fajr 98 1

تیتر اخبار

چه کسی آنلاین است؟

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
اقتصادی صنعتی عمرانی

اقتصادی صنعتی عمرانی (5)

بازار سنگبران در رکود بسر می‌بردمهدی ملک‌زاده رئیس اتحادیه سنگبر و سنگتراش در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه رکود اجازه رشد در صنعت ساختمان‌ را نمی‌دهد، اظهار کرد: با کاهش ساخت و ساز در چند سال گذشته، بازار سنگ و سنگ‌تراشی افول کرده و هم اکنون رکود در بازار سنگبران تأثیر گذاشته که نبود ساخت و ساز یکی از دلایل این امر است.

وی ادامه داد: بازار فروش سنگ به ساخت و ساز وابسته است، زمانی که ساخت و ساز صورت نگیرد، بازار دچار رکود خواهد شد و هم اکنون، به دلیل بالارفتن قیمت آهن آلات از میزان ساخت و سازها کاهش یافته و بازار با رکود شدید همراه شده است.

با اشاره به اینکه رکود اجازه رشد در ساختمان‌ها را نمی‌دهد اظهار کرد: حوزه سنگ به بخش ساختمان وابسته است و هم اکنون ما در این بخش حالت سکون را داریم

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

http://shoaresal.ir/fa/news/163772/افزایش-30-درصدی-قیمت-سنگ-در-نیمه-اول-سال


بیشتر بخوانید: افزایش 30 درصدی قیمت سنگ در نیمه اول سال 


به گفته ملک زاده، افزایش یا کاهش قیمت سنگ به نوسانات نرخ ارز بستگی دارد.

به گفته رئیس اتحادیه سنگبر و سنگتراش، خوشبختانه هیچ واحد صنفی در تهران تعطیل نشده است.

مشکل علوفه دامی در آینده‌ای نزدیک حل می‌شود به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم خاوازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس طرح ارائه شده  به مجلس علوفه دامی جدیدی را در کشور معرفی خواهیم کرد، اگر با این طرح موافقت شود طی یک برنامه ۵ ساله مشکل علوفه دامی کشور مرتفع خواهد شد.

وی افزود: در این طرح کشت گیاهان علوفه‌ای از جمله خارشتر که می‌تواند شرایط نامتعارفی مانند خشکی و شوری آب را تحمل کند در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشت دوم برنج یکی از معضلات فعلی در استان گیلان و مازندران به شمار می‌رود بیان کرد: هم اکنون محققان سازمان تحقیقات به یک نوع چغندر  علوفه‌ای به نام کارا دست پیدا کرده اند که کشت این نوع علوفه بعد از برنج می‌تواند حداقل صد تن علوفه تر در هر هکتار تولید کند.

خاوازی ادامه داد: هم اکنون در صد هکتار از استان کرمان کشت  علوفه کارا انجام شده است که برای اجرای این پروژه نیاز به اعتبار داریم. از مسئولان انتظار می‌رود که بودجه این طرح را از محل محصولات تراریخته به سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی اختصاص دهند.

وی با اشاره به اینکه امکان تولید یک میلیون تن علوفه دامی از سرشاخه‌های نیشکر در خوزستان وجود دارد، افزود: با بخش خصوصی در این زمینه وارد مذاکره شده ایم که سرمایه گذاری لازم را انجام دهد.

خاوازی با اشاره به اینکه چغندر علوفه کارا در ده هکتار از اراضی مازندران کشت شده است، بیان کرد: کشاورزان مازندرانی پیش بینی کرده اند که در هر هکتار ۱۵۰ تن علوفه تولید کنند در حالیکه  موسسه تحقیقات خاک و آب در نظر دارد که این میزان را به ۳۰۰ تن در هکتار برساند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در بخش دیگر سخنان خود از ارائه سالانه ۱۵۰ دستاورد تحقیقاتی به بهره برداران خبر داد و گفت: ارائه دستاورد تحقیقاتی رتبه‌های ایران در عرصه‌های بین المللی را ارتقا داده است که به این ترتیب بسیاری از مشکلات را حل می‌کنیم.

وی از معرفی ۳۰۳ دستاورد جدید از سال ۸۶ تا کنون در بخش کشاورزی خبر داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تولید محصولات کشاورزی در سال ۵۷ را ۲۶ میلیون تن اعلام کرد و افزود: این میزان در سال ۹۲ به ۹۷ میلیون تن و در سال ۹۷ به ۱۲۲ میلیون تن رسیده است که بخش قابل توجهی از این موفقیت ها را مرهون دستاورد تحقیقات در بخش کشاورزی هستیم.

وی معرفی ارقام جدید بذر را یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های بخش تحقیقات برشمرد و گفت: با معرفی و تهیه و تولید بذر و توزیع در میان بهره برداران توانسته ایم سالانه از خروج ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای تامین این بخش از بذر مورد نیاز جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول از معرفی ۲۲۰ رقم بذر جدید از سال ۵۸ تا ۹۶ در کشور خبر داد و افزود: ۶۰ نوع از این ارقام در پنج سال اخیر معرفی و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

خاوازی ادامه داد: همه ساله بیش از ۶ هزارتن بذر گواهی شده درجه یک و ۲۵ هزار اصله نهال شناسنامه دار در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

وی شناسایی حفظ ذخایر ژنتیک را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان تحقیقات برشمرد و گفت: ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نمونه حشرات، بندپایان و باقی موجودات غیر زنده در بانک‌ها و بیش از ۱۳۰ هزار نمونه زنده در باغات و کلکسیون‌ها نگه داری می‌شود که نسل آینده می‌تواند از آن استفاده کند.

خاوازی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون ۲۶۰ هزار نمونه به ذخایر ژنتیکی کشور اضافه شده است، بیان کرد: در شناسایی حفظ ذخایر ژنتیکی، ۱۰۸ لاین برتر در زمینه کرم ابریشم داریم که در خاورمیانه منحصر به فرد است و عملکرد پیله با استفاده از لاین های در اختیار از ۲۵ به ۳۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تغییرات آب و هوایی مد نظر سازمان تحقیقات است، افزود: با توجه به تغییرات آب و هوایی، کشت چغندر پاییزه و کشت نشایی در دستور کار قرار گرفته است چرا که این امر افزایش ۳ برابری بهره وری آب و کاهش یک سوم تا یک ششم مصرف بذر را به همراه دارد.

وی کشت چغندر قند پاییزه تکلیف ریشه لخت را اتفاق میمون در کشت چغندر پاییزه دانست و گفت: هم اکنون منتظر ساخت و واردات این ماشین آلات در داخل هستیم چرا که در این صورت می‌توان در بسیاری از مناطق که امکان کشت توسعه چغندر پاییزه وجود نداشت، اقدام به کشت کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره آخرین وضع کشت محصولات تراریخته در کشور بیان کرد: تمام کشور‌های دنیا به صورت حاکمیتی تلاش می‌کنند تا از چیزی غافل نشوند به همین خاطر  از تمامی دانش و تکنولوژی روز دنیا بصورت آشکار و پنهان استفاده می کنند، از این رو نسبت به تمامی منابع تراریخته هوشیار هستیم و مراقبیم که عقب نمانیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به وجود ۲۰۰ رخداد تراریخته، از صدور مجوز واردات تنها برای ۲۰ رخداد خبر داد و گفت: در این زمینه  بسیار سخت گیر هستیم تا سلامت کشور به خطر نیفتد.

مجوز کشت پنبه تراریخته برای مصرف انسانی صادر نشده است

وی با اشاره به اینکه تاکنون مجوز کشت پنبه تراریخته برای مصرف انسانی صادر نشده است، اظهار کرد: اگرچه وزارت بهداشت مجوز کشت پنبه تراریخته را داده است، اما همچنان منتظر مجوز برای روغن خوراکی پنبه از وزارت بهداشت هستیم.

خاوازی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد ذرت دانه‌ای در دنیا تراریخته هستند، بیان کرد: براین اساس چاره‌ای جز تامین ذرت دانه‌های تراریخته برای نیاز کشور وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول، از ۲۰۰ رخداد تراریخته که در کشور وجود دارد، ۲۲ رخداد را قبول داریم و یکی از شرط هایمان این است که کشور‌های اروپایی و آمریکایی خود مصرف کننده محصولات تراریخته باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از رخداد‌های تراریخته  بعلت عارضه ریسک بالا رد شده است، اظهار کرد: برخی رخداد‌ها که سازمان آن را رد کرده مربوط به محصولاتی بوده که واردکننده بدون نظر و تحقیق ما قصد واردات آن را داشته است. عمده رخداد‌های رد شده بیشتر در مرحله ثبت سفارش بوده است.

هیچ نگرانی در خصوص تامین سم و کود کشور نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود: هر یک ریالی که در بخش تحقیقات هزینه می‌شود، ۲۵ ریال عایدات دارد و در خصوص گندم به ازای هر یک ریال هزینه شده، ۲۶ ریال عاید کشور می شود.

به گفته وی، طی ۲۰ سال اخیر در مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان عایدات بخش کشاورزی از محل ارائه گندم آبی بوده است.

خاوازی ادامه داد: براساس آخرین مطالعات صورت گرفته به ازای هر پروژه تحقیقاتی ضمن کسر هزینه‌ها حدود ۳۳۰ میلیارد تومان عایدی به بخش کشاورزی اضافه می‌شود.

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی با اشاره به اینکه هیچ نگرانی در خصوص تامین سم و کود نداریم، بیان کرد: موسسه گیاه پزشکی تمام تلاشش بر آن بوده که تعدادی از سموم خطرناک را شناسایی و سموم بی خطر را جایگزین کند.

به گفته وی، برای سال آینده سازمان تحقیقات در نظر دارد که غربالگری سنگینی برای محصولات تازه خوری، میوه و مرغ انجام دهد که بدین منظور گزارشی کامل از سلامت محصولات ارائه خواهد داد.

خاوازی در پایان درباره پروژه‌هایی که در دهه فجر افتتاح می‌شود، تصریح کرد: با توجه به آنکه بخش قابل توجهی از اُفت تولید ماهیان قزل آلا مربوط به مسائل بهداشتی است، از این رو موسسه تحقیقات طرح SPF قزل آلای رنگین کمان را آغاز کرده است، در ابتدا ۷۰ هزار بچه ماهی را در اختیار واحد‌های تولید قرار می‌دهیم که پس از تکثیر در اختیار بهره برداران قرار خواهد گرفت. همچنین ارقام زیادی در خصوص باغبانی داریم که در دهه فجر رونمایی می‌شود.

۲۵ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی در کارت‌های بازرگانی/ ٢٠٠ پرونده بزرگ ارزش افزوده رسیدگی شدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی در اجلاس سراسری مالیاتی گفـت: مهمترین مطالبه من از همکاران سازمان این است که در دو ماه باقیمانده سال  تلاششان را مضاعف کنند.


معاون وزیر اقتصاد افزود: در پرونده‌های رسیدگی شده بویژه در مرحله‌ای که باید روسای مالیاتی کار را انجام دهند و همینطور در هیات‌های حل اختلاف، باید سرعت کار را بالا ببریم.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: رسیدگی و قطعی سازی ٢٠٠ پرونده بزرگ ارزش افزوده و ١٠٠٠ پرونده بزرگ مالیات‌های مستقیم بیش از ٨٠ درصد وصولی‌مان را محقق می‌کند.

وی با بیان اینکه وصول معوقات و مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید از دیگر برنامه‌های جدی ما در ماه‌های باقیمانده سال است، تصریح کرد: تنها در حوزه کارت بازرگانی حدود هشت هزار میلیارد تومان معوقات داریم که با جرایم آن  بالغ بر حدود ٢٥ هزار میلیارد تومان  می‌شود که تمرکز بر این بدهی ها، بسیاری ضروری است.

لبه گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۴ میلیون و ۸۷ هزار و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که هفته گذشته هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۷۳۰ هزار تومان فروخته شد.


بیشتر بخوانید: سکه ارزان شد/ طلای ۱۸ عیار به ۳۷۳ هزار تومان رسید + جدول


قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد به ۳۶۷ هزار تومان رسید. هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱.۳۱۷ دلار معامله شد.

قیمت طلای ۱۸ عیار به ۳۶۷ هزار تومان رسید + جدول

 

نرخ طلا و سکه در ۱۳ بهمن ۹۷

آخرین تحولات بازار مرغ/ دوگانگی نرخ مرغ عامل اصلی نوسان قیمتعظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۲ هزار و ۸۵۰ تا ۱۳ هزار و خرده فروشی از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان متغیر است.

وی دوگانگی نرخ مرغ در بازار را دلیل اصلی افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت اعلام کرد و افزود: در مواقعی که کالا به دو نرخ دولتی و آزاد در بازار عرضه می‌شود، از این رو بخش عمده‌ای از مردم دچار دوگانگی در خرید می‌شوند که این امر بر نوسان قیمت کالا بی تاثیر نیست.

حجت ادامه داد: بسیاری از خریداران با مطرح شدن نرخ دولتی مرغ به خرید تحریک می‌شوند که درنهایت افزایش تقاضا نسبت به عرضه منجر به نوسان قیمت مرغ در بازار می‌شود که با ادامه روند تحریک بازار پیش بینی می‌شود که نوسان قیمت تا پایان ماه استمرار یابد.


بیشتر بخوانید: فروش مرغ با نرخ بالاتر از ۱۲ هزار تومان مورد تأیید انجمن نیست


این مقام مسئول عرضه مرغ به نرخ مد نظر وزارت جهاد کشاورزی را تنها راه حل کنترل بازار دانست و گفت: اگر قیمت مد نظر وزارت جهاد کشاورزی را ستاد تنظیم بازار بپذیرد و همواره اقدام به عرضه مرغ با این نرخ در بازار کنیم، بی شک تنش حاکم بر بازار مرغ ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می‌شود و آرامش بر بازار برقرار می‌شود.

وی از افزایش جوجه ریزی در واحد‌های تولیدی خبر داد و افزود: با توجه به افزایش تولید مرغ ناشی از جوجه ریزی مناسب واحد‌های مرغداری پیش بینی می‌شود که قیمت در ایام پایانی سال نوسان چندانی نداشته باشد.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مشکل حمل و نقل نهاده‌های دامی همچنان پابرجاست، اظهار کرد: در شرایط کنونی نهاده‌های خریداری شده با سرعت قابل قبولی در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد که این امر موجب شده تا مرغداران برای تامین نیاز واحد‌های خود با مشکلات متعددی روبرو شوند.

وی در پایان نرخ مصوب هر کیلو ذرت را یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ و کنجاله سویا ۳ هزار و ۴۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود.