سردار سلیمانی

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 71 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
سیاسی اجتماعی

سیاسی اجتماعی (41)

تهران-ایرنا- روزهای منتهی به هر رویداد مهمی طی ۷ سال گذشته آغشته به انواع حاشیه‌ها و شایعه‌ها درباره دولت، وزرا و رییس‌جمهوری بوده است و گفتار و رفتار مسئولان دولت تدبیر و امید هربار آبی بر آتش این شایعه‌های مکرر.

«روحانی در آستانه انتخابات و ۲۲ بهمن استعفا خواهد داد» تیتر برخی حساب‌های توییتری، کانال‌های خبری و حتی برخی رسانه‌های رسمی طی هفته گذشته بود و این گروه بی‌آنکه منبع مشخص یا دلیل خاصی برای خبر خود ارائه دهند، در پی بال و پر دادن به شایعه خود بودند. ادعای این گروه دلخوری روحانی از برخی روندها و در نتیجه کناره گرفتن او است در حالی که از همان لحظات نخست انتشار این شایعه نشانه‌های بی‌شماری از دروغ بودن آن هم منتشر شد. رییس‌جمهوری در ۲۲ بهمن مانند تمام ۴۰ سال سیاست‌ورزی خود از ایران و انقلاب و نظام دفاع کرد و همه را به آمدن در پای صندوق‌های رای تشویق. با این همه اما در آستانه انتخابات ندیدن این نشانه‌ها برای برخی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی منافع بیشتری از دیدن و باور کردن آن دارد.

نشانه‌هایی که دیده نشد

همزمان با انتشار گسترده شایعه استعفای روحانی در روز ۲۲ بهمن، مسئولان دولتی و نهاد ریاست جمهوری آن را تکذیب کردند. نشانه‌های دیگری هم بودند که اکانت‌های تندرو و کانال‌های شایعه‌ساز آن را ندیدند. برنامه هیات دولت با حضور رییس‌جمهوری در سایت ریاست‌جمهوری منتشر شده و سازمان تبلیغات اسلامی هم سخنران روز راهپیمایی ۲۲ بهمن را حسن روحانی اعلام کرده بود. این دو رویداد گرچه بارها در روی داده بود اما باز هم بارها مورد تاکید مسئولان امر و حتی برخی خبرگزاری‌های اصولگرا قرار گرفت.  

«علی ربیعی» سخنگوی دولت در واکنش به این شایعه در توییتی نوشت: دولت تدبیر و امید تحت ریاست رییس‌ جمهور تا مرداد ۱۴۰۰ در خدمت ملت، پای پیمان خود خواهد ایستاد. نارسایی‌ها و گلایه‌ها را باید شنید، به رسمیت شناخت و برای رفع آنها و جلب رضایت هرچه بیشتر مردم از پا نایستاد. وی در توییتی دیگر تصریح کرده است: «چهل و یک سال پیش در حماسه ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به دنیا پیام دادیم که تعیین سرنوشت خود را به دیگران نخواهیم سپرد.»

«علیرضا معزی» معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور استعفا رییس‌جمهوری را شایعه‌ای تکراری و فاقد خلاقیت دانست و در حساب توئیتری خود نوشت: از شایعه‌سازانی که چندین صفحه دیالوگ‌ تخیلی و مهیج می‌نوشتند و حتی میزانسن هم می‌چیدند واقعا بعید بود به این سطح تنزل کنند. برای پوشاندن دعوای دولیستی‌ها و مشاجره بی‌لیست‌ها، به شایعات خلاقانه‌تری نیاز است.

«حسام الدین آشنا» مشاور رییس جمهوری هم در واکنش به این شایعه‌ها در حساب توییتری خود نوشت: «شایعه سازی سازماندهی شده در باره/علیه مقامات عالی با هدف بی‌ثبات سازی کشور اقدامی ضد انقلابی و دارای تبعات ضد امنیتی است. اگرچه زم در حال محاکمه است ولی ظاهرا هنوز شبکه‌ او یا شبکه‌های مشابه ولی پنهان‌کارتر هنوز فعال هستند.»

بنرهای وحدت شکن روز وحدت

شایعه‌ استعفای رئیس‌جمهوری که با تیترهای عجیب در کانال‌ها منتشر می‌شد و تا لحظه سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی هم ادامه داشت، روز راهپمایی وحدت‌آفرین ۲۲ بهمن به عامل وحدت‌شکنی تبدیل شد. بنرها و پوسترهایی در برخی مسیرهای راهپمایی دیده می‌شد که تصویر کوهنوردی رییس‌جمهوری بود و جمله‌ای دروغ با این مضمون که در سیل و زلزله نقطه‌ای از ایران رییس‌جمهوری در نقطه دیگری در حال تفریح بوده است! یا دست‌نوشته‌ای که محل سکونت رییس‌جمهوری را اشرافی توصیف کرده بود یا شعارهایی که علیه روحانی، وزیرامور خارجه و دولت در مسیر راهپیمایی داده می‌شد. همه و همه نشان از تداوم تدارک حمله به دولت و رئیس‌جمهوری داشت که از شب‌ها و روزهای گذشته در کانال‌های خبری و گروه‌های پیدا و پنهان پخش می‌شد. در اجرای برخی نمایش‌های طنز هم حتی کنایه‌های انتقادی به عملکرد دولت دیده و شنیده می‌شد.

رییس‌جمهوری دلگیر است یا انتخابات نزدیک است؟

اکانت‌های توییتری تندرو درصدد اختلاف افکنی میان مسئولان کشور هستند و تفاوت چندانی هم نمی‌کند که این اختلاف‌سازی میان چه کسانی باشد؟ این عده معتقدند روحانی از برخی سخنان و اقدامات گله‌مند است و تمایلی به ادامه کار ندارد. این در حالی است که رییس‌جمهوری دستکم طی یک ماه چندین سخنرانی در جمع مردم، هیات دولت و مناسبت‌های مختلف انجام داده و در همه آن‌ها تاکید کرده است که حفظ وحدت میان مسئولان عامل اعتماد مردم و نجات‌بخش کشور است.

تندورها رئیس‌جمهوری را به دلیل انتقاد از برخی رویه‌های نظارتی در انتخابات متهم به کاستن از شور انتخاباتی و دلسرد ساختن مردم می‌کنند این درحالی است که روحانی در سخنرانی امروز خود بار دیگر تاکید کرده است: «به خاطر این اقدام یا آن اقدام با صندوق رای قهر نکنیم، انتخابات و صندوق رای منجی ما است، ما در دهه پنجم انقلاب که یکسال آن گذشت و وارد سال دوم می‌شویم اصلاحات بسیاری در این کشور باید انجام شود. نظام جمهوری ما باید نو شود. نوسازی شود، سالم‌تر و شکوفاتر شود در سایه رای، حضور و انتخابات شما.»

رییس‌جمهوری پیش از این و در ۱۶ آبان ماه هم در آیین پایانی سی‌وهفتمین جایزه کتاب سال و بیست‌و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در تالار وحدت، گفت: «نه تنها کتاب بلکه یک نهاد و دولت هم قابل نقد است، حتی تمام نهادها قابل نقد هستند، ما نهاد و جمعی را که بگوییم نقد بر آن جایز نباشد در کشور و در دنیا نداریم و اگر نقد به حقی داریم، باید نقد کنیم. اما این نقد ما به آن معنا نیست که مردم از مسیری که باید پیش بروند و حقوقی که پیش روی آنها است، صرفنظر کنند و یا خسته و دلسرد بشوند. ما باید مسیرمان را ادامه بدهیم و تردید نداریم که در این مسیر پیروز هستیم.»

مرور سخنان رییس‌جمهوری طی هفته‌ها و روزهای گذشته نشان می‌دهد که او نه تنها قصد کنار رفتن از مسئولیت خود را ندارد بلکه در پی شکوفایی و نوسازی نظام جمهوری اسلامی در سایه مردم و صندوق‌های رای است. روحانی دلخور نیست اما برخی اکانت‌های تندرو رقیب‌اش در این آرزو خیال‌پردازی می‌کنند.

چرایی این نوع برخورد هم می‌تواند محل سوال باشد و شاید نزدیک‌ترین پاسخ به آن نزدیکی ایام انتخابات و جدل‌های ناتمام اما درونی یک جریان سیاسی. جریانی که گرچه رقیبی در میدان ندارد اما دعواهای مختلف سهم‌خواهانه‌ای را تجربه می‌کند که نیازمند پوششی برای گذاشتن بر روی آن‌هاست و چه دیواری کوتاه‌تر از دولت و رئیس‌جمهوری که دست‌مایه دروغ‌های بزرگ و کوچک آن‌ها شود.

همانگونه که آشنا مشاور رییس‌جمهوری هم در توئیت خود اشاره کرده است برخی در تداوم سبک آمدنیوزی، هر خبر فیکی را منتشر کرده و بر اساس آن شروع به تحلیل و رایزنی می‌کنند و این در درازمدت اعتماد مردم به همه افراد و جریان‌ها را از میان می‌برد و در آتش دروغ افروخته شده، «تر و خشک» باهم می‌سوزند.

شوک‌های غیراخلاقی به یک جامعه اخلاقی

مردم در راهپمایی ۲۲ بهمن امسال نشان دادند که با وجود تمام مشکلاتی که در کشور وجود دارد اخلاق‌مدارانه در حراست از انقلاب خود در میدان حاضر می‌شوند. این درحالی است که شایعات بی‌اساسی مانند استعفای رییس‌جمهوری می‌تواند بر افکار عمومی و روان جامعه تبعات خطرناکی داشته باشد که ایجاد ناامنی و بی اعتمادی به شرایط کشور یکی از آن‌هاست. مدعیان حمایت از مردم در حالی به دروغ شوک‌های غیراخلاقی به جامعه وارد می‌کنند که جامعه هنوز در شوک رویدادهای چند ماه گذشته است و تاب و توانی برای پذیرش و حتی درنگ درباره این نوع اخبار را ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

به گزارش جام نیوز، در چند روز اخیر دو اتفاق مهم در عراق رخ داد که منافع ایران را در این کشور تامین می کرد. اولی این بود که گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران، به احتمال زیاد عصائب اهل الحق یا کتائب حزب الله، سه موشک به داخل سفارت ایالات متحده آمریکا شلیک کردند که در نتیجه این حمله یک نفر زخمی شد. دومی این بود که مقتدی صدر، روحانی سیاسی، جنبش اعتراضی عراق را رها و حمایت خود را از ایران اعلام کرد.

حمله موشکی نشان دهنده ادامه ناامیدی و خشم ایران از این مساله بود که در تلافی ترور سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران توسط ایالات متحده، هنوز هیچ آمریکایی کشته نشده است. آنهایی که محل غذاخوری درون مجتمع سفارت را در این حمله موشکی هدف گرفتند، در حقیقت نشان دادند که دست ایران هم در کار بوده است. احتمال اینکه در این حملات موشکی اشخاصی کشته شوند، بسیار بالا بود و اینکه این موشک ها صرفا با منطقه ای باز در مجموعه سفارت برخورد کردند، بیشتر جای تعجب داشت. گروه های متحد و نزدیک به ایران هرگز حملات اینچنینی که جان آمریکایی ها را به طور مستقیم تهدید کند انجام نخواهند داد مگر آنکه مجوز چنین اقدامی را از سوی ایران دریافت کرده باشند. این حمله صرفا یکی دیگر از حملات در سیاست خصمانه فزاینده ایران علیه ایالات متحده بود.

آنچه بیشتر موجبات خوشنودی و رضایت ایران را فراهم آورده، پیشرفت در روابط با مقتدی صدر است. صدر، روحانی برجسته شیعه و رهبر قدرتمندترین بلوک سیاسی در مجلس عراق اخیرا تصمیم به حمایت از ایران گرفته است. صدر تا چندی پیش از جنبش اعتراضی مردمی در عراق علیه فساد دولت نزدیک به ایران حمایت می کرد و نفوذ تهران در سیاست بغداد را مورد انتقاد قرار داده بود. اما صدر حالا می گوید که نمی تواند ادامه تخریب دارایی های دولتی را بپذیرد.

در حالی که آیت الله العظمی علی سیستانی، رهبر ملی گرای شیعه عراق، و برخی از مقامات جناح صدر هنوز از تظاهرات کنندگان حمایت می کنند، عقب نشینی صدر از حمایت از جنبش اعتراضی و گرفتن طرف ایران می تواند آسیب رسان باشد. این اتفاق نشان دهنده یک فصل دیگر در فعالیت سیاسی متلون و دمدی مقتدی صدر است. او دو سال گذشته را صرف ارائه تصویر جدیدی از خود کرده بود تا دیگر یک عامل ایران به نظر نرسد و در مقابل، به عنوان یک ملی گرای عراقی شناخته شود که به اتحاد سازنده بیش از هر اتفاق دیگری اهمیت می دهد. صدر در همین راستا در انتخابات سال 2018 حزب کمونیست عراق را به عنوان متحد کلیدی خود برگزید. اسلام گرایان شیعه و کمونیست ها مشترکات زیادی ندارند، اما هر دو یک پیام مشترک را دنبال می کنند و آن رهایی فقراست.

از این رو، این سوال مطرح می شود که چرا حالا و بعد از دو سال تلاش برای تغییر وجهه، صدر اکنون تصمیم به استفاده از قدرت خود برای حمایت از ایران گرفته است؟

این روحانی برجسته شیعه که به تازگی از سفر به ایران بازگشته، آشکارا به این نتیجه رسیده که در شرایط کنونی از گرفتن طرف ایران دستاوردهای بیشتری خواهد داشت تا اقدام علیه آن. ایرانی ها از حمایت اولیه صدر از تظاهرات کنندگان عراقی به شدت خشمگین شده بودند، اما دریافتند که صدر جریان گسترده و جانسپارانه ای دارد. همین امر به صدر یک فرصت داد تا از تغییر در اتحاد خود، دستاوردی داشته باشد. ایران قطعا در برابر این اتحاد جدید به صدر پیشنهادی داده است. دو احتمال موجود این است که ایران نفوذ صدر بر تحولات مرتبط با شکل گیری دولت جدید در عراق را تضمین کرده یا دسترسی او را به منابع مالی افزایش داده باشد.

پس از ترور سردار سلیمانی، استقلال صدر از ایران به شدت دشوار شد. ماهیت ترور آشکار سردار در مسیر فرودگاه بین المللی بغداد احساسات ضدآمریکایی گروه های شبه نظامی شیعه را تثبیت کرد. صدر با رد این روایت، هویت خود به عنوان یک نیروی مقاومتی معتبر در برابر ایالات متحده را به خطر می انداخت. با این حال، نمی توان مطمئن بود که صدر با عزمی راسخ نهایتا به طرف ایران بازگشته است. این روحانی دائم در حال رنگ عوض کردن و در حیطه سیاسی متلون و دمدمی مزاج است و در داخل عراق هم بیش از آن قدرت دارد که بخواهد به عامل ایران تبدیل شود. زمانی در آینده او مجددا مسیر خود را تغییر خواهد داد. اما در حال حاضر، به نظر می رسد که صدر باور دارد ماندن در کنار ایران برای او بهتر از فعالیت علیه آن است.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، مشاور امنیت ملی آمریکا پاسخ این پرسش را در قالب بازگویی آرزو‌های خود داد. اوبراین در گفتگو با فاکس‌نیوز اظهار داشت: تحریم‌ها و اعتراضات اخیر مردم (؟!) ایران را مجبور به بازگشت به میز مذاکرات می‌کند.

وی افزود: هر چند ایران همچنان به رفتار‌های خصمانه خود ادامه می‌دهد، اما دولت ترامپ اقتصاد آنان را فلج کرده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: من فکر می‌کنم کمپین فشار حداکثری ترامپ در حال کار کردن است و ایران برای رهایی چاره‌ای جز بازگشت به میز مذاکرات ندارد.

اوبراین همچنین گفت: آنچه باعث مذاکره آن‌ها خواهد شد، فشار بر اقتصاد است و وقتی کسانی با حضور در خیابان‌ها شعار‌هایی ضد رژیم سر می‌دهند به این معنا است که فشار حداکثری پاسخ مثبت داده است. (!)

در همین حال جونیور فرزند ارشد ترامپ ضمن ذوق‌زدگی و انتشار چند تصویر مربوط به حمله چند نفر از اوباش و پادو‌های ضد انقلاب به تصاویر شهید سلیمانی در توییتر نوشت: به نظر می‌رسد این تصاویر و متفاوت از داستان‌هایی است که بار‌ها و بار‌ها در رسانه‌ها دیده و شنیده‌ایم که مردم ایران چگونه او (سلیمانی) را دوست دارند.

این فضاسازی‌های آرزواندیشانه و مستند به خباثت چند نفر مزدور وطن‌فروش، در حالی است که ملت بزرگ ایران در مراسم عظیم تشییع حاج قاسم سلیمانی، جواب بسیاری از یاوه‌گویی‌های دشمنان را داد و معرکه‌گیری چند وطن‌فروش در حمله و اهانت به شهید حاج قاسم سلیمانی، چیزی از ضربه بزرگی که ملت ایران و آن شهید والامقام به دشمن زدند، نمی‌کاهد.

این نکته هم گفتنی است که ملت ایران آخرین بار، ماهیت مذاکره و توافق با شیطان بزرگ را در ماجرای برجام تجربه کرد: واگذاری امتیازات متعدد، دریافت مشتی وعده نسیه، و سرانجام زیرپا گذاشتن کل توافق از سوی غرب و اصرار به ادامه تعهدات از سوی ایران؟!

دراین مراسم ، سردار محمود چهارباغی ، با بیان اینکه آمریکایی‌ها زمانی که در منطقه آمدند، داعش را به صورت نیابتی وارد عراق کردند، گفت : نمایندگان آمریکا قبل از ورود آنان به منطقه خرابکاری‌های متعددی را به وجود آورده بودند.
این همرزم سردار شهید سلیمانی ضمن اشاره به وضعیت ناآرام سوریه در اوایل حضور داعش در منطقه ابراز داشت: مقر فرماندهی سردار شهید سلیمانی در حرم حضرت زینب(س) قرار داشت و در آن وضعیت ارتش سوریه امیدی به بقا نداشت در حالی که سردار شهید سلیمانی در نخستین گام خود به ارتش سوریه روحیه امیدواری را دمید.
وی با بیان اینکه حضور و یا صدای سردار شهید سلیمانی در جبهه‌های جنگ موجب تقویت چند برابری نیروهای اسلام می‌شد، گفت: تعدادی از رزمندگان فاطمیون، زینبیون، حیدریون و مستشاران ایرانی در کشور سوریه حضور پیدا کردند در حالی که رزمندگان عراقی حاضر در کشور سوریه کشورشان درگیر جنگ با داعش بود.
چهارباغی با بیان اینکه سردار شهید سلیمانی با تدبیر در تمامی عرصه‌های جنگ حضور داشتند، تصریح کرد: شهرهای کشور سوریه یکی پس از دیگری آزاد می‌شد و رضایت در چهره سردار شهید سلیمانی نیز موج می‌زد؛ جنوب حلب، شرق و غرب سوریه با کوشش رزمندگان اسلام آزاد شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت شهر حلب سوریه تاکید کرد: در مقطعی از زمان نیروها محاصره شدند اما سردار سلیمانی هیچ گاه از این حلقه محاصره خارج نشد و با حضور یک ماهه خود در منطقه باعث شد تا رزمندگان اسلام از محاصره خارج شوند.
مسئول توپخانه ستاد کل نیروهای مسلح ضمن اشاره به دستاوردهای مختلف سردار شهید سلیمانی در صحنه‌های مختلف جنگ اذعان داشت: دلیل آنکه مردم حلب و سایر شهرهای سوریه در سوگ شهادت سردار سلیمانی به سر و سینه می‌زنند، آن است که در لحظه به لحظه آزادی سردار سلیمانی کنارشان بود.
وی ضمن اشاره به تشییع باشکوه سردار شهید سلیمانی افزود: تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی با شکوه هر چه بالاتر برگزار شد و ایران به خون‌خواهی حوق به ناحق ریخته شده این سردار شهید و با اجازه رهبر معظم انقلاب در گام نخست انتقام سخت به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق جندین موشک زدند.
چهارباغی با بیان اینکه ترامپ در همان ابتدا تسلیم شده بود، ابراز داشت: آن کشورهایی که چمدان چمدان پول به آمریکا می‌دادند تا از آنان حفاظت کند متوجه شدند که تجهیزات آمریکایی در مقابل دانش بومی ایران بی‌تاثیر است و این مهم نشان دهنده حقارت آمریکا بود .
این مراسم که با اجرای چندبرنامه فرهنگی وپخش چند کلیپ توام بود تنی چند از مداحان در سوک شهادت مظلومانه صدیقه طاهره فاطمه زهرا س به نوحه خوانی وسینه زنی پرداختند  .

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از مردم قم، حملات موشکی بامداد امروز به دو پایگاه امریکا در عراق را یک سیلی خواندند و با تأکید بر اینکه مقابله اصلی باید در جهت پایان دادن به حضور فساد برانگیز و ویرانگر امریکا در منطقه باشد، گفتند: از برکات عظیم شهادت و معنویت حاج قاسم سلیمانی قیامتی بود که در شهرهای ایران و عراق در مراسم های تشییع به‌پا شد. این بدرقه ها، زنده بودن انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان کشید و من در مقابل آنچه روح بزرگ آن شهید عزیز برای ایران و منطقه به ارمغان آورد، سر تعظیم فرود می آورم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شهادت سردار پرافتخار اسلام و ایران حاج قاسم سلیمانی، آن شهید عزیز را رفیقی خوب، بزرگوار و شجاع خواندند که با خوش‌بختی به ملکوت اعلی پیوست.
رهبر انقلاب در تبیین خصایص سپهبد شهید سلیمانی، «شجاعت» و «تدبیر» را دو ویژگی برجسته او برشمردند و یادآوری کردند: برخی شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم را برای به کار بردن شجاعت ندارند و برخی اهل تدبیرند اما اهل اقدام و عمل نیستند و دل و جگر کار را ندارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: حاج قاسم از دفاع مقدس تا پایان عمر با شجاعت به دل خطر می‌رفت اما در عین حال با تدبیر و فکر و منطق عمل می‌کرد و نه تنها در میدان نظامی بلکه در میدان سیاست هم شجاعت و تدبیر توأمان داشت و سخنانش قانع‌کننده، منطقی و تاثیرگذار بود که بنده این واقعیت را بارها به دوستان فعال در عرصه سیاسی گفته‌ام.
ایشان اخلاص سردار پرافتخار حاج قاسم سلیمانی را بالاتر از همه خصائص او خواندند و افزودند: او شجاعت و تدبیرش را برای خدا خرج می‌کرد و اهل تظاهر و ریا نبود که ما نیز باید برای دستیابی به این ویژگی بسیار مهم یعنی اخلاص، تلاش و تمرین کنیم.
ایشان در زمینه اخلاص مثال‌زدنی حاج قاسم افزودند: در جلسه‌های رسمی با مسئولان مختلف، او به‌گونه‌ای در حاشیه و دور از چشم می‌نشست که باید می‌گشتید تا او را پیدا می‌کردید و می‌دیدید.
رهبر انقلاب «مراقبت از حدود شرعی» را در همه شرایط حتی در میدان جنگ، از دیگر خصوصیات حاج قاسم برشمردند و افزودند: او فرماندهی جنگاور و مسلط بر عرصه نظامی بود اما در میدان جنگ نیز حدود شرعی را کاملاً رعایت می‌کرد تا به هیچ کس ظلم و تعدی نشود، آن‌هم درحالی که خیلی‌ها در عرصه نظامی اهل احتیاط و رعایت حدود شرعی نیستند.
رهبر انقلاب با اشاره به مراقبت سردار سلیمانی برای حفظ جان اطرافیان، رزمندگان و همکارانش افزودند: ویژگی مهم حاج قاسم این بود که در مسائل داخلی اهل حزب و جناح و این‌گونه تقسیم‌بندی‌ها نبود اما به شدت انقلابی و پایبند به خط نورانی و مبارک امام بود و انقلاب و انقلابی‌گری خط قرمز قطعی او بود. حاج قاسم واقعاً ذوب در انقلاب بود و برخی سعی نکنند که این واقعیت‌ها را کم‌رنگ کنند.
ایشان خنثی کردن همه نقشه‌های نامشروع آمریکا در غرب آسیا را نمونه‌ای از تدبیر و شجاعت شهید سلیمانی برشمردند و گفتند: دشمنان حاج قاسم، این واقعیت را به خوبی می‌دانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: حاج قاسم در مقابل همه نقشه‌هایی که با پول، توانایی و تأثیرگذاری سیاسی و تشکیلات وسیع آمریکایی‌ها شکل می‌گرفت، قد علم کرد و آن‌ها را خنثی و بی‌نتیجه کرد.
ایشان در تبیین تأثیرگذاری بی‌بدیل سردار سلیمانی در قضیه فلسطین افزودند: آمریکایی‌ها سعی داشتند قضیه فلسطین را به فراموشی بسپارند و کاری کنند که فلسطینی‌ها در حالت ضعف قرار گیرند تا جرأت مبارزه نداشته باشند اما این مرد بزرگ، دست فلسطینی‌ها را پُر کرد و به آ‌ن‌ها جرأت و توان مبارزه داد.
رهبر انقلاب با اشاره به تصریح مکرر رهبران فلسطینی در این زمینه افزودند: حاج قاسم کاری کرد که منطقه کوچکی مانند غزه در مقابل صهیونیست‌های پر مدعا به گونه‌ای ایستاد که رژیم صهیونیستی ۴۸ ساعته مجبور به درخواست آتش‌بس شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان نقش تعیین‌کننده سپهبد سلیمانی در شکست نقشه‌های آمریکا در عراق نیز افزودند: آمریکایی‌ها می‌خواستند عراق یا شبیه رژیم طاغوت باشد یا شبیه برخی رژیم‌ها مثل سعودی که به تعبیر آنها نقش گاو شیرده را دارند، اما حاج قاسم به کمک عناصر مؤمن و جوانان شجاع عراقی و مرجعیت در عراق رفت و در مقابل این نقشه ایستاد و آن را خنثی کرد.
رهبر انقلاب افزودند: در لبنان نیز آمریکایی‌ها می‌خواستند لبنان را از مهمترین عامل استقلالش یعنی حزب‌الله محروم کنند تا صهیونیست‌ها، لبنان بی‌دفاع را همچون برخی مقاطع به‌راحتی اشغال کنند اما حزب‌الله روز به روز قوی‌تر شد به‌گونه‌ای که امروز، هم دست لبنان است و هم چشم لبنان که نقش شهید شجاع و با تدبیر ما در این مسئله ممتاز و برجسته بوده است.
ایشان با تأکید بر اینکه امروز ملتها بیدارند، افزودند: شهید سلیمانی به همراه رفقای عزیزش همچون شهید ابومهدی المهندس آن مرد مؤمن و شجاع و برخوردار از چهره نورانی و خدایی، توانستند کارهای بزرگی را به ثمر برسانند.
رهبر انقلاب اسلامی بخش دیگری از سخنانشان درباره شهید سلیمانی را به برکات شهادت عظیم وی اختصاص دادند و گفتند: هر زمانی که این شهید عزیز گزارشی ارائه می کرد من قلباً و زباناً او را تحسین می کردم اما اکنون در برابر برکات شهادت او و آنچه این شهادت برای کشور و منطقه ایجاد کرد، سر تعظیم فرود می آورم.
حضرت آیت الله خامنه ای، این برکات عظیم و قیامتی را که در تشییع جنازه آن شهید گرانقدر و همراهانش به پا شد نتیجه معنویت او برشمردند و افزودند: آن بدرقه های ایرانی را و همچنین آن بدرقه های عراقی را در کاظمین، بغداد، نجف و کربلا و آن تشییعی را که نسبت به این پیکر قطعه قطعه شد، دیدید. از روح مطهر آن شهید بزرگوار از اعماق دل تشکر می کنم.
ایشان با تأکید بر اینکه شهادت حاج قاسم سلیمانی و آن تشییع های بی نظیر «زنده بودن انقلاب» را به رخ دنیا کشید، خاطرنشان کردند: عده ای می‌خواستند وانمود کنند که انقلاب اسلامی در ایران تمام شده است و البته عده ای هم سعی می کنند این اتفاق بیفتد، اما شهادت حاج قاسم نشان داد که انقلاب زنده است و همه دیدند که چه قیامتی در تهران و دیگر شهرها به پا شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه شهید سلیمانی با شهادت خود، چشم های غبار گرفته را باز و دشمنان را مجبور به خضوع در مقابل عظمت ملت ایران کرد، گفتند: ملت ایران با حضور بی نظیر خود در مراسم تشییع، به دهان دشمنان و امریکایی‌های بی انصاف، دروغ‌گو و هجوگو زد که می خواهند این مجاهد عظیم‌القدر و سردار و فرمانده مبارزه با تروریسم را یک تروریست معرفی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با ابراز تأسف عمیق از حادثه تلخ روز گذشته در مراسم تشییع شهید سلیمانی در کرمان گفتند: به خانواده‌های این هم‌میهنان عزیز کرمانی تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم ارواح مطهر این جان‌باختگان با شهید سلیمانی محشور شوند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه با اشاره به حملات موشکی بامداد امروز به پایگاههای نظامیان تروریست امریکا در عراق گفتند: بحث انتقام بحث دیگری است، دیشب یک سیلی به آنها زده شد اما در مقام مقابله، این اقدامات نظامی به این شکل کفایت نمی کند بلکه باید حضور فسادبرانگیز امریکا در منطقه تمام شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ملتهای منطقه و دولتهای برخاسته از ملتها بدون تردید ادامه این حضور فسادبرانگیز امریکا را قبول نمی کنند، خاطرنشان کردند: حضور آنها در این منطقه و در هر جای دیگر دنیا، جز جنگ، اختلاف، فتنه، ویرانی و خراب شدن زیربناها هیچ نتیجه دیگری نداشته است و آنها همین فساد و ویرانگری را برای ایران عزیز و جمهوری اسلامی هم آرزو و اصرار دارند و مسئله مذاکره و نشستن پشت میز، مقدمه آن دخالتها و حضورها است، بنابراین حضور امریکایی‌ها در منطقه باید به پایان برسد.
ایشان یکی از وظایف آحاد مردم در شرایط کنونی را «شناخت دشمن» دانستند و تأکید کردند: نباید در شناخت دشمن دچار اشتباه شد و با اینکه همه می دانند دشمن عبارت از «استکبار، صهیونیزم و امریکا» است اما تلاش وسیعی با استفاده از شیوه های پیچیده تبلیغاتی برای تغییر نظر مردم درخصوص دشمن در دستور کار است.
حضرت آیت الله خامنه ای از دیگر وظایف مهم آحاد مردم در شرایط کنونی را آگاهی از نقشه دشمن و شیوه های مقابله با آن برشمردند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران بدون خواست، کمک و آراء مثبت و اراده های مردم معنایی ندارد، بنابراین مردم باید نسبت به نقشه دشمن و راههای مقابله با آن شناخت داشته باشند.
ایشان با اشاره به وجود افراد شجاع و با تدبیر در کشور در عرصه های نظامی، علمی، سیاسی و اقتصادی افزودند: باید سخن این افراد شنیده، و به پیشنهادهای آنها در سطح کشور توجه و عمل شود.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: همانگونه که امام بزرگوار فتح الفتوح انقلاب اسلامی را تربیت جوانان مؤمن، شجاع و کارآمد می دانستند، امروز چنین انسانهای تربیت‌شده مکتب امام در کشور فراوان هستند و باید از ظرفیت آنها برای مقابله با طراحی های دشمن استفاده شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دشمن عبارت از امریکا، رژیم صهیونیستی و مجموعه ای از کمپانی‌ها و غارتگران و ستمگران دنیا تحت عنوان دستگاه استکبار است، افزودند: برخی دولتهای داخل یا خارج منطقه را تا زمانی که حرکتی در خدمت دشمن انجام نداده باشند، نباید جزو دشمن قلمداد کرد.
ایشان نقشه اساسی دشمن را ایجاد اخلال در عزم و اراده مردم و جوانان دانستند و افزودند: آنها تلاش می‌کنند با تردیدافکنی در ایمان و غیرت دینی مردم، قدرت تهاجمی و دفاعی جمهوری اسلامی را از بین ببرند. البته توطئه آمریکایی‌ها فقط منحصر به این ترفند نیست بلکه آنها به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی در میدانهای سیاست، اقتصاد و مسائل امنیتی نیز هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، برنامه‌ریزی دشمنان ملت ایران قبل از حوادث آبان را از جمله توطئه‌های امنیتی آنان دانستند و خاطرنشان کردند: قبل از وقوع قضایای آبان، یک عنصر آمریکایی با عده‌ای ایرانیِ مزدور و وطن‌فروش در یک کشور کوچک اما واقعاً شریر و خبیث اروپایی دور هم جمع شدند و نقشه‌های قبلی خود را برای حوادثی که چند روز بعد اتفاق افتاد به‌روز کردند.
ایشان افزودند: مردم از حادثه بنزین اوقاتشان تلخ بود و به محض آنکه برخی مردم که تعداد آنها نیز زیاد نبود به‌عنوان اعتراض بیرون آمدند، مغرضان، فریب‌خوردگان و عمّال دشمن که از قبل آنها را آماده کرده و به عده‌ای از آن مزدوران پول داده بودند، شروع به اجرای آن نقشه یعنی تخریب، آتش زدن و ویران کردن مراکز دولتی و مردمی کردند تا جنگ راه بیندازند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به خوشحالی آمریکایی‌ها در روز اول آن حوادث به خیال اینکه کار ایران تمام شده است، گفتند: البته دو روز بعد که معلوم شد کار خود آنها تمام شده است نه ایران، بسیار اندوهگین و غصه‌دار شدند.
رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر همگان را به تیزبینی در مقابل نقشه دشمن و در نظر داشتن نقاط اساسی یعنی «مبانی فکریِ اسلامی و انقلابی» و «وحدت ملی» توصیه کردند و افزودند: این وحدتی که خوشبختانه در زیر تابوت پیکر مطهر شهید سلیمانی و شهدای همراه ایشان در بین مردم دیده شد، باید محفوظ بماند و جهت‌گیریِ مردم، انقلابی و در جهت تکریم مردان انقلاب و شهیدان و عناصر یادآور ارزشهای انقلاب باشد.
ایشان با تأکید بر این واقعیت که دشمنیِ جبهه دشمنان با ملت ایران دشمنیِ ذاتی و همیشگی است نه یک دشمنیِ فصلی و موسمی، گفتند: راه علاج این است که ما خود را از همه جهات سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی قوی کنیم تا دشمن نتواند ضربه بزند، بنابراین اینکه برخی خیال کنند اگر ما یک قدم عقب برویم و قدری کوتاه بیاییم، آمریکایی‌ها دست از دشمنی برمی‌دارند، خطایی فاحش است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین به یک خطای تحلیلی دیگر مبنی بر اینکه «کاری نکنید که آمریکایی‌ها عصبانی شوند» نیز اشاره کردند و در پاسخ به آن گفتند: این حرف درست بر خلاف فرمایش پروردگار در قرآن کریم است که می‌فرماید رشد نهالهای برومند و عناصر و جوانان مؤمن، اساساً برای این است که دشمنان عصبانی شوند. البته آنها نیز بیش از هر چیزی از همین جوانان عرصه‌های علم و جهاد و خدمت و نظامی عصبانی هستند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی علیه رژیم تروریست آمریکا را خوب خواندند و افزودند: مصوبه پارلمان عراق نیز که مصوبه اخراج آمریکا از این کشور بود، بسیار خوب بود و امیدواریم خداوند توفیق دهد این حرکت را دنبال کنند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در ابتدای سخنانشان با اشاره به حادثه بسیار مهم و تاریخ‌ساز ۱۹ دی ۱۳۵۶ گفتند: باید خاطره و عمق تأثیرگذاری این حادثه عظیم را همیشه به یاد داشته باشیم و با درس‌گیری از این‌گونه حوادث، گذشته را راهنما و چراغ آینده قرار دهیم.
ایشان حادثه ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم را ایستادگی مردم قم در مقابل رژیم بی‌رحم طاغوت خواندند و خاطرنشان کردند: مردم قم آن‌ روز در دفاع از مقام مرجعیت رهبر عظیم‌الشأن ملت یعنی امام خمینی(ره) با دست خالی و فقط با تکیه بر «ایمان» و «غیرت دینی» سینه سپر کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در آن روز، نه قیام‌کنندگان قمی و نه رژیم طاغوت که به خیال خود آن‌ها را تار و مار کرده بود، هرگز فکر نمی‌کردند این حرکت منشأ چه تحول عظیمی در ایران و حتی در تاریخ منطقه و جهان شود اما برکتی که خدا به این حرکت مبتنی بر ایمان و غیرت دینی داد موجب شد اربعین‌های پشت سرهم شکل بگیرد و سرانجام انقلاب با رهبری امام بزرگوار به پیروزی برسد.
ایشان تأکید کردند: باید همیشه به یاد داشته باشیم که سر آغاز انقلاب عظیم اسلامی، همین حرکت مخلصانه اما به‌ظاهر کوچک مردم قم بود که با هدایت و دست قدرت الهی به سرانجامی تاریخ‌ساز منجر شد که این هدایت و نصرت در همه حوادث و رویدادهای متکی بر ایمان و غیرت دینی وجود خواهد داشت.
رهبر انقلاب با اشاره به دست پُر ملت ایران در مقابل زورگویان عالم افزودند: البته ابزار نظامی نیز وقتی اثر حقیقی و کارگشا دارد که متکی بر ایمان و غیرت دینی باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وعده الهی مبنی بر غلبه شماری قلیل بر جبهه‌ای بسیار وسیع به اذن الهی افزودند: شرط تحقق این وعده صادق، ایمان و غیرت دینی است.
ایشان با توصیه مؤکد به مسئولان تبلیغاتی، علمای معظم قم و دیگر مناطق و نیز آحاد مردم و جوانان فعال حوزه فرهنگی برای تلاش درباره زنده ماندن درس‌های حوادثی همچون قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم افزودند: باید همواره به یاد داشته باشیم که شروع مظلومانه اما متکی بر ایمان و غیرت دینی می‌تواند با یاری پروردگار حوادث عظیمی را در پی داشته باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با استناد به آیات مکرر قرآن کریم درباره فراموش نکردن یاری و نعمت‌های پروردگار افزودند: بنی اسرائیل در سایه قدرت معنوی و یاری پروردگار از زیر فشار رژیم سفاک فرعون رهایی یافتند اما با گذشت زمان، توکل و اعتماد به خدا و صبر و استقامت را از دست دادند و در نتیجه به ذلت و مَسکنت و غضب الهی دچار شدند.
ایشان کمیت و کیفیت جوانان مؤمن و پایبند به انقلاب را از اول انقلاب هم بیشتر خواندند اما تأکید کردند: باید مراقب بود راه را درست طی کنیم که لازمه این کار، فراموش نکردن این درس بزرگ قرآنی است.

به گزارش اقتصادآنلاین، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش با حضور در منطقه دارنگون شیراز و بازدید از تمرین تاکتیکی یگان‌های متحرک هجومی و واکنش سریع و هوابرد نیروی زمینی ارتش خاطرنشان کرد: کاربرد سلاح‌ها و تجهیزات به کار گرفته شده در این تمرین نشان می‌دهد که ارتش نمایشگاه متنوعی از اتکا به توان داخلی است.

فرمانده کل ارتش ادامه داد: نیروی زمینی ارتش مدتهاست که تربیت نیروهایی با توانمندی گوناگون و یگان‌های چند منظوره را دنبال می‌کند که بخشی از این توانمندی در این تمرین به معرض نمایش درآمد.

وی با اشاره به اینکه نیروهای جوان، آینده ارتش را تشکیل خواهند داد افزود: امروز کارکنان ارتش در نیروی زمینی انواع و اقسام مهارتها را فرا می‌گیرند و یگان‌های نیروی زمینی این توانمندی را پیدا کرده‌اند که بتوانند ماموریت‌های چند یگان را همزمان با هم انجام دهند. حاصل این عملکرد در عرصه رزم این است که تهدید هر چقدر هم تغییر کند، این نفرات و یگان‌ها می توانند متناسب با تهدید اقدام متقابل را انجام دهند و از رزم، موفق بیرون بیایند .

امیر سرلشکر موسوی با بیان اینکه نظامی‌ها هیچ وقت به وضعیت موجود خود قانع نمی‌شوند گفت: ما در ارتش هیچ یک از امکاناتی را که در اختیارمان قرار دارد، دور نمی‌ریزیم بلکه از آن استفاده بهینه می‌کنیم. با اتکا به دانش تخصصی جوانان‌مان و متناسب با تهدیدات روز، تغییرات اساسی در سامانه تانک‌های چیفتن انجام شده و امروز قدرت مانور یگان‌های زرهی نسبت به گذشته بسیار متفاوت و ارتقاء یافته است.

فرمانده کل ارتش در خصوص آماده به روز بودن یگان‌های ارتش ادامه داد: نیروهای چهارگانه ارتش دائم در زمین، هوا و دریا در حال اجرای ماموریت هستند، تمام حرکت ها را رصد می‌کنند و اگر کوچکترین اشتباهی از کسی سر بزند، قاطعانه مقابله می‌کنند و اگر وضعیت از سرد به گرم تبدیل شود، حتماً توانمندی های خودمان را به دشمن نشان خواهیم داد و با تمام توان از ملت بزرگ ایران، از آرمان های انقلاب و از پرچم سه رنگ کشورمان و حدود و ثغور این کشور پهناور دفاع خواهیم کرد .

وی گفت: یگان های ارتش در همه نیروها سریع و مقتدر هستند و هر زمان کوچکترین اتفاقی برای کشور بیفتد یگان‌های ارتش در سریع‌ترین زمان ممکن حاضر می شوند، همان طور که در بحران‌های طبیعی اولین یگان هایی که وارد عمل شدند، نیروهای ارتش بودند و قطعاً اگر تهدیدی برای کشور پیش آید اولین کسانی که وارد عمل می‌شود و جواب لازم را به دشمن می دهند، یگان‌های ارتش خواهند بود.

 فرمانده کل ارتش نتیجه این تمرین را بسیار عالی ارزیابی کرد و گفت: امروز، کار بسیار خوبی در این منطقه انجام شد و نتیجه این تمرین، یک حد نصاب جدید در حرکت و استفاده از تجهیزات یگانهای عمل کننده از ابتدا تا مقصد بود.

امیر سرلشکر  موسوی در خصوص تمرین رزم زمینی ترکیبی یگان های نیروی زمینی در استان فارس گفت: رزمایشی که در استان فارس انجام شد، نمایشگاهی از توانمندی ها و تولیدات داخلی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (ع) مبنی بر اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از ظرفیت های داخلی است.

امروز آسمان پایتخت عراق، هم در مظلومیت شهدا اشک ریخت و باران هم گواهی داد که خدای آسمان ها و زمین نیز همان گونه که در قرآن وعده داده، جنایتکاران و کافران را عذابی سخت خواهد داد.

روز تاریخی بغداد، امروز به ثبت رسید همه آمده بودند و خیابان های محل تشییع جای سوزن انداختن نداشت و بسیاری بر بالای پشت بام ها و ساختمان های بلند، میدان «حریه» چشم ها را به دوردست خیره کرده و در انتظار پیکرهای سرداران شهید بودند.

میدان حریه و پل دو طبقه در منطقه کراده تا دروازه منطقه امنیتی سبز در نزدیکی سفارتخانه آمریکا که در آن سوی رودخانه دجله واقع شده، مملو از جمعیت سوگوار بود.

در هر گوشه ای تجمعی بود و بر سوگ سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و همراهان شهیدشان می گریستند.

برخی از مردم به رسم دیرینه عراقی ها، اشعار حماسی می خواندند و «هوسه» (پایکوبی عراقی) به نشانه رجزخوانی برگزار می کردند.

زنی که خود را مادر شهید «محمد صالح الذهیباوی» یکی از شهدای الحشد الشعبی معرفی می کرد، در گوشه ای از خیابان رجز می خواند و برای سرداران شهید شعر می سرود.

او در اشعارش خود را باصلابت نشان می داد اما مردمی که دورش حلقه زده بودند نمی توانستند با شنیدن اشعار و رجزخوانی هایش گریه نکنند.

یکباره آوای شیپورها و موزیک رسمی عزا به نشانه ورود پیکرها در محل تشییع به صدا در آمد و به محض مشاهده پیکرهای شهدا، اشک ها ناخودآگاه در چشم ها حلقه بست.

خودرو حامل پیکر شهید ابومهندس که در پرچم عراق پیچیده شده بود، جلوتر حرکت می کرد و «احمد الاسدی» از فرماندهان سابق الحشد الشعبی و هم‌رزم ابومهدی المهندس با دیده های گریان بر سر پیکر شهید ایستاده بود.

خودرو حامل پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که مزین به پرچم جمهوری اسلامی ایران بود را نیز «حسن السالم» نماینده پارلمان و از اعضای برجسته گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق همراهی می کرد.

حسن سالم با دیده هایی که لحظه ای از اشک قطع نمی شد، مردم را با شعار «حاج قاسم سلیمانی در حق ملت عراق کوتاهی نکردی ...تشکر تشکر» برای سوگواری به جوش و خروش می آورد.

پیکرهای مطهر که از کنار دسته های در هم تنیده مردم عبور می کردند، ناله ها از حنجره بیرون می زند و باران اشک از دیدگان سرازیر می شد و جمعیت به صورت خودجوش شعارهایی در قدردانی از شهدا سر می دادند.

یک بلندگو سوار بر خودرو نیز که از ساعات اولیه صبح پیکرهای شهدا را از کاظمین تا بغداد همراهی کرده بود، با شعارها و خطبه های کوتاه حماسی، مردم را با رشادت ها و خدمات این سرداران شهید به عراق و ملت های منطقه آگاه می کرد.

فریاد «کلا کلا آمریکا»، «کلا کلا اسرائیل»، «کلا کلا آل سعود»، کلا کلا آل سعود و «کلا کلا بعثیه» لحظه ای در طول مسیر تشییع پیکرهای شهدا قطع نشد.

یکی از شعارهایی که تشییع کنندگان را به وجد آورد، این بود: «بین ما و آمریکا خون‌خواهی است/هرکس می ترسد کنار بکشد.»

شعاری دیگری که اشک از چشمان تشییع کنندگان سرازیر کرد، این بود که «دستی که موصل را آزاد کرد، حیف شد که در بغداد افتاد» که اشاره به رشادت های این سرداران شهید در مبارزه با تروریسم و نقش آنها در آزادی موصل داشت اما سنت الهی حکم کرد که در اطراف فرودگاه بین المللی بغداد به دستور شرورترین خلق خدا (دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا) شهید شوند.

در مراسم مردمی امروز شخصیت های رسمی و سیاسی که برخی از آنها مثل «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد یا «هادی العامری» دبیرکل سازمان بدر که از همرزمان این سرداران شهدا بود نیز حضور داشتند.

وقتی تشییع کنندگان متوجه شدند «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نیز در مراسم حضور یافته، دور او را احاطه کردند و فریاد می زدند: «آقای نخست وزیر خروج نیروهای آمریکایی ها را از تو می خواهیم.»

برخی از تشییع کنندگان خشمگین نیز با بغض در گلو فریاد گلایه آمیز سر می زدند که «چرا در برابر فشار آمریکایی ها حاضر به استعفا شد.»

هادی العامری که از او به عنوان شیخ مجاهدین عراقی یاد می شود، وقتی وارد جمع تشییع کنندگان شد، جمعیت زیادی او را احاطه کردند تا عطر و بوی سرداران شهید را از بدن هم‌رزم شهدا استشمام کنند.

بسیاری از جوانان به او می گفتند: «ابوحسن! (کنیه هادی العامری) ما آماده شهادت و حمله به نیروهای آمریکایی هستیم.»

عده ای نیز فریاد می زدند: «خروج نیروهای آمریکایی را از شما می خواهیم.»

هادی العامری در ادامه مسیر به همراه تعدادی از فرماندهان مقاومت مانند «حامد الجزائری» (سرایا خراسانی)، «ریان الکلدانی» مجاهد مسیحی و فرمانده سابق گروه «بابلیون» بر پشت وانتی سوار شده و به پیکرهای شهدایی که از برابر او عبور می کردند، ادای احترام می کرد.

گرداگرد خودرویی که او بر پشت آن سوار بود، جمعیت لحظه ای از موج زدن و درخواست های مکرر برای اخراج نیروهای آمریکا و بستن سفارتخانه اش، آرام و قرار نداشت.

العامری به همراه فرماندهان گروه های مقاومت در انتهای تشییع، بر آخرین خودرو حامل پیکر یکی از شهدای حادثه فرودگاه بغداد سوار شد و در تقاطع دانشگاه بغداد، به اصرار تشییع کنندگان، شروع به سخنرانی کرد.

العامری سوگند یاد کرد که انتقام خون شهدای مقاومت را می گیرد و گفت که از همه جریان های سیاسی می خواهد که در جلسه آتی پارلمان حضور یابند تا به خواست این ملت داغدار، مصوبه خروج نیروهای آمریکایی تصویب شود.

این سخن مانند آب پاکی بود که دل های داغدار تشییع کنندگان را در انتهای مراسم، کمی آرام کرد و همه در حمایت از العامری شعار معروف «علی ویاک علی» (امیرالمومنین علی (ع) پشت و پناهت است) سر دادند.

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی، «همام الحمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی، «خالد الملا» رییس جماعت علمای اهل سنت، تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی، سران عشایر، شخصیت ها و مقامات به علاوه مردم و مجاهدین الحشد الشعبی و گروه های مقاومت اسلامی عراق در مراسم به یادماندنی تشییع امروز حضور داشتند.

بلندگوی همراه مراسم تشییع نیز در پایان مراسم این خطبه کوتاه را پخش کرد: «سیاسیون و نمایندگان پارلمان که برخی از آنها در مراسم تشییع حضور دارند، بدانند که اگر مصوبه اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان تصویب نشود، این مردم داغدار، قبل از آمریکایی ها انتقام خون سرداران شهید را از نمایندگان پارلمان می گیرند.

در این سخنرانی کوتاه همچنین تأکید شد که اگر پارلمان و دولت عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی اقدام جدی نکند، مقاومت اسلامی عراق گزینه های دیگری برای اجبار آمریکایی ها برای خروج از عراق به کار خواهد بست.

جمعیت، بر خلاف آنچه برگزارکنندگان آیین تشییع تصور می کردند، بیشتر از حد انتظار بود و برای همین، مراسم تشییع که از حوالی ساعت ۱۱ صبح شروع شد تا ساعات ۱ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر به طول انجامید.

بسیاری از همرزمان سرداران شهید و مردم تشییع کننده ترجیح دادند که‌ پیکرهای مطهر را تا کربلا همراهی کنند و در مراسم تشییعی که قرار است در بین الحرمین و سپس حرم امیر مؤمنان علی (ع) در نجف اشرف برگزار شود، شرکت کنند.

مردم بغداد و پیش از آن اهالی کاظمین امروز شنبه در حق شهدای مقاومت سنگ تمام گذاشتند.

آفتاب‌‌نیوز :

فرمانده کل سپاه گفت: فتنه‌ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه شکست های بزرگی بود که دشمن در عرصه های مختلف ظرف 40 سال و به خصوص در 8 ماه گذشته از امت اسلام و ملت ایران دریافت کرده است.

سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تجمعی که در تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروز که شما اینجا در قلب جهان اسلام یعنی تهران جمع شده‌اند تیر خلاصی به تلاش های آمریکا زدید، آفرین بر شما و قدم‌های ثابت و استوار که آمدید. آمدید تا از امام مسلمین در این نبرد بزرگ جهانی حمایت کنید. اگر از آسمان به این نقطه نگاه شود، واژه شرف را روی زمین ترسیم کرده اید.

 

وی افزود: هر امتی امام خود را گم کند، محکوم به هلاکت و مصیبت است. شما از حوادث دردناک صدر اسلام آمده‌اید تا اجازه ندهید آن ماجراهای غم انگیز تکرار شود. ای کاش اندکی از این جمعیت در مسجد کوفه بود تا امام علی(ع) ضربت نخورد، ای کاش شما با امام حسن می‌بودید تا در مقابل معاویه تنها نماند و همه آبروی هستی را به قربانگاه اسلام نبرد.

سرلشکر سلامی خطاب به جمعیت حاضر در میدان انقلاب با بیان اینکه شما از آن واقعه‌های دردناک درس گرفته‌اید، ادامه داد: ای کاش شما می‌بودید تا امام مسلمین، حسین ابن علی(ع) در عاشورای 61 هجری تنها نمی‌ماند و این لبیک ها را در آن زمان سر می‌دادید تا فرزندان امام اسیر نشوند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه امروز در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم و این لحظه در حال شکست دادن همه قدرت استکبار هستیم، گفت: جنگی که در خیابان های ما آغاز شد، یک سناریو کامل جهانی بود. این جنگ تمام شد، شما دقیق عمل کردید و آن لحظاتی که نباید به پیاده نظام دشمن بپیوندید، نجیبانه صف خود را جدا کردید و امروز به میدان آمدید تا اسلام دوباره سرافراز، ایران جاودانه و دشمن فرو بپاشد.

وی تصریح کرد: امروز تیر خلاص به دشمن زده شد. فتنه‌ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد حاصل همه شکست های بزرگی بود که دشمن در عرصه های مختلف ظرف 40 سال و به خصوص در 8 ماه گذشته از امت اسلام و ملت ایران دریافت کرده است. او نمی‌توانست حادثه بسازد، اما منتظر ساختن یک حادثه بود تا از آن استفاده کند، دشمن حتی به پوشک بچه هم برای آزار مردم متوسل شد، بنزین فقط بهانه بود و او به دنبال اذیت کردن ملت ایران بود.

سرلشکر سلامی افزود: دیدید که حتی ترامپ جلسه استیضاح کنگره را نیامد و در کاخ سفید ماند و اتاق فرماندهی تشکیل داد تا ملت بزرگ ایران را شکست دهد. ما رصد می کردیم، او این بار همه توان خود را به صحنه آورد، فشار و جنگ روانی حداکثری و پیاده نظام مزدور داخلی به میدان آمد. حتی ناو هواپیمابر او که ماه‌ها از ترس ما در بیرون از خلیج فارس مانده بود، به میدان آمد. اما می‌گویم به آنها که دیر شده است، به صهیونیست ها هم می‌گویم که دلخوش به آمریکا نباشد، او دیر می‌آید، زمانی می‌آید که شما نابود شده‌اید.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما به شکل سریالی در همه صحنه ها و با هدایت یک مرد الهی حضور داریم، خاطرنشان کرد: آن مرد بزرگی که این لحظه در نزدیکی ماست، در قلب ما خانه دارد. او کسی است که در عمق سرزمین های تحت سلطه دشمنان نفوذ کرده و آنها را به عقب رانده است. سرزمین‌های اسلامی را به میدان جهاد آزادیخواهانه علیه مستکبران تبدیل کرده است و توسعه نفوذ انقلابش را هزاران کیلومتر آن طرف تر برده، شرفمندانه به میدان آمد و خداوند به عزت او افزود و صفحه جدیدی از تاریخ بزرگ برای ایران بزرگ ساخت.

وی گفت: رهبر ما سیاست آمریکایی ها و مستکبران را در لبنان با شکست مواجه کرد، چنان سپاهی در آنجا ساخت که صهیونیست‌ها شب و روزشان، شب است. او از ملت سوریه دفاع کرد، جهان اسلام را به هم پیوند داد و سرانجام آن زنجیره مستحکم مقاومت را حفظ کرد. ملت عراق را از شر شیاطین و تجزیه آنها نجات داد و امت را به هم گره زد؛ به اربعین نگاه کنید. او کسی است که هر امتی به آن تکیه کرد، ایستاد و هرکسی از او فاصله گرفت، افتاد. هنر او شکستن قدرت‌های بزرگ و تحقیر آمریکا و پیروز کردن مسلمین است.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه رهبری قائمه و مردم قائده انقلاب ما هستند، عنوان کرد: مطمئن باشید امروز دیگر دشمنان ما قادر به هیچ عملی نیستند، آنها شکست خورده‌اند، به قامت رهبران افسرده و پژمرده‌شان نگاه کنید. ما همه جا آنها را تعقیب می‌کنیم و به آنها می‌گوییم که ما هیچ کاری را بی پاسخ نمی‌گذاریم و با همه تسویه حساب می‌کنیم، روز و کیفیت آن را ما مشخص می‌کنیم. ما از نسل همان مردان و زنانی هستیم که راه را بر دشمنان بسته‌ایم.

** توصیه یک سفیر به اروپایی‌ها

فرمانده کل سپاه گفت: سفیر یکی از کشورها که ما اطلاعات محرمانه آن را داریم اما نامش را نمی‌گویم، همه سفرا را جمع کرد و به آنها گفت "به اروپایی ها بگویید ایرانی ها در حال بریدن وابستگی اقتصادی کشورشان به نفت هستند و به خودکفایی رسیده اند، بجنبید، نفت را باز کنید، گشایش ایجاد کنید وگرنه ملت ایران اقتصادش از نفت جدا می‌شود." ما به خیمه دشمن رسیده ایم، دشمن دیگر نفس ندارد و سیاست و قدرت نظامی‌اش دیگر نافذ نیست و در مقابل شیرهای سپاه و ارتش اسلام هیچ قدرتی یارای ایستادگی ندارد.

وی خطاب به مسئولین، اظهار داشت: به همه مسئولین میگویم که ملت آمد و وظیفه خود را انجام داد، اکنون نوبت ماست، کمربندها را ببندید، میان مردم حرکت کنید و مشکلات را حل کنید. ما با مردم هستیم و پیش مرگ و فداییان مردم هستیم.

** از خط قرمزهای ما عبور کنید، نابودتان می‌کنیم

سرلشکر سلامی با هشدار به دشمنان ملت ایران خطاب به سران آمریکا، اسرائیل، انگلیس و آل سعود، گفت: شما ما را در میدان تجربه کرده‌اید و سیلی‌های محکمی خوردید و نتوانستید پاسخ بدهید؛ بعضی از این سیلی‌ها را همه جهان دیده و برخی را هم ندیده است. منتظر باشید از خط قرمزهای ما عبور کنید، نابودتان می‌کنیم.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: هرکسی بخواهد به مال، جان و ناموس ملت ما تعرض کند، سخت مجازات خواهد شد؛ آنگونه که همگان عبرت بگیرند. ما نجابت به خرج دادیم و مدارا کردیم، اما مراقب باشید صبر ما انتها دارد. به ملت ایران احترام بگذارید و مودب باشید، اگر این انرژی متراکم آزاد شود، هیچ دشمنی در هیچ جای جهان امن و امنیت نخواهد داشت. ما ملت اسلام و ملت ایرانیم و رهبر بزرگی داریم که تا به امروز ما را از همه صحنه‌های سخت، ایمن عبور داده است و پناهگاه همه مستضعفان است.

سرلشکر سلامی در پایان خطاب به مردم انقلابی تهران که در تجمع امنیت، اقتدار و آرامش حضور یافته‌اند، گفت: من خاک کف پای همه شما را برای تبرک به صورت می کشم، پاهایتان را می بوسم و برای همه شما عزیزان، عزت، تندرستی، شادابی و سربلندی از خداوند خواستارم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این وزارتخانه وی افزود: عناصر مذکور که با بودجه سرویس اطلاعاتی آمریکا (CIA) در کشور‌های مختلف آموزش‌های لازم برای جمع آوری اطلاعات در پوشش شهروند خبرنگاری را دیده بودند، از مدت‌ها قبل تحت رصد اطلاعاتی قرار داشتند و پس از اوج گیری اغتشاشات، مشخص شد که دستوراتی برای حضور در اغتشاشات و تهیه گزارش‌های دقیق و به ویژه تصویری دریافت کرده اند.
این مقام اطلاعاتی اضافه کرد: بر این اساس ۶ نفر از این افراد در زمان حضور در صحنه‌های اغتشاش و اجرای دستورات عناصر سرویس اطلاعاتی دستگیر شدند و ۲ نفر دیگر نیز که اقدام به جمع آوری اطلاعات و قصد انتقال آن به خارج از کشور را داشتند؛ قبل از خروج از کشور شناسایی و دستگیر شدند.
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ضمن تأکید بر هوشیاری و مراقبت سربازان گمنام امام زمان (عج) در صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: سایر افراد مرتبط با این شبکه در سطح کشور تحت رصد قرار دارند و در صورت هرگونه اقدام مغایر با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، با آن برخورد قضایی و امنیتی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در سخنانی در مراسم تجدید بیعت میهمانان سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد با تشکر از زحمات آیت‌الله اراکی، دبیرکل و اعضای مجمع افزود: مجمع تقریب مذاهب اسلامی نمونه کوچکی از محبت و وحدت ملت ایران را با ملت‌های دیگر اسلامی نمایش می‌دهد.
وی گفت: معجزه پیامبر (ص) اول قرآن و دوم وحدت مسلمانان بود، یعنی همه مسلمانان یکی شدند و برای پیروزی اسلام تلاش کردند به نحوی که تا مدت‌ها خبری از منافقین در جهان اسلام نبود.
تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) با بیان اینکه همه جوامع اسلامی باید یک صدا داشته باشند و آن صدا، صدای وحدت باشد افزود: آن چیزی که ریشه اسلام را از بین می‌برد اختلافات است، امروز باید بذر محبت در بین جوامع اسلامی رواج پیدا کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی گفت:​آن کسی که به نام شیعه به سنی دشنام می‌گوید و آنکه به نام غیرت تسنن شیعه را تکفیر می‌کند هر دو دارند به پیامبر خیانت می‌کنند چرا که هر صدایی که جامعه اسلامی را چند پاره می‌کند نفاق است و به تعبیر مقام معظم رهبری آنچه ریشه اسلام را می‌خشکاند صدای سنی آمریکایی یا صدای شیعه انگلیسی است.
وی با اشاره به پیچ‌های تاریخی مثل ظهور داعش و تکفیری‌ها، که جهان اسلام با وحدت و همدلی از ان‌ها عبور کرد افزود: امروز هم با همین علم و آگاهی می‌توانیم این راه را ادامه بدهیم. سید حسن خمینی تصریح کرد: باید همراه هم باشیم و غده سرطانی رژیم صهیونیستی را حذف کنیم چرا که یک سرزمین امت اسلامی زیر یوق یک ملت نژاد پرست است در حالی که مسلمانان هیچگاه نژاد پرست نبوده اند و این یک دشنامی بر جان جهان اسلام است که باید برچیده شود.
تولیت آستان مطهر امام خمینی (ره) گفت: امروز قدس مانند نیم قرن گذشته، پرچم آزادی خواهی مسلمانان است؛ هر جای جهان هر داستانی وجود دارد فرع است و اصل برای ما فلسطین (این کانون آزادی خواهی جهان) است.

 
http://www.iribnews.ir/00Amza
 
برچسب ها: سیدحسن خمینی ، تولیت استان امام خمینی ، کنفرانس وحدت ، معجزه پیامبر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در سخنانی در مراسم تجدید بیعت میهمانان سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد با تشکر از زحمات آیت‌الله اراکی، دبیرکل و اعضای مجمع افزود: مجمع تقریب مذاهب اسلامی نمونه کوچکی از محبت و وحدت ملت ایران را با ملت‌های دیگر اسلامی نمایش می‌دهد.
وی گفت: معجزه پیامبر (ص) اول قرآن و دوم وحدت مسلمانان بود، یعنی همه مسلمانان یکی شدند و برای پیروزی اسلام تلاش کردند به نحوی که تا مدت‌ها خبری از منافقین در جهان اسلام نبود.
تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) با بیان اینکه همه جوامع اسلامی باید یک صدا داشته باشند و آن صدا، صدای وحدت باشد افزود: آن چیزی که ریشه اسلام را از بین می‌برد اختلافات است، امروز باید بذر محبت در بین جوامع اسلامی رواج پیدا کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی گفت:​آن کسی که به نام شیعه به سنی دشنام می‌گوید و آنکه به نام غیرت تسنن شیعه را تکفیر می‌کند هر دو دارند به پیامبر خیانت می‌کنند چرا که هر صدایی که جامعه اسلامی را چند پاره می‌کند نفاق است و به تعبیر مقام معظم رهبری آنچه ریشه اسلام را می‌خشکاند صدای سنی آمریکایی یا صدای شیعه انگلیسی است.
وی با اشاره به پیچ‌های تاریخی مثل ظهور داعش و تکفیری‌ها، که جهان اسلام با وحدت و همدلی از ان‌ها عبور کرد افزود: امروز هم با همین علم و آگاهی می‌توانیم این راه را ادامه بدهیم. سید حسن خمینی تصریح کرد: باید همراه هم باشیم و غده سرطانی رژیم صهیونیستی را حذف کنیم چرا که یک سرزمین امت اسلامی زیر یوق یک ملت نژاد پرست است در حالی که مسلمانان هیچگاه نژاد پرست نبوده اند و این یک دشنامی بر جان جهان اسلام است که باید برچیده شود.
تولیت آستان مطهر امام خمینی (ره) گفت: امروز قدس مانند نیم قرن گذشته، پرچم آزادی خواهی مسلمانان است؛ هر جای جهان هر داستانی وجود دارد فرع است و اصل برای ما فلسطین (این کانون آزادی خواهی جهان) است.

 
 
برچسب ها: سیدحسن خمینی ، تولیت استان امام خمینی ، کنفرانس وحدت ، معجزه پیامبر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در سخنانی در مراسم تجدید بیعت میهمانان سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد با تشکر از زحمات آیت‌الله اراکی، دبیرکل و اعضای مجمع افزود: مجمع تقریب مذاهب اسلامی نمونه کوچکی از محبت و وحدت ملت ایران را با ملت‌های دیگر اسلامی نمایش می‌دهد.
وی گفت: معجزه پیامبر (ص) اول قرآن و دوم وحدت مسلمانان بود، یعنی همه مسلمانان یکی شدند و برای پیروزی اسلام تلاش کردند به نحوی که تا مدت‌ها خبری از منافقین در جهان اسلام نبود.
تولیت آستان حرم امام خمینی (ره) با بیان اینکه همه جوامع اسلامی باید یک صدا داشته باشند و آن صدا، صدای وحدت باشد افزود: آن چیزی که ریشه اسلام را از بین می‌برد اختلافات است، امروز باید بذر محبت در بین جوامع اسلامی رواج پیدا کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی گفت:​آن کسی که به نام شیعه به سنی دشنام می‌گوید و آنکه به نام غیرت تسنن شیعه را تکفیر می‌کند هر دو دارند به پیامبر خیانت می‌کنند چرا که هر صدایی که جامعه اسلامی را چند پاره می‌کند نفاق است و به تعبیر مقام معظم رهبری آنچه ریشه اسلام را می‌خشکاند صدای سنی آمریکایی یا صدای شیعه انگلیسی است.
وی با اشاره به پیچ‌های تاریخی مثل ظهور داعش و تکفیری‌ها، که جهان اسلام با وحدت و همدلی از ان‌ها عبور کرد افزود: امروز هم با همین علم و آگاهی می‌توانیم این راه را ادامه بدهیم. سید حسن خمینی تصریح کرد: باید همراه هم باشیم و غده سرطانی رژیم صهیونیستی را حذف کنیم چرا که یک سرزمین امت اسلامی زیر یوق یک ملت نژاد پرست است در حالی که مسلمانان هیچگاه نژاد پرست نبوده اند و این یک دشنامی بر جان جهان اسلام است که باید برچیده شود.
تولیت آستان مطهر امام خمینی (ره) گفت: امروز قدس مانند نیم قرن گذشته، پرچم آزادی خواهی مسلمانان است؛ هر جای جهان هر داستانی وجود دارد فرع است و اصل برای ما فلسطین (این کانون آزادی خواهی جهان) است.

 
 
ب