fajr 98 1

فرهنگی هنری

فرهنگی هنری (14)

«فرمول یک» از شنبه ٢۴ فروردين ماه
حوالى ساعت ١٨
از شبكه يك سيما
با اجراى سيد على ضيا

سام بهشتی، فرزند ایشان در این خصوص اعلام کرد جمشید مشایخی ساعت ۲۱ امشب در بیمارستان عرفان تهران به دلیل ایست قلبی درگذشته است.

در ساعت ۲۱:۰۰ روز ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ صفحهٔ اینستاگرام جمشید مشایخی که توسط فرزندانش اداره می‌شود، در پیامی کوتاه نوشت: پدر ما ساعت ۹ شب امشب ۱۳/فروردین/۱۳۹۸ در نهایت آرامش به سفر ابدی رفت. تشکر ویژه از همهٔ عزیزانی که همواره به ایشان لطف و محبت داشتند. روح ایشان شاد و یادش گرامی باد. نادر، نغمه و سام مشایخی".

سید علی ضیا مهمان ویژه برنامه خندوانه در شب عید مبعث شد

برنامه خندوانه به تهیه کنندگی و اجرای رامبد جوان هرشب ساعت ۲۳ روانه آنتن شبکه نسیم می شود

گفتنی است هدف ار این برنامه شادی دل مخاطبان می باشد که در این ایام با افرادی سرشناس به مسابقات هیجانی می پردازد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، تصویربرداری سریال طنز «دنگ و فنگ روزگار» به کارگردانی جواد مزدآبادی از اوسط آبان ماه سال گذشته آغاز شد و پس از پایان مراحل تولید قرار است از شنبه 17 فروردین ماه روی آنتن شبکه یک سیما برود.

سریال «دنگ و فنگ روزگار» به تهیه کنندگی امیر طالبی کاشانی در ۷۰ لوکیشن تصویربرداری شده است.

به گفته تهیه کننده، تصویربرداری این سریال که به قلم حسن وارسته و امیر شاداب نوشته شده، حدود ۶ ماه طول خواهد کشید که تا به امروز یک ماه و چند روز آن سپری شده است.

در خلاصه داستان این سریال آمده که محمد نادری و سیروس گرجستانی  دو دوست هستند که در یک شراکت دچار مشکلاتی شده و ناچار می‌شوند سال‌ها این مشکلات را پنهان کنند و همین مساله باعث رقم خوردن اتفاقات طنز می‌شود.

سیروس گرجستانی، محمد نادری، نیما شاهرخ شاهی، محمد فیلی، غلامرضا نیکخواه، امیر غفارمنش، ساعد هدایتی، پانته‌آ مهدی‌نیا، سینا رازانی، زهرا داوودنژاد، مهری آل‌آقا، مریم شاه‌ولی، مینا نوروزی، فرخنده فرمانی‌زاده، ساقی زینتی، بیتا خردمند، عباس محبوب، طاهره علایی، فریده دریامج، وحید ندایی، ژیار محمدزاده، فاطمه شکری، طناز دهقان، ساره صحرایی، ستاره صحرایی و ... از جمله بازیگران «دنگ و فنگ روزگار» هستند.

به گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (اسفندماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.

استفتائات جدید (اسفند ماه) مقام معظم رهبری

اشتباه در تشخیص مسافت شرعی
سؤال ۱: اگر کسی در ماه رمضان قبل از ظهر به قصد پیمودن مسافت شرعی یا رفتن به نقطه ای که گمان می کرده به مقدار مسافت شرعی است، از شهر خارج شود و پس از طی مسافت، افطار کند و به شهر بازگردد، ولی بعد از چند روز متوجه شود به مقدار مسافت شرعی نبوده است، آیا علاوه بر قضای روزه، کفاره هم واجب آمده است؟
جواب: فقط قضای روزه واجب است.

تجسس در تلفن همراه همسر
سؤال ۲: اگر کسی گوشی همسرش را چک کند و پیغامهایی را که با خانم‌ها و آقایان داشته بخواند، شرعاً اشکال دارد؟
جواب: بدون اذن و رضایت ایشان جایز نیست.

نگفتن عیوب جنس به خریدار
سؤال ۳: برخی قطعات اتومبیل بنده به صورت حرفه­ای تعویض یا تعمیر شده است. اگر هنگام فروش ـ در صورت عدم سؤال خریدار ـ، جزئیات آن را به خریدار اعلام نکنم، معامله و پول حاصل از آن چه حکمی دارد؟
جواب: در فرض سؤال معامله صحیح بوده و مال به دست آمده حلال است.

استفاده از نقرۀ آمیخته به طلا برای مرد
سؤال۴: بنده انگشترهایی به مشتریان خود می‌فروشم که از ترکیب طلا و نقره ساخته شده است. با توجه به حرمت استفاده از انگشتر طلا برای آقایان، برای آنکه حرمت آن برطرف شود، حداکثر چند درصد انگشتر طلا باشد، استفادۀ از آن برای آقایان اشکال ندارد؟
جواب: اگر طلای موجود در آن به قدری کم باشد که عرفا به آن انگشتر طلا نمی گویند، استفادۀ از آن برای مرد اشکال ندارد.

استفاده از کراوات در عروسی
سؤال ۵: آیا استفاده از کراوات در شب عروسی اشکال دارد؟
جواب: به طور کلی پوشیدن لباسهایی که پوشش و لباس غیر مسلمانان محسوب می‌شود و استفادۀ از آن ترویج فرهنگ منحط و معاند غربی محسوب می شود، جایز نیست.

وضو و غسل بعد از تتو
سؤال ۶: زنی که تتو انجام داده و ابرویش زخم یا جراحت دارد، می تواند به جای وضو یا غسل، تیمم کند؟
جواب: اگر روی زخم باز است و آب برای آن ضرر ندارد، باید طبق معمول وضو و غسل انجام دهد و آن را بشوید، و اگر آب برای آن ضرر دارد، باید اطراف آن را بشوید و احتیاط آن است که اگر ضرر نداشته باشد، روی آن دست تر بکشد.

مستطیع شدن زن در صورت مطالبۀ مهریه
سؤال ۷: اگر مهریۀ زن برای مخارج حج واجب کفایت کند، حج بر او واجب است و باید مهریه را از شوهرش مطالبه کند؟
جواب: در صورتی که شوهر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، زن نمی‌تواند مهریه را مطالبه کند و مستطیع نیست، ولی اگر شوهر تمکّن دارد و مطالبۀ مهریه برای زن مفسده‌ای ندارد، واجب است مهریه را مطالبه کند و به حج برود و اگر مطالبۀ آن برای او مفسده داشته باشد مثل اینکه منجر به نزاع و طلاق شود، مستطیع نیست و واجب نیست مطالبه کند.

خمس مستمرّی
س ۸: پدر من کارمند بود و مدتی است که فوت شده و حقوق مستمری او ماهیانه بین من و مادرم به صورت جداگانه به حسابمان واریز می­‌شود، آیا باید خمس آنرا بدهیم؟
جواب: پرداخت خمس مستمری واجب نیست.

قرض ربوی
سؤال ۹: مادرم قصد دارد پولی را به شخصی قرض بدهند و این شخص گفته ماهانه مبلغی از سود درآمدش را به مادرم می­دهد و از دادن این سود هم راضی است، آیا عمل مذکور ایراد دارد یا اینکه ربا حساب می شود؟
جواب: قرض به شرط سود، ربا و حرام است، لکن اگر ضمن قرض شرط نشود که سود بدهد و قرض مبنی بر پرداخت سود نباشد، در صورتی که قرض گیرنده با رضایت خود مبلغی را اضافه بپردازد، اشکال ندارد، همچنین اگر دریافت سود ضمن یکی از عقود شرعی، مانند مضاربه یا مشارکت باشد، اشکال ندارد.

حکم اذان و اقامه تلویزیون
سؤال ۱۰: در رساله​​های عملیه گفته شده: «کسی که اذان و اقامه دیگری را شنیده، چه با او گفته باشد یا نه، در صورتی که بین اذان و اقامه و نمازی که می خواهد بخواند زیاد فاصله نشده باشد، می تواند برای نماز خود اذان و اقامه نگوید.» اگر از تلویزیون یا رادیو بشنود هم این حکم جاری است؟
جواب: اگر مستقیم پخش شود، حکم مذکور را دارد.

انتهای پیام/

          هیات وزیران نرخ ارزی و هزینه حج ۹۸ را تصویب کرد. سازمان حج و زیارت هنوز نسبت به نامه‌ای که منتشر شده واکنشی نشان نداده است اما رییس این سازمان قبلا ابراز امیدواری کرده بود که «حج ۹۸ با قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان انجام شود.»

به گزارش ایسنا، در تصویب نامه‌ای که با امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور منتشر شده، ارز مورد نیاز حج ۹۸ از طریق سامانه نیما و به ازای هر دلار هفت‌هزار تومان تأمین می‌شود. هزینه حج شامل دو بخش ریالی و ارزی می‌شود که علی‌رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت پیش تر اعلام کرده بود: هزینه‌های ثابت حج تمتع برای هر نفر بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار تمام می‌شود. این سازمان هنوز هزینه‌های ریالی حج تمتع ۹۸ و قیمت تمام‌شده آن را اعلام نکرده است اما در محاسبه اولی با در نظر گرفتن نرخ ارز تصویب‌شده، قیمت ارزی سفر حج ۹۸، مبلغی در حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان می‌شود که هزینه ریالی نیز به آن اضافه خواهد شد.

در تصویب‌نامه منتشرشده نیز آمده که هیأت وزیران در جلسه ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب کرد:

مبلغ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار از طریق سامانه نیما (به ازای هر دلار هفتاد هزار (۷۰.۰۰۰) ریال) برای تأمین هزینه‌های برگزاری حج تمتع سال ۱۳۹۸ در اختیار سازمان حج و زیارت قرار می‌گیرد.

سازمان حج و زیارت موظف است معادل ریالی مبلغ مذکور را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت کند.

این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور امضا و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ابلاغ شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و رئیس این سازمان بارها از تلاش برای کاهش نرخ ارز در محاسبه قیمت تمام‌شده حج تمتع اطلاع داده بودند. رشیدیان در آخرین اظهارنظر درباره قیمت حج ۹۸ با یادآوری اینکه ارز تأمین‌شده برای حج سال ۹۷ با نرخ ۳,۸۰۰ تومان تأمین شده بود، گفته است: اگر بنا باشد حج ۹۸ با ارز نیمایی تأمین شود قطعاً (قیمت) افزایش بیش از دوبرابری نسبت به حج گذشته خواهد داشت اما با تلاش‌های صورت‌گرفته تقریباً این افزایش قیمت مهار شده است.

قیمت حج سال ۹۷ از حدود ١٣ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان تا حدود ١٨ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان بود.

مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان پنجمین جشنواره هنر مقاومت عصر امروز برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره هنر مقاومت برگزار شد/ سردار نقدی: جشنواره هنر مقاومت به تقلید از عمار به شهرستان‌ها برودبه گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان پنجمین جشنواره هنر مقاومت عصر امروز (چهارشنبه ۲۴ بهمن) با حضور هنرمندان، مدیران و مسئولین لشکری و کشوری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر هنرمندان و دبیران بخش‌های دهگانه، مسعود نجابتی دبیرکل جشنواره، محمد حبیبی سرپرست بنیاد فرهنگی روایت فتح، سردار نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، محسن سلیمانی مدیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر و احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور دارند.

سردار نقدی در ابتدای این مراسم گفت: امروز روز مهمی برای ملت ما بود و پیام رهبری معظم را دیدیم و شنیدیم. هر کدام از این عبارات، به اندازه یک کتاب و بیشتر پیام دارد. بنده شخصا به جوانان حسودی کردم. ما هم با جوانان هستیم تا ایستگاه قدس.

وی افزود: امروز همه دنیا خیره مانده‌اند از انقلابی که توانسته است به چهل سالگی برسد. این چهل سال ایستادگی ثابت کرد که مردم ایران لایق آینده‌ای بسیار درخشان‌تر هستند.

این مقام مسئول سپس درباره پنجمین جشنواره هنر مقاومت گفت: آثار به بلوغ خوبی رسیده و از نظر شکل و مضمون بسیار رشد داشته است.

سردار نقدی به برگزارکنندگان جشنواره پیشنهاد کرد مانند جشنواره عمار تمهیدی بیندیشند که نه فقط به صورت مجازی، بلکه حقیقتاً آثار را به همه نقاط کشور ببرند و اکران کنند.

انتهای پیام/

در آئین ویژه دکلمه خوانی این فعال سیاسی قبل ازانقلاب ,که با حضور قشرهای مختلف مردم وعلاقمندان در این مسجد برگزارشد, پس از خاطره گویی حاج تقی هنرمند مدیر فرهنگی گروه شهید دستغیب , فایل صوتی این دکلمه خوان ناشناس راکه ازسایت تابناک برداشت شده است پخش کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت .

حاج حسین مدنی 74 ساله واز فعالان سیاسی قبل از انقلاب این شهر به حضورگسترده مردم کاشان که به رهبری علما وروحانیون منطقه ساماندهی می شد اشاره کرد وگفت: حدود چهار ماه به پیروزی انقلاب اسلامی مانده بود که این دکلمه با همیاری استاد حسینعلی شریف موذن وقاری برترکشوری تهیه و در تهران شهریور 57 مقابل مدرسه عالی بازرگانی ,درکاشان عاشورای 57  و درقمصر شام عاشورای57  اجرا کردم ,که بعد از آن مورد تعقیب اطلاعات شهربانی آن دوران قرار گرفتم .

این دکلمه که حال وهوای آن دوران را در ذهنها زنده میکند بدین شرح است :

به هنگامی که ابراهیم بت ها را شکست و بت پرستان را به راه حق هدایت کرد, همه نمرودیان و بت پرستان خشمگین گشتند و ابراهیم را در آتش افکندند ,   لیکن عاقبت بت سرنگون شد - بت شکن پیروز

به هنگامی که شداد ستمگر در زمین لاف خدایی زد , بهشتی ساخت از خون هزاران رنجبر ,اما به مرگش, عاقبت بت سرنگون شد,بت شکن پیروز    

به هنگامى که ضحاک ستمگر خون پاک نوجوانان برزمین مى‏ریخت ,   کاوه آهنگر، آن آزاد مرد کارگر،بت سرنگون کرد -      بت‏شکن پیروز

به هنگامى که قیصرهاى رومى و شهنشاهان ایرانى، خدا بودند, میان وادى پر التهاب جاهلیت, بر روی زمین مردى عرب یعنى محمّد بت شکن شد,بت شکن پیروز

زمانى که معاویه خلافت را به سلطانى مبدل کرد و موروثى, على مرد خدا هم بت شکن‏ شد - بت‏شکن پیروز

به هنگامى که فرزند معاویه یزید پست، سلطان شد, حسین ابن على با او نبرد آورد, حسین مرد خدا هم بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

به هنگامى که هارون شاه شد، او نیز چون بت بود, امام هفتمین موسى بن جعفر بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

زمانى که که رضا شاه کثیف آن نوکر بیگا نگان سلطان ‏ایران شد,ابر قدرت، قوى شوکت بت اعظم که بساط سلطنت درخانه‏اش گردید موروثى, بسى آزادگان بت شکن راکشت , لیکن عاقبت بت سرنگون شد - بت‏شکن پیروز

ولى در این زمان! جلاد خون آشام بیگانه , بت دوران، خدایگان، آریا بت ‏را سرنگون کردند,که نمرود است وشداد است و چون مانند معاویه ناپاک است , بدّتر از یزید پست و سفاک‏است , چون هارون و چون مأمون بسى آزادگان بت شکن را در غُل وزنجیر دارد, لیکن این زمان، امام ما خمینى، بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

به روز 17 شهریور تهران، به دستور بُت ایران، هزاران نوجوان بت‏شکن از مرد و زن در خاک و خون غلطاند , ولیکن این بت نادان نمى‏داند

که ایران بت شکن شد - بت‏شکن پیروز

کنون ازساحل رود ارس تا ساحل کارون به هر جا نوگلی روید نشانی ازکشته ای از ماست , ولی این آریا بت آخرین بت زیر پتک قهرمانان خورد خواهد شد ,

ناقوس آزادی سپس طنین انداز خواهد شد که دیگر هیچ جائی در جهان بت نیست دنیا بت شکن شد , بت شکن پیروز .

به گزارش روابط عمومی این اداره مهران سرمدیان با اشاره به این‌که امسال نیز همانند سال‌های گذشته سه اقامت‌گاه کاشان در زمره برترین‌های سایت تریپ ادوایزر قرارگرفت، اظهار داشت: خانه ایرانی،سرای درب باغ و هتل سنتی منوچهری در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ این وب‌سایت بینالمللی در میان ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه برای سفرهای سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند.

سرمدیان با بیان این‌که خانه ایرانی برای چهارمین سال متوالی موفق به دریافت این نشان شد اعلام کرد: خانه ایرانی در نظرسنجی ماه نخست ۲۰۱۹ رتبه ۱۵ از ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه و رتبه ۲ از ۱۰ اقامت‌گاه برتر در ایران شناخته شد. خانه ایرانی از جمله اقامت‌گاههای سنتی است که در سال ۹۰ تاسیس شده و دارای حیاط، پرده سرا، سرداب، نهان‌خانه، خلوت‌سرا، بالاخانه و تالار است.

وی افزود: سرای درب باغ نیز رتبه ۲۱ از ۲۵ اقامت‌گاه برتر خاورمیانه و رتبه ۴ از ۱۰ اقامت‌گاه برتر در ایران و هتل سنتی منوچهری  رتبه ۵ از ۱۰ اقامتگاه برتر در ایران در فهرست سایت بین‌المللی تریپ ادوایزر قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این‌که اقامتگاههای کاشان برای چهارمین سال متوالی در این فهرست قرار میگیرند، افزود: در سال گذشته نیز سرای عامری‌های کاشان از سوی از سوی این  پایگاه به عنوان ششمین اقامت‌گاه برتر در خاورمیانه شناخته شده‌بود.

مسئول حوزه گردشگری اداره میراث فرهنگی کاشان نیز  با بیان این‌که پایگاه تریپ ادوایزر در میان سایت‌های مطرح گردشگری جهان بسیار شناخته‌شده است و گردشگران برای دریافت اطلاعات سفرهای خود به توصیه‌های این سایت عمل می‌کنند، ابراز داشت: در رتبه‌بندی این سایت برای اقامت‌گاه‌های گردشگری ویژگی‌هایی همچون منحصر به فرد بودن، امکانات رفاهی و غیره مطرح است.

به گفته حجت‌اله ناصحی‌پور این وب سایت دارای بزرگترین جامعه گردشگری و میلیونها نظر کاربران درباره هتل‌ها، رستوران‌ها، جاذبه‌ها و دیگر کسب و کارهای مرتبط با سفر در دنیا است.

وی ابراز داشت: در حال حاضر ۷۳ موسسه گردشگری درقالب واحدهای اقامتی،پذیرایی و اقامتی با ظرفیت بیش از ۲ هزار تخت به ارائه خدمات به گردشگران با سطح کیفی بالا و مطابق با استانداردهای گردشگری مشغول فعالیت هستند و از بین این تعداد حدود ۲۷ واحد با ظرفیت ۶۰۰ تخت در قالب خانه‌های تاریخی است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به اقامت‌گاه سنتی تغییر کاربری داده شده است.

اظهارات دو تهیه کننده درباره ورود پول کثیف به سینمابه گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، جشنواره فیلم فجر به سی و هفتمین دوره خود رسید و همچنان نکاتی وجود دارد که باید بازنگری شود؛ به همین منظور گفتگویی را با مهدی کریمی و بیتا منصوری دو تهیه کننده سینما انجام دادیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

آنقدر بدنه سینما نحیف است که پذیرای هر نوع سرمایه‌ای است

مهدی کریمی تهیه کننده سینما درباره ادغام یا جداشدن جشنواره ملی و بین الملل فیلم فجر به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: اگر کارنامه این رویداد فرهنگی و هنری را از نظر هزینه‌ای و یا بازتاب، بررسی کنیم،  نمی‌توان با صراحت گفت که کدام مفیدتر است؛ زمانی که از هم جدا بودند جشنواره ها پربارتر بود؛ اما وقتی ادغام می‌شدند اولویت جشنواره بین المللی به سوی سودای سیمرغ  و زیر سایه جشنواره داخلی می‌رفت. من فکر می کنم اگر جشنواه جهانی فجر  با همین جدیت چند سال اخیر، در کنار بخش ملی ادغام و برگزار شود بهتر است. 

وی در خصوص بحث پولشویی در سینما که دوباره رنگ تازه ای به خود گرفته است، بیان کرد: بسیاری از موارد و جزئیات این جریان را به درستی نمی دانم و نمی توانم اظهار نظر قطعی کنم. به نظرم آن‌قدر بدنه تولید و پخش سینما نحیف شده است که پذیرای هر فرد یا افرادی با هرنوع سرمایه ای برای ورود و سرمایه گذاری می‌شود. در کل رانت های مالی دست از سر اقتصاد ایران بر نمی دارد.

وی افزود: متاسفانه از آنجا که روابط بیشتر از ضوابط در سینمای ما حکم می‌کند و بحث بیت‌المال و حقوق عامه دستخوش سلیقه های شخصی با نام تصمیم گیری مدیریتی می‌شود، تخلفاتی مانند پولشویی از زمانش می‌گذرد و بعدها رو می‌شود. باید بدانیم پیدا کردن منشأ و مبدأ سرمایه ای که فلان شخص وارد سینما کرده، کار نهادهای نظارتی و اجرایی است. طبیعی است که هر فردی به خاطر جذابیت سینما، شهرت، عکس انداختن و ... و از همه مهمتر سود چندین برابر، تمایل دارد سرمایه گذار فیلم یا فیلم هایی شود؛ پس بررسی سرمایه او باید قبل از ورودش به این عرصه صورت بگیرد.

کریمی در پایان تصریح کرد: جالب اینجاست پول های فلان آدم در سینما زمانی خوب بوده؛ اما وقتی سراغ فرد دیگری می رود زیرآبش را می زنیم و متاسفانه نون به نرخ روزخور شده ایم. متأسفم از این کم جنبه گی یا بدون اطلاع کامل از هم حرف زدن‌ها. از اینکه سوابق یکدیگر را به خاطر یک مورد اشتباه به راحتی زیرسوال می بریم و مهمتر اینکه دعوای درون خانوادگی را بیرونی می‌کنیم. پشت هم بودن را فراموش کرده و این همیاری را فقط در زمان از هم سود بردن اجرا می کنیم. ان شاء الله دوباره روزی برسد با هم باشیم و به هم کمک و اعتماد کنیم.

نمی‌توان عواقب منفی ورود پول های کثیف به سینما را پاک کرد

بیتا منصوری تهیه کننده سینما درباره ادغام یا جداسازی جشنواره ملی و بین المللی فیلم فجر، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: به شخصه با ادغام این دو موافقم؛ اما جالب اینجاست برخی دوستان به خاطر همزمانی با جشنواره برلین و شوق و ذوق حضور در آنجا، این دو جشنواره را جدا کردند.

وی افزود: به لحاظ اقتصادی هم که نگاه کنیم متوجه می شویم ، ادغام و اجرای هردو جشنواره به نفع خواهد بود؛ چون بیشتر هزینه در این جداسازی، صرف بخش بین الملل فجر می شود.

منصوری تصریح کرد: البته در زمان ادغام هم باید توجه داشت که بخش بین الملل زیر سایه بخش ملی نرود؛ یعنی به نوعی پیش بروند که با وجود ادغام، فیلم‌های ایرانی بخش بین الملل با فیلم های خارجی و فیلم ایرانی بخش سودای سیمرغ با هم رقابت کنند. وقتی هیات انتخاب برای چند فیلم ارجحیت قائل می شوند، در تصمیم گیری داوران سودای سیمرغ تاثیر می گذارد.

این تهیه کننده در خصوص جریان پولشویی و پررنگ تر شدن این معضل در سینما بیان کرد: به نظرم این موضوع تأثیرش را گذاشته و آن را نمی‌توان پاک کرد؛ بخشی از بالارفتن هزینه های تولید به تورم کشور ربط دارد اما بخش عمده بالارفتن دستمزدها -که بسیار هم مهم است- به جریان پولشویی و ورود پول های کثیف مرتبط می شود.

وی بیان کرد: جریان پولشویی خروجی منفی بزرگ دیگری را هم به همراه داشته و آن اینکه بالارفتن هزینه های تولید حضور سینماگران و سینمای مستقل را کم رنگ و دستشان را از سینما کوتاه کرده است.

منصوری درباره کنار گذاشتن فیلم هایی که با پولشویی ساخته و الان در جشنواره فیلم فجر حضور دارند، گفت: من با کنار گذاشتن آنها از جشنواره موافق نیستم؛ چون فیلمسازی کاری گروهی است و دوست دارند کار و زحمتشان دیده شود؛ پس نباید فدای اشتباه یک نفر بشوند.

انتهای پیام/