: مدیران باید شجاعت کار داشته باشند و باید در دستگاه ها پیشگیری ایجاد شود و مچگیری از بین برود همچنین باید جلو متخلف پروری گرفته شود.

وی ادامه داد: نباید جلوی جرأت مدیران را گرفت و نظارت یعنی کار به درستی انجام شود و ناظران نظارت کنند و در تصمیم گیری دخالتی نداشته باشند.

برجام یا برد برد است یا باخت باخت
حجت الاسلام «حسن روحانی» صبح امروز در جلسه هیات دولت رییس جمهور در مورد اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی اش با مردم سخن گفت.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه هیئت دولت در مورد اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش، اظهار کرد: امروز درست یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و همچنین زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۰۱ شورای امنیت سازمان ملل است و امروز مصمم هستیم تا تصمیم ملی و راهبردی مهم به ملت ایران برسانیم.

روحانی ادامه داد: اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی است، تصمیم برجام جناحی نبود، همه آن‌هایی که ضد برجام بودند ضد ایران نیز هم بودند، دشمنی با ایران مخصوص ارتجاع منطقه و صهیونیست‌ها بود. همه تلاش خود را از سال ۹۳ انجام دادند تا این توافق به مشکل بخورد.

روحانی با بیان اینکه دولت جدید آمریکا با شعار صلح رای گرفت، گفت: گروه تندرویی که در کاخ سفید مستقر هستند اختیار را از رئیس جمهور گرفتند.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: مردم در سال ۹۲ پای صندوق‌های رای آمدند و با ۱۸ میلیون رای مثبت به دولت تدبیر، از ما خواستند که خلاقیت جدیدی را برای حل و فصل مسائل سیاسی و گشودن گره‌ها به کار گیریم که اسم آن را تدبیر یا تعامل سازنده می‌گذاریم؛ اما بعد از چهار سال توافق برجام و اجرای آن یکبار دیگر مردم پای صندوق آرا آمدند و این بار نه ۱۸ میلیون بلکه با ۲۴ میلیون رای یکبار دیگر به اعتدال، تعامل سازنده و تدبیر رای دادند.

تندروهای آمریکا از ابتدا با برجام مخالف بودند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند، تصریح کرد: تندرو‌های آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه و همه آن‌هایی که ضد برجام بودند، ضد ایران بودند و امروز هم هستند، البته انتقاد غیر از ضد برجام بودن است و هر کسی می‌تواند راجع به هر موضوعی منتقد باشد و نقد کند و این حق همه مردم جهان است، اما دشمنی برجام مخصوص صهیونیسم‌ها و ارتجاع منطقه و تندرو‌های آنهاست.

رئیس شورای عالی امنیت ملی بر همین اساس ادامه داد: براساس بند‌های ۲۹ و ۳۶ برجام چهار مرتبه با کشور‌های داخل توافق مذاکره کردیم؛ دوبار در سطح وزرا و دو بار در سطح کارشناسان و در چهارچوب برجام عمل کردیم.

صبر استراتژیک ایران در برابر اقدامات خصمانه آمریکا
رئیس جمهور گفت: دو مرتبه در سطح معاونین وزرا و دو مرتبه در سطح وزرا مذاکره کردیم. ساز و کار برجام را استفاده کرده و به کار بستیم و از لحاظ حقوقی، قدم‌هایی که باید برداریم را برداشتیم.

روحانی افزود: دوستان ما قدم‌های خوبی ولو ناکافی برداشته‌اند و اروپاییان ولو از لحاظ زبان و تبلیغات، مواضع خوبی را در پیش گرفته‌اند، اما در مقام عمل و به ویژه در بخش اقتصادی متأسفانه ناتوان بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: من در سخنرانی دیگری در سال ۹۱ گفتم که ما در سال ۸۲ و ۸۳ با سه کشور اروپایی مذاکره می‌کردیم و آن زمان اروپاییان دچار یک مشکل بودند و همان مشکل باعث شد تا توفیق ما از آن مذاکرات بسیار اندک باشد.

رئیس جمهور می‌گوید: آن مشکل این بود که آن‌ها در ذهنشان همیشه آمریکا را کدخدا می‌دانستند و این تفکر اروپایی است که نمی‌گذارد آن‌ها تصمیم قاطع برای منافع ملی خود اتخاذ کنند.

روحانی با بیان اینکه از سال ۹۱ تا کنون وضعیت آن‌ها کمی بهتر شده و کدخدایی آمریکا را در امور سیاسی و حقوقی قبول ندارند، تاکید کرد:، اما متأسفانه در بخش اقتصادی شرکت‌ها و بانک‌هایشان باز هم آمریکا را کدخدا می‌داند.

وی اضافه کرد: همین تفکر ناصحیح و نادرست است که نمی‌گذارد بخش اقتصادی آمریکا برای منافع اروپا، منطقه و جهان تصمیم درست اتخاذ کند و زیر بار فشار خم می‌شود.
 
روحانی ادامه داد: با یکسال به توصیه‌های شما صبر کردیم و این صبر ما یک قدرت بزرگ ملی در تاریخ است، همانطور که مقاومت ما تاریخی است. اینگونه که دیپلماسی ما تاریخی است، صبر ما هم استراتژیک بود.

رئیس جمهور گفت: ما یکسال حوصله کردیم و به تمام تعهدات خود پایبند بودیم. امروز ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم، تمامی مردم ما بدانند امروز روز پایان برجام نیست، امروز روز گام جدید در برجام و طبق چارچوب برجام است.

وی تصریح کرد: برجام در بند‌های ۲۶ و ۳۶ به ما این اختیار را داده که اگر طرف مقابل ما تعهد خود را نقض کند، ما آن را در کمیسیون مشترک مطرح کنیم، همچنین یک زمان‌بندی پیش بینی کرده که ما از آن زمان‌بندی هم عبور کردیم. هم در سطح معاونی و هم در سطح وزرا این کمیسیون مشترک تشکیل شده است و متأسفانه علی‌رغم اینکه اروپایی‌ها و دوستانمان بار‌ها و بار‌ها تأکید کردند که ما خروج آمریکا از برجام را به نحوی جبران خواهیم کرد و به تعهدات خود عمل می‌کنیم، اما در مقام عمل شاهد آن نبودیم.
 
اقدامات جدید ایران برای جراحی برجام
روحانی اظهار کرد: امروز ما به سران ۵ کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم صرف نظر خواهیم کرد، این دو اقدام در واقع در بیان ساده دو فروش بوده است؛ یعنی هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰ گرم می‌رسید، ما اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در عوض آن کیک زرد می‌گرفتیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه از امروز فروش متوقف می‌شود گفت: فروش دوم فروش آب سنگین بود، هر وقت آب سنگین ما از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد ما آن ماده کافی را به کشور دیگر می‌فروختیم. امروز این فروش را هم متوقف خواهیم کرد.

وی بیان کرد: کلیه اقدامات امروز جمهوری اسلامی ایران، توقف دو اقدام است و به یک معنا فروش را انجام نخواهیم داد. از امروز نه اورانیوم غنی شده و نه آب سنگین را می‌فروشیم. البته این اعلام ما برای ۶۰ روز است.

روحانی ادامه داد: به طرف مقابل اعلام کردیم که ظرف ۶۰ روز اگر ۵ کشور پای میز مذاکره آمدند و صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی‌مان مخصوصا بانک و نفت به عنوان دو منافع مهم ما، اگر به آن‌ها دست یافتیم به نقطه اول بر می‌گردیم. یعنی آن‌ها تا روز دیگر فرصت دارند تا جبران کنند، آن زمان ما به شرایط دیروز یعنی شرایط ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بر می‌گردیم، اما اگر در پایان ۶۰ روز ما به نتیجه نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: آن دو اقدام دیگر این است که توافق ما در برجام آن بوده که غنی سازی در سطح ۳.۶۷ نگه داشته شود، از این اقدام خودداری می‌کنیم، یعنی سطح دیگری برای ما مطرح نیست.

وی افزود: دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشور‌های ۵+۱ در برجام نوسازی شودکه هنوز در مسیر راه است و به نتیجه نرسیده است پس از ۶۰ روز ما نسبت به راکتور آب سنگین اراک هم تصمیم خواهیم گرفت که برنامه قبل از توافق برجام را ادامه دهیم و اراک را تکمیل کنیم.

روحانی در ادامه افزود: اگر به نتیجه نرسیدیم اقدام بعدی مورد نظر ما است، البته در این پیامی که به ۵ کشور دادیم به صراحت گفته‌ایم که اگر بخواهند از این اقدام ما بهانه‌جویی کنند، و پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند، با یک اقدام بسیار قاطعی روبرو خواهند شد و این اقدام قاطع را هم بنده در این نامه برای ۵ کشور توضیح داده‌ام.
 
مردم بدانند ایران از برجام خارج نشده است
رئیس جمهور با بیان اینکه راه ما کاملا مشخص است گفت: مردم بدانند ما از برجام خارج نشدیم، برجام پابرجاست، ما آن روی سکه برجام را نشان می‌دهیم همان برجامی که در بند ۲۶ و ۳۶ می‌گوید که در صورت تخلف متقابل شما هم می‌توانید تعهدات خود را در هر سطحی بکاهید و ما امروز کاهش آن را اعلام می‌کنیم نه خروج از برجام.

وی تصریح کرد: به زبان ساده ما احساس کردیم برجام نیاز به یک جراحی دارد و قرص‌های مسکن یکساله ایران کافی نبوده است. این جراحی برای نابودی برجام نیست بلکه برای نجات برجام است و معتقدیم اگر ملت و نظام ما یکپارچه در این مسیر حرکت کند دنیا پیام ملت ایران را به خوبی دریافت خواهد کرد.

روحانی با بیان اینکه ما همچنان مرد صلح و اعتدال هستیم گفت: ما آغازگر نقض تعهدات نبودیم، ما آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود، اما هیچگاه تسلیم قلدری نشدیم و نخواهیم شد، اما در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد، این فرهنگ اسلام و ایران ماست، این راه پیامبر، ائمه و شهدای ما است.

رئیس جمهور گفت: من در اینجا به کشور‌های دوست و ۵ کشور باقی مانده اعلام می‌کنم که آماده مذاکره در چارچوب برجام، نه یک کلمه کم نه یک کلمه اضافه هستیم. برجام همان برجام است و تغییر نکرده است، اما حاضریم برای اجرایی شدن بهتر آن و عمل کردن به تعهدات خود پای میز مذاکره بنشینیم.

وی با بیان اینکه ما میز مذاکره را ترک نکردیم افزود: شما مرتب به ما گفتید که ما میز مذاکره را ترک نخواهیم کرد و آن قلدری که بنا بود میز مذاکره را برهم بزند تا امروز موفق بوده است.

روحانی افزود: قاعدتا همه شما به نقش ایران در امنیت منطقه، از خلیج فارس تا مدیترانه، از دریای خزر تا دریای سرخ مطلع هستید و می‌دانید. شما می‌دانید نقش ایران در مبارزه با تروریسم این منطقه تا چه حد است. شما می‌دانید اگر نقش ما نبود تروریست‌ها در پایتخت‌های کشور‌های اروپایی جولان می‌دادند. شما نقش ما را در سیل مهاجرین می‌دانید که نگذاشتیم به اروپا حرکت کنند و پذیرای مهاجر هستیم. شما می‌دانید که ما بزرگترین سنگر مبارزه با مواد مخدر بودیم، این ما بودیم که با ۴ هزار شهید از نیرو‌های جان بر کف در مرز‌های شرقی نگذاشتیم مواد مخدر عبور کند و به کشور‌های شما برسد.

رئیس جمهور گفت: همه شما می‌دانید انجام این اقدامات میلیارد‌ها دلار مخارج دارد و با شرایطی که آمریکا بوجود آورده است ما قادر به پرداخت مخارج نیستیم.
 
روحانی با اشاره به دشمنی صهیونیست‌ها با برجام گفت: این دشمنی مخصوص صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه بود که با هدایت تندرو‌های حاکم در آ‌مریکا انجام می‌گرفت چرا که این توافق به ضرر دشمنان ایران بود.

وی ادامه داد: به همین منظور آن‌ها تمام تلاش خود را از سال ۹۳ تا امروز برای ویران این بنای شکوهمند به کار گرفتند و شکست خوردند.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید آمریکا علی رغم شرایط آن کشور گفت: روی کار آمدن ساکنان جدید کاخ سفید علی رغم اینکه شرایط انتخابات آمریکا غیرعادی و غیرمعمول بود و در صورتی که همین جناح از مردم با شعار صلح و خروج نظامیانشان از منطقه رأی گرفته بودند، اما به تعهدات خود عمل نکرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه گروه تندرویی که در کاخ سفید مستقر است اختیار را از رئیس جمهور نیز گرفته است، اظهار کرد: از این شیوه عملکرد دولت آمریکا مردم منطقه نیز در رنج قرار گرفتند و حتی دوستان آمریکا نظیر اروپا، کانادا و مکزیک نیز دچار مشکل شد.

روحانی ادامه داد: امروز از عملکرد دولت آمریکا همه کارآفرینان در دنیا رنج می‌کشند، اما صهیونیسم ارتجاع منطقه و گروه تندروی کاخ سفید به ویژه آیپک فشار برای خروج از برجام را دولت آمریکا آوردند البته بعد از یک سال شعار در دی ماه سال ۹۶ برای زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی امیدوار شدند که این مسئله باید بررسی شود.

شکست استراتژی تابستان داغ آمریکا
وی با بیان اینکه در ۱۸ اردیبهشت سال گذشته به طور کامل از برجام خارج شدند، افزود: آن‌ها به امید آن که تابستانی داغ برای ایران پیش بینی خواهند کرد از برجام خارج شدند و ۱۳ آبان را نقطه عطف قرار دادند و حتی کریسمس را با حضورشان در تهران و بدون جشن چهل سالگی انقلاب تصور کردند.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به شکست آمریکا در تمامی مراحل گفت: آمریکا قصد این را داشت تا با خروج از برجام ایران را نیز وادار به خروج کرده و پرونده را به شورای امنیت ببرد تا فشار بر روی ایران تشدید شود هنر و تدبیر ایران این گونه بود که بر این دام نیفتد و در زمین آمریکا بازی نکرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی در ادامه اضافه کرد: وقتی که دوستان ما و سران کشور‌های دیگر در برجام در تماس با من و حضوری از ما درخواست کرد که به آن‌ها مهلتی بدهم ما هم پاسخ مثبت دادیم و این کار ما به دلیل اتمام حجت با آن‌ها و اینکه مردم بدانند ما در کار‌ها عجله نمی‌کنیم این گونه عمل کردیم.

روحانی با اشاره به اهمیت برجام افزود: کار‌های ما به خاطر اهمیت برجام بوده و ویرانی برجام به نفع منطقه نیست البته قرار بود ما چند هفته صبر کنیم، اما چند ماه صبر کردیم که دوباره آن‌ها مهلت خواستند، اما باز هم پذیرفتیم.

وی ادامه داد: بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام چهار نوبت با پنج کشور دیگر مذاکره کردیم و ساز و کار برجام را به کار گرفتیم و از لحاظ حقوقی اقدامات درست را انجام دادیم دوستان ما در این مدت قدم‌های خوب، اما ناکافی را برداشتند و اروپایی‌ها علی رغم اینکه به زبان مواضع خوبی را در پیش گرفتند، اما در بخش عمل و به ویژه مسئله اقتصادی ناتوان بود.

اروپا، آمریکا را کدخدا می دانست
رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه در سال ۹۱ نیز گفتم که در مذاکرات سال ۸۳ با سه کشور اروپایی آن‌ها دچار مشکل بودند، افزود: مشکلی که آن‌ها داشتند و باعث عدم موفقیت آن مذاکرات شد این بود که در ذهنشان همیشه آمریکا را کدخدا می‌دانستند و این تفکر اروپایی است که مانع تصمیم و اقدام آن‌ها می‌شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: شرایط نسبت به گذشته بهتر شده و اروپایی‌ها کدخدایی آمریکا را به لحاظ حقوقی و سیاسی قبول ندارند، اما متأسفانه در بحث اقتصادی شرکت‌های آن‌ها قائل به کدخدا بودن آمریکاست و این تفکر ناصحیح مانع بحث اقتصادی است که منافع اروپا را نیز تأمین نمی‌کند و اروپایی‌ها زیر بار فشار خم خواهند شد.

روحانی با بیان اینکه استراتژی نظام تعهد در مقابل تعهد است، ادامه داد: هفت ماه پیش در سازمان ملل اعلام کردم که استراتژی نظام تعهد در مقابل تعهد و نقض در مقابل نقض است و همچنین تهدید در مقابل تهدید خواهد بود و امروز می‌خواهیم به این صحبت‌ها عمل کنیم و در چارچوب برجام اولین قدم خود را برخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۴ بار پایبندی ایران را به تعهداتش اعلام کرده است، افزود: در جلسات با پنج کشور دیگر برجام آن‌ها نیز به پایبندی ایران اعتراف کردند، اما اعلام کردند که ایران از همه منافع برجام نمی‌تواند استفاده کند پس عدم توازن را همه قبول دارند.
 
‌نمی‌شود برجامی باشد و ما فقط هزینه‌اش را پرداخت کنیم
حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: اینکه برجامی باشد و هزینه اش را ما پرداخت کنیم، را قبول نداریم؛ اگر برجام برای امنیت جهان و صلح و ثبات منطقه است همه باید بهای آن را پرداخت کنند؛ آمریکا می‌خواهد یک برجام ثابت باشد و سایه آن بر سرشان قرار بگیرد، اما همه کار این درخت بر عهده ما باشد، به همین خاطر آمریکایی‌ها هم وظیفه دارند و برای حفظ خود و جوانانشان در برابر مواد مخدر، سیل مهاجرین و ادامه همکاری‌های دیگری که ایران تا کنون با داشته هزینه‌های برجام را پرداخت کند؛ وظیفه دارید. اگر این روند ادامه داشته باشد، همکاری‌ها تعطیل می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما از آمریکایی‌ها نمی‌خواهیم طبق مصلحت ایران اقدامی انجام دهد، افزود: آمریکایی‌ها برای مصالح خودشان وظیفه اقدام دارند و ما امروز با زبان جدیدی مذاکره را شروع کردیم و هرگز میز مذاکرات را ترک نکردیم و با زبان حقوقی با آمریکایی‌ها سخن می‌گوییم و این حق ماست که از زبان سیاسی و حقوقی برای منافع ملت‌مان استفاده کنیم.
 
وحدت همه جناح‌های سیاسی در ایران در برابر آمریکا
حجت الاسلام روحانی ادامه داد: ایران به خوبی قادر است کشور را اداره کند، نظام ما نظام پایدار و ملت ما، ملت منسجم است اگر اختلاف سلیقه‌ای هم وجود داشته باشد به خاطر فشار آمریکا این اختلاف سلیقه را کنار گذاشتیم و کنار می‌گذاریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر سران قوا و ملت تحت هدایت‌های مقام معظم رهبری همه باید یک صدا حرکت کنند، گفت: راهی که ما امروز انتخاب کردیم، راه جنگ نیست بلکه راه دیپلماسی است من به عنوان کسی که در این مسئله آشنایی دارم و به عنوان نماینده ملت ایران به ملت ایران عرض می‌کنم که راه امروز ما راه درگیری با دنیا نیست، بلکه راه دیپلماسی با یک زبان و منطق جدید است.

وی با تاکید بر اینکه برجام یک توافق برد برد بوده است، یادآور شد: ما به آمریکا اجازه نمی‌دهیم این توافق برد برد را به توافق برد باخت تبدیل کند و دنیا بداند برجام تبدیل به برد باخت نمی‌شود برجام یا برد برد می‌شود یا باخت باخت.
 
سیاست اصولی جمهوری اسلامی در قبال برجام
رئیس جمهور تاکید کرد: راهی که امروز انتخاب کردیم راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است راه امروز ما راه درگیری با دنیا نیست.

روحانی ادامه داد: آمریکا نباید سرتان را کلاه بگذارد. راه ما و مسیر ما مشخص است. ما امروز در چارچوب برجام از حق قانونی مان برای یک مرحله ضمن استفاده از ۶۰ روز مهلت دادیم که امیدواریم بتوانیم با مذاکره سازنده به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس جمهور گفت: ما امروز در چارچوب برجام از حق قانونی خود برای یک مرحله استفاده می‌کنیم و ۶۰ روز به دوستانمان مهلت می‌دهیم. امیدوارم در این ۶۰ روز با مذاکرات سازنده به نقطه مطلوب برسیم.

وی بیان کرد: تردید ندارم اگر قاطعانه مسیر و راهی را که انتخاب کردیم، اصل برجام درست، صحیح، راهبردی و استراتژیک است. همچنین صبر ما راهبردی و استراتژیک و آغاز راه جدید راهبردی و ملی است. به نفع ملت است.

حجت الاسلام روحانی خاطر نشان کرد: از سویی صبر یکساله ما هم راهبردی بوده است و آغاز راه جدید هم برای ما راهبردی می‌باشد و این مسیر را ادامه می‌دهیم و خداوند به ما نصرت و یاری خواهد کرد، همانطور که وعده داده است؛ از این رو اتحاد، وحدت، یکپارچگی و تلاش همه جانبه و امید ما به آینده بی‌تردید ما را پیروز خواهد کرد.

انتهای پیام/


ظریف: تنگه هرمز باز خواهد ماند/ آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند/ این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند

وزیر امور خارجه گفت: «ترامپ می‌گوید توافق بهتری می‌خواهد اما تا زمانی که نتواند آنچه را می‌خواهد دیکته کند، به آن نمی‌رسد. آنکه میز مذاکره را ترک کرد آمریکا بود، برایان هوک هم در آن مذاکرات بود و فکرش را نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش از توافق هسته‌ای خارج شود اما اکنون تنها کارهای او را توجیه می‌کند.»
ظریف: تنگه هرمز باز خواهد ماند/ آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند/ این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند

به گزارش جماران؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست «انجمن آسیا» شرکت کرد و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که این نخستین باری نیست که آمریکا از یک توافق بین‌المللی خارج شده است، آمریکا از پیمان INF و توافق آب و هوایی نیز خارج شد در صورتی که این پیمان‌ها و توافقات بین‌المللی به تصویب کنگره آمریکا نیز رسیده بود، پس اینکه گفته می‌شود، چون برجام به تصویب کنگره نرسیده بود، ترامپ توانست آن را نقض کرده و از آن خارج شود، صحبت درستی نیست.

وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند.

ظریف همچنین تأکید کرد، این نخستین باری است که چنین اتفاقی افتاده و یکی از اعضای دائم شورای امنیت، یک قطعنامه مصوب شورای امنیت را صراحتا نقض کرده و از دیگر کشورهای جهان نیز می‌خواهد تا آن را نقض کنند و اولتیماتوم نیز تعیین می‌کند که اگر این کار را انجام ندهند، آنها را تنبیه خواهد کرد. در این مرحله این ایران نیست که باید تصمیم بگیرد، این دیگر اعضای جامعه بین‌المللی هستند که باید تصمیم‌گیری کنند که آیا می‌خواهند این اتفاق بیفتد و یا اینکه مایلند این روند را متوقف کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد:‌ «ما همه می‌دانیم که آمریکا یک قدرت اقتصادی بزرگ است، آمریکا یک بازار بزرگ دارد و هیچ کس نمی‌خواهد که این بازار را از دست بدهد. اما دولت آمریکا باید بفهمد که اگر دیگران در حال تبعیت از آن هستند، به دلیل این است که هیچ گزینه دیگری ندارند. این سیاست چماق و اجبار است که آمریکا در پیش گرفته است. آیا قرار است این سیاست ادامه داشته باشد. آیا این روند باثبات خواهد بود. این سوالی است که تمام کسانی که به ایجاد ثبات بین‌المللی در درازمدت تمایل دارند، باید از خود بپرسند.»

ظریف در ادامه گفت، «ترامپ می‌گوید توافق بهتری می‌خواهد اما تا زمانی که نتواند آنچه را می‌خواهد دیکته کند، به آن نمی‌رسد. آنکه میز مذاکره را ترک کرد آمریکا بود، برایان هوک هم در آن مذاکرات بود و فکرش را نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش از توافق هسته‌ای خارج شود اما اکنون تنها کارهای او را توجیه می‌کند.»

وزیر خارجه ایران همچنین اینستکس را صرفا پیش‌نیازی برای اجرای وعده‌هایی خواند که اروپا مطرح کرده نه خود آن وعده‌ها.

وزیر خارجه ایران درباره مرتبط کردن اینستکس به تصویب FATF در ایران با اشاره به روندی که در حال حاضر در این خصوص در داخل کشور در جریان است، گفت: در داخل ایران این سؤال مطرح می شود که حال که ما از توافقی (برجام) در آن بودیم هیچ نفعی نبردیم چرا وارد توافقات جدیدی شویم؟

ظریف با بیان اینکه ما هیچ تعامل مالی پنهانی نداریم، اظهار داشت دلیل اینکه هنوز بهFATF نپیوسته‌ایم این موضوع نیست، بلکه این است که وقتی ما هیچ نفعی از توافقاتی که در آن بودیم نبردیم اصلا چرا به توافقات جدید بپیوندیم.

وی اضافه کرد که این سوال برای خود من هم به عنوان حامی ملحق شدن به این توافقات، مطرح است. ما در جبهه مبارزه با تروریسم بوده‌ایم. ما دیروز با داعش جنگیده‌ایم. دولت عراق برای 300 خانواده ایرانی که عزیزانشان در مبارزه با داعش در عراق کشته شده بودند، دعوتنامه ارسال کرده، آیا آمریکا حتی یک دعوتنامه دریافت کرده؟ فرقی نمی‌کند، آمریکا یا حتی متحدانش و دیگر کشورهای منطقه که مدعی مبارزه با داعش هستند... ما تنها کشوری هستیم که در کنار مردم عراق و سوریه به مبارزه با داعش پرداختیم. بنابراین هیچ مشکلی با کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم نداریم.

وی در ادامه تصریح کرد که در تمام اجرای برجام، 14 مورد از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مواضعی همسو با ایران نیز ندارد، تأیید کرده که ایران به این توافق بین‌المللی و همچنین تمام تعهدات بین‌المللی خود تحت پیمان عدم اشاعه هسته‌ای پایبند بوده‌ایم.

وی همچنین تصریح کرد: «ترامپ فکر می‌کند با سیاست فشار حداکثری می‌تواند ایران را به زانو درآورد اما اشتباه می‌کند. ... ترامپ فکر می‌کند با فشار ما از شأن و منزلت خود می‌گذریم، اما چنین اتفاقی نمی‌افتد. .. او فکر می‌کند قلدری ما را به مذاکره بازمی‌گرداند.»

وزیر خارجه کشورمان همچنین تأکید کرد، ما از گذشته تنگه هرمز و خلیج فارس را باز نگه داشته‌ایم و در آینده نیز چنین می‌کنیم اما آمریکایی‌ها باید بدانند که هنگام ورود به این تنگه باید با محافظان این تنگه صحبت کنند و این محافظان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی تصریح کرد، عبور و مرور آزاد از تنگه هرمز و جریان آزاد نفت در این منطقه جزء منافع ملی ما است و ما این مسئله را تضمین می‌کنیم تا زمانی که منافع ملی مان تأمین باشد. اما اگر قرار باشد ما نتوانیم از خلیج فارس استفاده کنیم و نتوانیم از منافع ملی خودمان استفاده کنیم، اصلا چرا باید این موضوع را تضمین کنیم.

ظریف در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر اینکه آیا اگر کشورهایی نظیر کره جنوبی و ژاپن نفت ایران را خریداری نکنند، این موضوع عدم تأمین منافع ملی ایران در نظر گرفته می‌شود یا خیر، گفت: «من معتقدم که ما به فروش نفتمان ادامه خواهیم داد و خواهیم توانست خریداران نفتمان را پیدا کنیم و به استفاده از تنگه هرمز به عنوان یک مسیر امن ادامه خواهیم داد. این قصد و نیت ماست و همان چیزی است که ما معتقدیم اتفاق خواهد افتاد اما اگر آمریکا اقدامات احمقانه‌ای صورت دهد و تلاش کند تا ما را از انجام این کار منع کند، در این صورت، باید برای مواجهه با عواقب آن آماده شود».

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که منظور از اقدامات احمقانه آمریکا دقیقا چه اقدامی است، گفت: « گروه B (شامل بنیامین نتانیاهو، بن‌سلمان، بن زاید و بولتون) می‌خواهند شاهد این باشند که آمریکا دست به اقدام احمقانه‌ای بزند و این نخستین باری نیست که آمریکا اقدامات ماجراجویانه‌ای صورت داده است که توطئه و طرح‌ریزی آن را دیگران انجام داده‌اند...قصد ندارم وارد فرضیه‌سازی شوم، اما می‌خواهم صراحتا بگویم که باز نگه داشتن خلیج فارس جزء منافع ملی ماست. ما می خواهیم شاهد این باشیم که تنگه هرمز همچنان باز باشد. ما این کار را قبلا نیز انجام داده‌ایم و می خواهیم در آینده نیز آن را انجام دهیم، اما آمریکا باید به خوبی بداند، روزی که آنها وارد تنگه هرمز شوند، مجبور خواهند بود تا با کسانی صحبت کنند که مسئول حفظ امنیت تنگه هرمز هستند و این همان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است... قوانین بازی هیچ تغییری نکرده، قوانین برقراری تعامل هیچ تغییری نکرده است و ما نمی‌خواهیم شاهد درگیری و تقابل باشیم».

ظریف با اشاره به عدم دخالت ایران در امور داخلی ایالات متحده تصریح کرد که ایران در به قدرت رسیدن یک دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا سرمایه‌گذاری نکرده و دموکرات‌ها همان اندازه با ایران دشمنی دارند که جمهوری‌خواهان. وزیر خارجه ایران تاکید کرد که ایران منتظر پیروزی یک دموکرات در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آمریکا نیست.

وی در خصوص سیل اخیر نیز با اشاره به تلفات پایین آن گفت که وزیر خارجه آمریکا ایران را به سوءمدیریت متهم کرد! کدام سوءمدیریت! [اگر به دنبال سوءمدیریت می‌گردید] به طوفان کاترینا بنگرید.

محمدجواد ظریف همچنین گفت فکر می‌کند که دونالد ترامپ به دنبال توافق با ایران است اما راه اشتباهی را برای این امر انتخاب کرده است. «آن موقع که در اینجا سفیر بودم هم گفتم که ما نسبت به فشار آلرژی داریم. به ایران فشار وارد نکنید بلکه زبان احترام را امتحان کنید.»

وی تاکید کرد که آمریکا اجازه نداده است که حتی یک دلار به دست هلال احمر ایران در جریان سیل اخیر برسد ، حتی از جانب ایرانیان مقیم آمریکا یا نقاط دیگر جهان.

وزیر خارجه ایران در پایان این جلسه گفت، «پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اخیرا در نشستی با ایرانیان مقیم آمریکا گفته بود که اگر روزی برای کودتا در ایران توطئه کند، به آنها حرفی نخواهد زد...او حتی احتمال توطئه برای کودتا در ایران را رد نکرد، و در پاسخ به ایرانیانی که از او پرسیدند، آیا برای کودتا در ایران برنامه‌ریزی می‌کند، گفت که اگر روزی برای این کار برنامه‌ریزی کند، هرگز به آنها چیزی نخواهد گفت. او این مطلب را در جلسه‌ای باز و علنی گفت.»

ظریف افزود: «حالا، شخصی باید برای این کودتا توطئه کند...قوه قضاییه و اطلاعات ایران معتقدند زندانیانی که به اتهام جاسوسی زندانی شده‌اند، مقصر هستند...علم پیدا کردن درباره صحت و یا عدم صحت این موضوع برای من غیرممکن است چرا که این در حوزه اختیارات من نیست. این کار من نیست. این به معنای فرار از مسئولیت نیست، بلکه این اصلا جزء وظایف من نیست. من دغدغه کافی برای ممانعت از وقوع درگیری و جنگ را دارم... من تمام تلاش خودم را به کار می‌گیرم که مردم را از گرسنگی ای که آمریکا در تلاش است برای آنها بوجود آورد، نجات دهم».

وی ادامه داد:‌ «اما من به عنوان وزیر خارجه می‌توانم در این مسائل ورود کنم، فرای از وظایف بشردوستانه که بارها در آن مشارکت داشته‌ام و خیلی‌ها از آن خبر دارند، زمانی که فرصتی برای تبادل وجود داشته باشد، چرا که ما قوه قضایی مستقلی داریم و این قوه صراحتا گفته که این افراد مقصر هستند...شاید من با این نظر موافق نباشم، اما این در محدوده اختیارات من نیست، وظیفه من این است که تلاش کنم تا تدارک توافقی در این رابطه و تبادل (زندانیان) را ببینم. من قبلا نیز این کار را انجام داده‌ام و به توافقاتی در این خصوص رسیده‌ایم...ما می‌دانیم که ایرانیانی به اتهام نقض تحریم‌ها در زندان‌های (آمریکا) هستند، در اروپا نیز ما زندانیانی داریم. در اروپا یک زندانی با مشکل قلبی داریم که منتظر است تا به زندان‌های آمریکا استرداد داده شود و اتهامش تلاش برای خرید قطعات یدکی هواپیما بوده است، نه هواپیمای جنگی بلکه قطعات یدکی هواپیمای غیرنظامی تا مردم ما بتوانند پرواز ایمنی داشته باشند، این اتهام اوست».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین به زندانی شدن یک ایرانی به جرم انجام ترجمه حین مذاکرات برای خرید تجهیزات ارتباطی برای مخابرات ایران طی سه سال گذشته و عدم توجه جامعه جهانی به اتفاقات مشابه این اشاره کرد و گفت: «ما وقتی که درباره نازنین زاغری و اتهامات علیه وی شنیدیم، متأسف شدیم و تلاش کردیم که کاری صورت دهیم، اما هیچ کس حتی توجهی به زندانیان ما نمی‌کند، به طور مثال بانویی که در داخل زندان فرزند خود را به دنیا آورده و فرزندش خارج از زندان بزرگ می شود در حالی که مادرش در داخل زندان است».

ظریف در ادامه گفت: «بنابراین، آنچه که من می‌توانم به عنوان وزیر خارجه انجام دهم، این است که این پیشنهاد را علنا روی میز مذاکرات بگذارم. بیایید آنها را تبادل کنیم. تمام افرادی که در زندان‌ها هستند، چه در آمریکا، چه در کشورهای دیگر و منتظر استرداد به آمریکا هستند، ما معتقدیم که اتهامات علیه آنها ساختگی است و در مقابل آمریکا نیز معتقد است که اتهامات علیه زندانیان در ایران ساختگی است، بسیار خب، بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند»

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت:

آمریکا هر بار علیه ملت ایران توطئه کرده شکست خورده است؛ باز هم شکست خواهد خورد / هم مرد دفاع و هم مرد مذاکره‌ایم / با چاقوکش مذاکره نمی‌کنیم / آمریکا، به دروغ دنبال مذاکره است/ هرگاه با منطق صحبت کنند، ما هم آماده‌ایم / عربستان و امارات بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه ایران است / دوران ترامپ به پایان خواهد رسید و ما ماندگاریم؛ به فکر دوستی دائمی در منطقه باشیم/ بدانید که اقدامات شما در تاریخ ثبت خواهد شد / نفت خود را می فروشیم؛ به صفر رساندن صادرات نفت ایران امکان‌پذیر نیست/ پاسخ خوبی با بدی؛ با منطق برادری و همسایگی سازگار نیست / باید سیل و بازسازی خسارت ناشی از آن را به بازار بزرگ تحرک و اشتغال تبدیل کنیم

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، تصریح کرد: آمریکایی‌ها در طول 40 سال گذشته هر روز توطئه جدیدی علیه ملت بزرگ ایران طراحی و اجرا کردند و همواره شکست خورده و باز هم شکست خواهند خورد.

  امروز روزی است که مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید بیش از همیشه در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کند
  در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد
  باید آمریکا را از اقدامات ظالمانه خود پشیمان کنیم
   حادثه طبس آمریکا را در سطح تاریخ و دنیا بی‌آبرو کرد
   ما بودیم که تروریست‌ها را در منطقه شکست دادیم
   در تحریم و فشار متحدتر و همدل خواهیم بود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه آمریکایی‌ها از روز دوشنبه تبلیغات جدیدی را برای فشار بر ملت ایران آغاز کردند، گفت: البته آمریکایی‌ها اقدامات جدی خود را از اردیبهشت پارسال و مقدمات آن را از دی ماه 96 شروع کرده بودند و هر روز هم یک اقدام خلاف قانون در عرصه‌های بین‌المللی، سیاسی، تبلیغاتی و بویژه اقتصادی برای فشار علیه ملت ایران انجام می‌دهند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا تا به امروز در صحنه بین‌المللی، منطقه‌ای، سیاسی و تبلیغاتی در اقدامات خود ناموفق بوده، ‌اظهار داشت: آمریکایی ها در صحنه اقتصادی نیز به اهداف مورد نظر موردشان نرسیده و نخواهند رسید، البته طبیعی است که با فشارهای خود مشکلاتی برای زندگی روزمره مردم ایجاد کنند، اما ملت ایران به خوبی می‌دانند که در مقابل اقدامات غیرقانونی متجاوزین، راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما همواره مرد مذاکره و دیپلماسی بوده همانطوری که مرد جنگ و دفاع هستیم مذاکره در صورتی میسر است که همه فشارها برداشته شده، از اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد. بدون تردید قبول خواسته فرد چاقوکشی که به زور و به دروغ به دنبال مذاکره است، مطمئناً به جایی نخواهد رسید و ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم به خوبی آگاه باشند که آمریکا به هیچ عنوان آمادگی برای مذاکره ندارد، تأکید کرد: اصلاً چنین نیست که برخی تبلیغ می‌کنند طرف آمریکایی، برای مذاکره آمادگی دارد، آمریکا اصلاً برای مذاکره آمادگی ندارد و اعمالی که انجام می‌دهد برای شکست ملت ایران است و قصد دارد، دومرتبه به ایران بازگردد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در اولین اقدام باید آمریکا را از اقدامات غیرقانونی و ظالمانه خود پشیمان کنیم، گفت: باید در مقام عمل ثابت کنیم که آمریکایی‌ها اشتباه کرده و محاسبات‌شان غلط است و هر زمان که به اشتباه محاسباتی خود پی بردند و حاضر شدند از طریق منطق و استدلال مشکلات را حل کنند ما برای این کار آمادگی داریم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد، خاطر نشان کرد: به متجاوزی که می‌خواهد قدم به قدم ملت ایران را تحت فشار قرار دهد، باید بفهمانیم که مسیر غلط و نادرستی را انتخاب  کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به واقعه طبس در پنجم اردیبهشت سال 1359، گفت: در این روز بزرگ خداوند متعال به آمریکایی‌ها نشان داد که ملت ایران تنها نیست. خداوند در قرآن کریم و در سوره احزاب می‌فرماید: «در آن هنگام که دشمنان‌ به سراغ شما آمدند ما باد و طوفان سختی بر آنان فرستادیم و لشکریان و فرشتگانی که آنها را نمی‌دیدید و به این وسیله آنها را در هم شکستیم.» و دقیقاً در بیابان تفتیده طبس شاهد تحقق این آیه شریفه بودیم و باید خداوند را شاکر باشیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: حادثه طبس واقعاً معجزه بزرگ الهی بود که در آن طراحی بسیار پیچیده نظامی آمریکایی‌ها  در هم شکست و این از شکست‌های کم‌نظیر آمریکا در دنیا بود و به واسطه آن آمریکا در سطح تاریخ و دنیا بی‌آبرو گردید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها از حادثه طبس درس عبرت نیاموخته‌ و پس از آن به کودتا و تحریک صدام علیه ایران اسلامی اقدام کردند و در همه آنها با شکست مواجه شدند و در 40 سال گذشته نیز هر روز به توطئه جدیدی علیه ملت ایران دست زده‌اند و همواره با شکست مواجه شده و باز هم در توطئه‌های خود شکست خواهند خورد.

دکتر روحانی تصریح کرد: در همه این توطئه‌ها ملت ایران ایستادگی، مقاومت و فداکاری کردند و همواره نیز شاهد رحمت، عنایت و نصرت الهی بودیم و امروز نیز قطعاً چنین خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با همه توان خود قادر نیست بازار نفت جهان را در مشت خود قرار دهد، تأکید کرد: آمریکایی‌ها در این زمینه تصور غلطی دارند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز از روابط بسیار خوبی با اکثر همسایگان خود برخوردار هستیم، اظهار داشت: تنها یکی دو کشور وجود دارند که آنها نیز باید متوجه اعمال و رفتار خود باشند. عربستان و امارات باید بدانند که وجود و بقایشان در سایه تصمیم خردمندانه حکومت جمهوری اسلامی ایران است. چنانچه سران نظام اسلامی و بزرگان کشورمان و مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی تصمیمات دقیقی را در مقطعی که صدام به کویت حمله کرد، نگرفته بودند امروز اثری از این کشورها وجود نداشت.

دکتر روحانی افزود: زمانی که صدام قصد داشت به کویت حمله کند از ما خواست یا کمک کرده و یا سکوت کنیم و تصمیم صدام صرفاً گرفتن کویت نبود و در نامه‌ای که به مرحوم هاشمی نوشته صراحتاً اعلام کرده که در خلیج فارس 800 کیلومتر مرز مشترک خواهیم داشت و این نشان می‌دهد که صدام علاوه بر کویت به دنبال اشغال عربستان، عمان، امارات و قطر هم بود.

رئیس جمهور خطاب به عربستان و امارات  افزود: صدام در آن مقطع مدام پیام‌ها و درخواست‌های متعددی ارسال می‌کرد که کشورهای حاشیه خلیج فارس را اشغال خواهد کرد و شما نیز بیایید شریک شوید. لذا کار بزرگی را که حاکمیت خردمندانه جمهوری اسلامی ایران در آن شرایط کرد ، نباید فراموش کنید.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: این جمهوری اسلامی ایران بود که عربستان را نجات داد و اگر تصمیم دیگری در آن مقطع گرفته بودیم، چه بسا امروز اثری از عربستان و امارات وجود نداشت.

رئیس جمهور اضافه کرد: اولین کشوری بودیم که حمله صدام را به کویت حتی قبل از عربستان و امارات و شورای همکاری خلیج فارس محکوم و بیانیه صریح و قاطعانه‌ای در این زمینه منتشر کردیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز هم ما بودیم که تروریست‌ها را در منطقه شکست دادیم اگر چه ملت‌های منطقه مقاومت و ایستادگی کردند اما اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود چه بسا شکست تروریست‌ها امکان‌پذیر نبود، لذا ما چنین خدماتی به منطقه‌ کرده‌ایم و کشورهای منطقه باید ممنون ایران باشند.

رئیس جمهور گفت: شما که وجودتان در سایه جمهوری اسلامی ایران است، چطور به ترامپ می‌گویید که اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانید ما آن را جبران خواهیم کرد؟ آیا از تبعات این حرف خود آگاه هستید و می‌دانید که این به معنای دشمنی صریح با ملت ایران است؟ آیا نمی‌دانید که دوران ترامپ به پایان خواهد رسید و ما ماندگار هستیم و به عنوان همسایه در طول سالیان طولانی در کنار هم خواهیم بود؟ بهتر است به فکر دوستی دائمی در منطقه باشیم.

دکتر روحانی خطاب به عربستان و امارات، افزود: جمهوری اسلامی ایران حق حیات بر گردن شما دارد و این دروغ نیست و یک تعارف و یا شعار نیست. ما بودیم که نگذاشتیم کشور شما از بین برود و بر شما مسلط شوند، چطور امروز با دشمنان ما همکاری می‌کنید؟

رئیس جمهوربا اشاره به تصور ترامپ در به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تصریح کرد: این کار امکان‌پذیر نیست و ما به روش‌های مختلف نفت خود را به فروش خواهیم رساند و آمریکا با اینگونه اقدامات خود به تمام ملت‌های جهان و همه شرکت‌های نفتی دنیا و حتی به ملت خودش ظلم می‌کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر در آمریکا با مشکل داخلی مواجه هستید و گزارش بازرسی برایتان مشکل ایجاد کرده و از طرف کنگره تحت فشار بوده و در مسیر استیضاح قرار دارید، نباید با فشار به ملت‌های منطقه و ملت بزرگ ایران به دنبال حل مشکلات داخلی خود باشید و این راهی که انتخاب کرده‌اید، غلط است و روز به روز منزوی‌تر خواهید شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ملت ایران در کنار مقام معظم رهبری دولتمردان و نیروهای مسلح و همراه با همه کشورهای منطقه و کشورهای دوست از این مشکل عبور خواهد کرد اما بدانید راهی که انتخاب کرده‌اید نادرست و غلط است.

دکتر روحانی گفت: برخی از کشورهای همسایه نیز بدانند که حرف‌ها و اقداماتی که مرتکب می‌شوند در تاریخ ثبت خواهد شد و در آینده ملت‌های خودتان آنها را محکوم خواهند کرد. ملت ایران در طول تاریخ به شما خوبی کرده و شما خوبی را با بدی پاسخ می‌دهید و این با منطق برادری و همسایگی سازگار نیست.

رئیس جمهور تصریح کرد: شما می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران قدرت اصلی منطقه‌ است و اگر اراده دیگری داشته باشد از آن استفاده می‌کند، لذا راهی را انتخاب کنید که به نفع ملت‌های منطقه و جهان و به نفع بازار باشد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نهایت اقدامات غیرقانونی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند، ایجاد آشوب در خیابان است، اما با اینگونه اقداماتی که مرتکب می‌شوید اگر هم کسی معترض باشد وقتی ببیند دشمن شمشیر به رخ ملت ایران کشیده است، معلوم است که با آن همراهی نخواهد کرد و اختلاف خانوادگی را کنار می‌گذارد.

رئیس جمهور گفت: ملت ایران در بلیّه طبیعی از جمله سیل با یکدیگر متحد شدند و در بلیّه‌ای که شما به دنبال ایجاد آن هستید نیز متحدتر خواهند بود و ما در تحریم و فشار متحدتر و همدل خواهیم بود.

دکتر روحانی گفت: امروز بانک مرکزی، سازمان برنامه بودجه و همه وزرای اقتصادی باید تلاش کنند فشار دشمن را به خودشان بازگردانند و از بار فشار بر دوش مردم بکاهند و این کار کاملاً‌ امکان‌پذیر است.

رئیس جمهور گفت: امروز روزی است که مجلس، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید بیشتر از گذشته به دولت کمک کند و دولت نیز باید بیش از همیشه در کنار مردم بوده و به آنها خدمت کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: باید در برابر تحریم آمریکا، تسهیل اقتصادی، تولیدی و صادراتی را در پیش بگیریم و با این کار می‌توانیم تحریم را بشکنیم، امروز بایستی شرایط را برای تولید و اشتغال تسهیل سازیم و این کار امکان‌پذیر است به شرط اینکه همه در کنار هم قرار بگیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز می‌توانیم همه شرایط موجود را به فرصت خوبی برای توسعه کشور و رفع مشکلات تبدیل کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی وزرا و مسئولین نظارتی و تعزیراتی برای رفاه مردم و رساندن کالا به دست مردم با قیمت عادلانه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم اطمینان داشته باشند که از شرایط کنونی به خوبی عبور خواهیم کرد و هیچگونه نگرانی برای آینده نداشته باشند؛ از اینگونه تهدیدات زیاد بوده اما به فضل الهی از آن عبور کرده و به اهداف بلند ملت ایران دست خواهیم یافت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود نیز با قدردانی از صبوری و بینش بالای مردم کشورمان در حادثه اخیر سیل، گفت: گر چه مردم در این حادثه خسارت‌های سنگینی متحمل شده و خانه و اثاثیه زندگی و مراکز تولیدی خود را از دست دادند، اما کاملاً‌ با متانت و بردباری مطالبات به حق خود را مطرح می‌کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مطمئن هستم که با ترتیبات جدیدی که وزارت کشور به عنوان فرماندهی قرارگاه بازسازی و نوسازی در کنار سایر دستگاه‌ها اتخاذ کرده، می‌توانیم زندگی مردم سیل‌زده را به شرایط مطلوبی برسانیم و نه تنها خانه‌هایشان بازسازی شود بلکه شرایط به مراتب بهتری از لحاظ محل سکونت و فضای شهری داشته باشند.

رئیس جمهور با قدردانی از همه دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی که در حادثه اخیر تلاش دارند تا زندگی مردم به روال عادی برگردد، گفت: باید سیل و بازسازی خسارت ناشی از آن را به بازار بزرگ تحرک و اشتغال تبدیل کنیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در دیدار آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأکید کردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو کشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود می‌دانند، اما آمریکایی‌ها بر خلاف اظهارات لفظی خود دموکراسی و مجموعه فعالان سیاسی کنونیِ عراق را به ضرر خود می‌دانند، و بر همین اساس دولت عراق باید کاری کند که نظامیان آمریکایی هر چه زودتر از عراق خارج شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی از مواضع هوشمندانه و حکیمانه آقای عادل عبدالمهدی نسبت به مسائل عراق و منطقه، به ظرفیت‌های انسانی این کشور اشاره کردند و گفتند: از جمله ظرفیت‌های انسانی عراق، جوانان این کشور هستند که در قضیه مقابله با فتنه داعش، امتحان خوب و تحسین‌برانگیزی دادند و آنچه اتفاق افتاد حادثه ای تاریخی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دانشمندان و فرزانگان عراقی به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های انسانی این کشور نام بردند و افزودند: آمریکایی‌ها در همان اوایل حضور در عراق، تعداد زیادی از دانشمندان این کشور را به قتل رساندند زیرا آنها اهمیت این ثروت مهم را می‌دانستند.

ایشان با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های انسانی و منابع غنی زیرزمینی عراق، این کشور را به تأثیرگذارترین کشور در جهان عرب تبدیل خواهد کرد، گفتند: آمریکایی‌ها و دنباله‌های آنها در منطقه، با تبدیل شدن عراق با چارچوب دموکراسی فعلی و شخصیت‌ها و جریان کنونیِ در رأس کار، مخالفند و آن را به ضرر منافع خود می دانند.

ایشان با تأکید بر اینکه اگر دولت و مسئولان عراقی دنباله رو آمریکا باشند آنها مشکلی نخواهند داشت، افزودند: دولت و مجلس عراق و مجموعه فعالان سیاسی کنونی در این کشور برای آمریکایی‌ها نامطلوب هستند و بر همین اساس آنها برای خارج کردن این مجموعه از صحنه سیاست عراق طراحی می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اظهارات لفظی آمریکایی‌ها و سعودی‌ها درباره عراق با نیات درونی آنها متفاوت است، خاطرنشان کردند: آنها در مقطعی که داعش، موصل را اشغال کرد، برای آنها پول و سلاح و تجهیزات ارسال می‌کردند و اکنون که عراق بر داعش غلبه پیدا کرده است، اظهار دوستی می کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان نخست وزیر عراق مبنی بر حضور بقایای داعش در عراق گفتند: باید کاملاً هوشیار بود زیرا آنها اگر در دولت و ملت عراق، لحظه‌ای احساس ضعف کنند، بار دیگر جنایات خود را آغاز خواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامی حضور نظامیان آمریکایی در کشورهای منطقه را به ضرر کشورها و ملتهای منطقه دانستند و خطاب به نخست وزیر عراق تأکید کردند: باید کاری کنید که آمریکایی ها هرچه زودتر نظامیان خود را از عراق خارج کنند زیرا آنها در هر کشوری که برای مدت طولانی حضور نظامی داشته‌اند، روند بیرون راندن آنها دچار مشکل شده است.

ایشان هدف آمریکا از حضور در عراق را فراتر از حضور نظامیِ صرف خواندند و گفتند: آنها به دنبال حضور و منافع بلندمدت و تشکیل دولتی همچون دولتهای نظامی در اوائل اشغال عراق هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به موضوع تأثیر پیشرفت علمی بر آبادانی و عمران کشور نیز اشاره کردند و افزودند: به عنوان یک تجربه پیشرفت علمی در عراق را زمینه‌ساز مصونیت مستمر در عرصه‌های مختلف می‌دانیم.

ایشان همچنین ارتباط بیش از پیش دولت عراق با مرجعیت را بسیار مفید و سودمند خواندند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی گفت: نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران همواره در شرایط سخت در کنار دولت و ملت عراق بوده است که آخرین مورد آن، غلبه عراق بر داعش، با حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی با تأکید بر اینکه برغم از بین رفتن تشکیلات داعش اما هنوز عناصر آن در عراق حضور دارند، افزود: با وجود همه این مسائل امروز مردم عراق در شرایط امنیتی و ثبات خوبی بسر می برند.

نخست وزیر عراق با اشاره به سفر چندی پیش آقای روحانی به بغداد و دیدارهای امروز در تهران خاطرنشان کرد: در نتیجه مذاکرات انجام گرفته، توافق‌های خوبی در زمینه‌های احداث راه آهن، تأسیس شهرکهای صنعتی، گسترش روابط تجاری، حمل و نقل و لایروبی اروند به دست آمده است.

آقای عادل عبدالمهدی در پایان تأکید کرد: روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران روابط ویژه‌ای است و ما اعلام کرده‌ایم که هیچگاه به تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران نخواهیم پیوست.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/*

به گزارش جماران، سید حسن خمینی با اشاره به عمق فاجعه در این حادثه ابراز امیدواری کرد که دولت و نهادهای حکومتی با حضور در مناطق سیل زده، بتوانند سریعا مشکلات مردم را برطرف کنند. 

 نماینده ولی فقیه در استان گلستان نیز با تشکر از همدردی یادگار امام و ضمن تشکر از اقدامات مسئولان و هم چنین تلاش های صورت گرفته، خواستار تسریع در کمک رسانی ها شد.


Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/resaneyefajr/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0